FeaturedHaberler

Elon Musk Tesla’daki görevinden istifa ediyor!
Ünlü girişimci Elon Musk, son dönemde önemli suçlamaların hedefi haline geldi. Son olarak menkul kıymetler dolandırıcılığı yapmakla suçlanan Tesla patronu görevinden istifa edecek!

Elon Musk savaşı kaybetti: Tesla’dan resmen ayrılıyor!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Musk’ın Twitter’daki paylaşımları üzerine dava açmıştı. Elon Musk, sosyal paylaşım ağından yaptığı açıklamada Tesla’nın New York borsasındaki yatırımcılarına hisse başı 420 dolar teklif edeceğini söylemişti. Bu tweetin menkul kıymetler kanununa aykırı olduğunu belirten SEC, ünlü girişimciye borsaya kote şirketlerde yöneticilik yapmasının yasaklanması istemiyle dava açtı.

Gelen son bilgilere göre Musk ve SEC geçtiğimiz günlerde uzlaşma sağladı. Uzlaşmaya göre ünlü girişimci, Tesla yönetim kurulu başkanlığından istifa edecek ve 20 milyon dolar tazminat ödeyecek. Ödenecek tazminat ise bu süreç içinde zarar gören yatırımcılara dağıtılacak. 45 gün içinde görevinden istifa etmesi beklenen Musk’ın yerine bağımsız bir başkan atanacak. Ancak Güney Afrikalı isim CEO’luk görevini sürdürmeye devam edecek.

Hatırlanacağı üzere Tesla’nın büyük hissedarlarından Jing Zhao, hissedarlar toplantısında Elon Musk’ın görevinden alınmasını talep etmişti. Yönetim kurulu başkanlığı ve CEO görevlerinin birleştirilmesini de içeren Zhao’nun talebi oy çokluğuyla reddedilmişti. Aradan geçen sürede eleştirilerin sert şekilde devam etmesi, Musk’ın uzlaşma kararı almasında etkili olabilir.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Abd ceza kesti musk a hayırlı olsun. Zaten abd nin piyasayı ingilizlere bırakması çok zordu şimdi Pentagon Tesla nin tepesine biner

    1. Sirket olarak bir sorun yok gayet iyi gidiyorlar daha yeni Arabistan yatırım yapacak. İleride de piyasanın en tecrübeli pil üreticisi ve otomobil üreticisi konumunda olacak. Şahsen ben pahali dahi olsa tesla alirim cunku Almanlar nasıl iyi motorlar ürettiği için tecrübe ile iyi premium ürettiği için önde ise tesla da 1 milyon km yol yapılmasına rağmen %80 kapasitesi hala var olan pili ile ömürlük motor vs garantisi ile öne çıkacak. Olay Teslanin karlılığı yada mali yapısı değil olay Abd nin derin devleti Silah Tüccarı Pentagon un GM ve Ford ile dev olduğu piyasayı ileride her ne kadar Abd li olsada yönetimi İngiliz Tesla ya kaptırmak istememesi. Elon da ingiliz okullarında okumuş biri o nedenle elon gitsin Teslanin tepesine binelim Abd lilestirelim istiyorlar olay bu. Tıpkı Apple Abd de olsada parasini İngilizlerin yönetmesi gibi yeniden Apple gibi bir kayıp yaşamak istemiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu