FeaturedHaberler

Güneş enerjisi destekli elektrikli otomobil Sion
Güneş enerjisiyle desteklenen elektrikli otomobil Sion’un üstünde ve yanlarında güneş pilleri bulunuyor. 250 kilometre menzile sahip olan araç bu sayede menzilini 30 kilometre kadar arttırabiliyor

Almanya merkezli bir girişim olan Sono Motors, güneş enerjisinden de faydalanabilen bir elektrikli otomobil geliştiriyor. Sion adı verilen araç için şimdiden 5 bin sipariş alan şirket, bu sayıyı arttırmak için Almanya ve Hollanda’nın pek çok kentinde test sürüş etkinlikleri yapmaya hazırlanıyor.

Diğer elektrikli otomobiller gibi prizden de şarj edilebilen Sion’un tavanındakapılarında ve kaputunda toplam 330 adet güneş pili bulunuyor. Çevresel etkenlerden zarar görmemesi için polikarbonat malzeme ile kaplanan bu piller sayesinde yolculuk esnasında da bataryasını kısmen doldurabiliyor.

Güneş ışınlarından günde 30 km’lik enerji sağlıyor

Şirketin belirttiğine göre Sion’un bataryası tek şarjla 250 kilometre seyahat etmeye imkan tanıyor. Güneş ışınlarından sağlanan enerji ile kapasitenin yüzde 12’si (30 km) geri kazanılabiliyor. Ancak güneş pillerinin verimli çalışabilmesi için uygun koşulların sağlanması gerekiyor. Örneğin; otomobilin renginin sadece siyah olabilmesi gibi.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu