FeaturedHaberler

Körfez Pisti taşınıyor, millet bahçesi oluyor!
AKP’li Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran yerel basınla buluştu. 4 yılını değerlendiren Baran, Kocaeli’de yer alan Körfez Pisti’nin millet bahçesi yapılacağını açıkladı.

Körfez Pisti’nin yerine millet bahçesi yapılacak!

Kocaeli ve çevre illerde bulunan yarış severler, uzun süredir Körfez Yarış Pisti’ni adres edinmişti. Konuyla ilgili konuşan Baran, “İlimtepe, Çamlıtepe ve Kaşkaldere spor kompleksi inşaatları devam etmekte. Bunları tamamladığımızda Körfez tam anlamıyla sporun başkenti olacak. Spor okullarında 4 bin 500 öğrenciye burs veriyoruz. Körfez Yarış Pisti’nin işletmesi Motor Sporları Federasyonu’na bağlı, Valilik ve Büyükşehir onlara yeni bir yer gösterecek. Boşaltılan yer millet bahçesi olacak. Büyükşehir ve 12 ilçeti ve AK Partili başkanlarla yönetiyoruz. İnşallah da yönetmeye devam edeceğiz. Halkımız bizden memnun. Bizimle aynı pencereden bakan Körfez halkımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Körfez Pisti, 1993 yılında İstanbul Otomobil Sporları Kulübü (İMK) tarafından kurulan ve TOSFED yönetimindeki bir pist olarak bilinmektedir. Tesisler Türkiye Şampiyonası’nın yanı sıra çeşitli kategorilerde motor sporları yarışlarına ev sahipliği yapmaktadır. Marmara Denizi’nin kuzey doğu kıyısında konumlanan pist, küçük bir göl olan Fener Gölü’nü çevrelemektedir. Pistte 9 viraj bulunmaktadır. Toplam uzunluğu 1950 metredir ve yarışlar saat yönünde koşulmaktadır.

Körfez Yarış Pisti’ne İstanbul ve İzmit’ten O-4 otoyolu veya D-100 otobanının Körfez çıkışından ulaşılabilir.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. ''Körfez'' pisti adı üzerinde Körfez'de ve Kocaeli şehir merkezine yaklaşık 40-50 km uzaklıkta.Burada halihazırda mevcut olan pisti yıkıp oraya park-bahçe yapmak, bu pisti tekrar başka bir yere inşa etmek inanılmaz saçma geldi bana

  1. merkeze 15 km. Acip bakabilirsin. Ama haklısın oraya millet bahcesine gerek yok.

 2. Önce millet kıraathanesi, şimdi millet bahçesi.. Beleş kek de veriyorlar mı ? Kek için ödenek lazımsa hemen kek vergisi şeklinde bir kanun çıkarsınlar.

 3. Halkimiz memnun demis sayin baskan . Hickimse memnun degil gidin korfeze sorun 1 kisi bile memnun cikma ihtimali yok. Kendisk rant saglamak icin orayi once imarda millet bahcesi olarak gosterip sonra orayi pazarlayacaktir. Halkbuki pisti bilen bilir yan tarafi sahil seridi ve 2 km boyunca spor yuruyuz kafe organizasyon alanlari bulunmaktadir. Millet bahcesine ihtiyac yoktur.

 4. yunuSdrive demiş ki:

  ''Körfez'' pisti adı üzerinde Körfez'de ve Kocaeli şehir merkezine yaklaşık 40-50 km uzaklıkta.Burada halihazırda mevcut olan pisti yıkıp oraya park-bahçe yapmak, bu pisti tekrar başka bir yere inşa etmek inanılmaz saçma geldi banaHepsini görüntüle…

  Hocam pist , şehir merkezine (İzmit çarşı) 15-20km uzaklıktadır tahminen . Korfezin ise tam merkezi sayılır . İzmit'in böyle bir alana ihtiyacı yok fakat Körfez ilçesinin olabilir . Neden diyecek olursanız büyük bir sahil şeridi olmasına rağmen Tüpraş – Petkim ve Katar Limanı sebebiyle sahil şeridinin büyük bir kısmı fabrikaların işgalinde .

  Pistin içinde bir adette Golet bulunmakta , gerçekten millet bahçesi için biçilmiş bir kaftan .

  Piste talep olsa da bunlar hep çevre illerden . Körfez sakinlerinin %1 i bile piste rağbet etmez . Sonuçta belediye de kendi halkını mı düşünecek yoksa çevre illerden gelen pist Gazcılarını mı 🙂

  Pisti " aynı şekilde " (altını çiziyorum) başka yere yaparlarsa bunda bir problem olmayacaktır .
  Umarım yeni yapılacak pist , (tüm yönlerden) eskisini aratmaz .

  Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 5. Pist gayet güzel yerdeydi bence. Hem pistin olduğu yer fabrika dolu hava kirliliğinden geçilmiyor. Oraya millet parkı yapmak bence salaklıktan öteye geçmiyor. Gene yapmışlar yapacaklarını. Yeni yapılacak pist anca Gokart pisti ebadında olur. Bu kadar geniş yer vermezler bence.

 6. DuzboruDownpipe demiş ki:

  Pist gayet güzel yerdeydi bence. Hem pistin olduğu yer fabrika dolu hava kirliliğinden geçilmiyor. Oraya millet parkı yapmak bence salaklıktan öteye geçmiyor. Gene yapmışlar yapacaklarını. Yeni yapılacak pist anca Gokart pisti ebadında olur. Bu kadar geniş yer vermezler bence.Hepsini görüntüle…

  https://www.rightmove.co.uk/overseas-property/property-69537701.html?currencyCode=GBP asıl pist yapılacak yer işte 😀 9,8k hektar alan 😀 al bunu nurburgringe rakip pist yap

 7. bir kaç sene önce de pist yıkılacak vs. denilmişti sonradan hiçbir şey olmadı. bu sefer gerçekleşirse sıkıntı çıkar. orasını geçtim, Lağım dolu olan sahiline bile inesimiz gelmiyor da, pislik içinde millet bahçesinde mi oturacağız? Kusura bakın sayın başkan millet sizin sayenizde mutlu falan değil

 8. şahsen körfezde uzun zamandır yaşayan biri olarak söylüyorum oy verenleri de dahil hiç kimse mevcut belediye yönetiminden memnun değil. hemen hemen her etkinliğinde bulunduğum pistin yıkılacak olması beni gerçekten üzdüyor ancak dedikleri gibi eğer daha güzel bi alandfa daha güzel bir kompleks yaparsalar körfez pisti adana bence daha iyi olabilir. çünkü malesef mototr sporlarına gerçekten ilgi duyan bir avuç insan dışında doğru düzgün bir katılım olmuyor. eğer yeni yapılacak yer daha güzel lanse edilir ve normal vatandaşı da kendisine çekebilirse sevinirim.

 9. Yeri tam olarak bilmediğimden bahçe olur mu pist yıkılmalı mı yorum yapmayacağım lakin madem halk memnun değil belediye neden seçiliyor onu anlamış değilim sonuçta halk kendi tercihi ile seçiyor. Millet bahçesi olacaksa da bence kötü olma ihtimali yok çünkü eğer millet bahçeleri ele yüze bulaştırılırsa devlet kendi ipini kendi çekmiş olur sonuçta bunlar prestij projeleri olacak

 10. İş Tosfed ve TMF ye düşüyor . Peşini bırakmasınlar , adam gibi pist yaptırsınlar .

  Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 11. Lise hayatım boyunca Körfez Pisti ayaklarımın altında olduğu için o civarları iyi bilirim. Pist 1999 depreminden önce de vardı. Depremden sonra ise o bölgedeki binaların neredeyse %90'ı yenilendi. Yenilenmeyenlerin de yıkılıp yenilenmesi gerekir. Orada eski olup nitelikli kaliteli olan binalar yok. Yani şikayeti olanların evlerini çoktan yıkıp alternatif şekilde değerlendirmesi gerekirdi. İgsaş'tan, Tüpraş'tan nefessiz kalarak rahatsız olmayıp iki motor sesinden şikayet edenler samimiyetsizdir. Bölgede yıllardır Tüpraş'a İgsaş'a gücü yetmeyen, dönüp piste sallıyor saldırıyor. Oraya millet bahçesi filan değil, ancak dert yuvası şer odağı yapılır. O bölgeye pistten daha yararlı bir kullanım öngörmüyorum. Eğer bir şekilde millet bahçesi diye pisti taşımayı başarırlarsa, işin sonunda o alanı yine bir şekilde ağır sanayiye tahsis ederler. Kimse amonyaktan genzi yanarken baca manzarasında çay içip kek yemez.

 12. Başka yer mi yokmuş bahçe yapacak? çok mu şart pisti kapatmak. Yazılanlara katılıyorum, zaten çevresi sanayi ise orada parkta nefes mi alınacak?

 13. Bunlar koskoca havaalanını sırf ismi Atatürk diye kapatıp yerine (ilave olarak yapsalar kimse itiraz etmez) milleti şirketlere borçlandırarak yeni havalanı yapacak kadar haindirler. Bunların tek bir zihniyetleri vardır. Yıkmak. Yıkarken para kazanmak. Yıktıkları yere tekrar birşey yapıp yine para kazanmak. Tek yaşama amaçları budur. Yıktıkları şeyin ne olduğu, insanlar için ne ifade ettiği, tarihi değerleri önemsizdir. Tek önemli şey vardır o da para. Har vurup harman savurdukları para gözünüzden bile sakındığınız çocuğunuzun okul parasıdır. Hastanelerde ameliyat sırası beklerken hastalığı ilerleyen babanızın, kanser ilacını devlet karşılamadığı için ölüp giden annenizin parasıdır. Bu fakir milletten toplanan paralarla ceplerini doldurur yine o paralarla iktidarlarını korurlar. Yaptıkları şeyi de siyasete alet etmekten ağızlarına da dini imanı sakız etmekten zerre utanmazlar. Bu arap zihniyetidir. Herkes şikayet ediyor ama kimse sesini yükseltemiyor. Yükselten anında içerde. Hepimiz korkuyoruz. Düşünce özgürlüğü yok. Yargı bağımsız değil, hukuk yok. Adına demokrasi, bize da terörist derler olur biter. Ülkemiz karanlığa gömüldü, yazık çok yazık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu