FeaturedHaberler

Self servis olarak satılan akaryakıt daha ucuz olacak

Tüketicilerin, kendi araçlarına yakıtlarını tamamen kendilerinin doldurmalarına olanak sağlayan self servis akaryakıt hizmeti, kullanıcılarına zaman ve bütçe tasarrufu sağlayacak.

Başta ABD ve Avrupa olmak üzere, gelişmiş tüm ülkeler tarafından, uzun yıllardır akaryakıt istasyonlarında bu sistemin kullanıldığını ve Türkiye akaryakıt sektörünün de dünya standartlarında böyle bir hizmeti sunmaya başlamasının zamanının geldiğini belirten Aytemiz Genel Müdürü Ahmet Eke, üzerinde yapay zekayla plaka tanıma sistemi barındıran bu “kiosk teknolojisi” nin dünyada bir ilk olduğunu sözlerine ekledi. Eke, 2 yıldır üzerinde çalıştıkları self servis hizmetini 30 istasyonda vermeye başladıklarını söyledi. Yaklaşık bir ay sonra da Türkiye genelinde 100 istasyona taşımayı hedeflediklerini açıkladı. Self servis hizmetini 40 ilde, 100 istasyonda başlatan ilk marka olduklarını da ekledi.

Tüketici’nin istekleri doğrultusunda alınmış bir karar

Ahmet Eke, “Sektörümüzde ürünler ve standartlar belli olduğu için rekabette farklılaşmanın yolu hizmetten geçiyor. Biz yalnızca istasyon sayımızla, pazar payımızla, satış oranımızla büyümeyi değil hizmetlerimizle fark yaratarak, müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımayı, sektöre öncülük ederek markamızı büyütmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda, sürekli olarak dinlediğimiz tüketicilerimizin beklenti, ihtiyaç ve memnuniyetleri hep daha iyiyi aramak, yeni stratejiler geliştirmek ve yatırımlar yapmak konusunda bizleri motive ediyor. Aslında, Aytemiz olarak benimsediğimiz perakende bakış açımız tüketicinin tercihleri ve yaşam tarzındaki değişimlerle paralellik göstermektedir. Akaryakıt tüketicileri de günlük yaşamlarında ihtiyaçlarını ve isteklerini “hızlı” ve “pratik” olarak gerçekleştirme arayışındalar. Batılı ülkelerde uygulanan sistemlere ve hizmetlere çok hızlı adapte olabilen tüketicilerimizin bu gelişmiş yazılım ve yapay zekâ sayesinde, son derece kullanıcı dostu olan self servis yakıt alımına da çok kolay adapte olacaklarına ve hizmetin hızla yaygınlaşacağına inanıyoruz. Hali hazırda, perakende ve gıda sektöründe self servis hizmeti sıklıkla kullanılıyor. Ayrıca, yaptırdığımız bağımsız araştırmalarda da self servis hizmetinin sunulması halinde onu kullanmayı tercih edeceğini söyleyen tüketicilerimizden aldığımız cesaretle, perakendeci ve öncü marka kimliğimizi de göz önüne alarak bu açılımı yaptık. Artık tüketicilerimiz, daha kısa sürede daha avantajlı fiyatlarla, yakıt alımlarını ve ödemelerini gerçekleştirebilecekler. Aytemiz olarak sunduğumuz avantajlı fiyatlarla, self servisten yararlanan müşterilerimizin istasyonlarımızdan mutlu ayrılacaklarına inanıyoruz” dedi.

Görevliler çalışmaya devam edecek

Bununla birlikte tüketicilerimizin zamandan tasarruf etmelerinin yanı sıra büyük kolaylık sağlayan “Araçtan Öde” hizmetimize, BKM Express ile ödeme seçeneğini de ekledik. Sektörün en yenilikçi markalarından biri olmamızın sırrı da bu. Şimdi self servis hizmetimiz de şaşırtan hizmetlerimize ek olarak “şaşırtan yeniliklerimiz” arasındaki kalıcı ve sağlam bir şekilde yerini aldı. Bir ya da birden fazla istasyonu bir anda tamamen self servis hizmetine çevirmek yerine hem var olan düzeni koruyor hem de self servis hizmeti veriyor böylelikle hizmet çeşitliliğimizi de koruyoruz. İstasyonlarımızdaki istihdam aynen korunacak…Self servis hizmetinin devreye girmesi ile birlikte pompalarda görev yapan çalışanların iş süreçlerinde hiçbir değişiklik olmayacağını, aynı veya farklı görevlerde çalışmaya devam edeceklerini belirten Eke “Biz yeni bir hizmeti sunarken, tüketicilerimiz kadar çalışanlarımızın da hayatlarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şu an self servis hizmeti verecek olan adalarda çalışan pompa görevlilerimiz “self servis asistanı” olarak aynı istasyon içinde veya diğer akaryakıt dışı satış ve hizmet alanlarında çalışmaya devam edecek” dedi.

Herhangi bir riski yok

Self servis hizmetinin işleyiş sistemine ilişkin olarak da bilgi verildi. ”Pompa adasına kurulacak bir kiosk aracılığıyla, BKM TechPOS sistemi sayesinde POS ile pompanın eşleşerek ücret tahsilatı yapılacağını ve Banksoft yazılımı sayesinde de kredi kartı ile ödeme akışlarının sağlanacağını belirtti. İlk önce plaka, pompa adasına kurulan hassas bir kamera ile tanınacak ve sisteme girilecek. Sürücü, işlemini dokunmatik ekran aracılığı ile başlatacak ve bulunduğu tarafta yer alan ürün tabancasını aracının deposuna yerleştirecek. Ekrandaki yönlendirmeler ile ödemenin tamamlanmasından sonra pompa aktif hale gelecek. Kullanıcı dostu ve sesli yönlendirmeleri de içeren kiosk sayesinde tüm işlem kısa ve kolayca tamamlanacak. Sistem ile ilgili bütün güvenlik önlemleri alındı. “Bütün gelişmiş ülkelerde kullanılan self servis, basit emniyet kurallarına uyulduğu sürece herhangi bir risk taşımıyor. Hem müşterilerimize yardımcı olacak hem de güvenlikle ilgili uyarıları yapacak bir “self servis asistanımız” görev yapacak. Ayrıca uyarı ve yönlendirme görselleri de ilgili pompalarımızın yanında bulundurulacak” dedi.

Etiketler

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. İstasyon sahibi olarak yapılmaması gerektiğini düşündüğüm bir yenilik.
    Sadece 1tl-köpük 1tl-su olan ve kar amacı gütmeyen yıkama sisteminin tabancalarını kıran arabayla üstünden geçen bir kitlemiz varken. 15-20tl biriken o kutuları kaşla göz arasında levye takıp açan hırsızlarımız varken zarardan başka bir şey değil.
    Kar amacı yoksa niye yapıyorsun diyen arkadaşlarıma bunun shell opet po veya herhangi köy yolunda olmayan petrol şirketlerinin hizmet politikasında olduğunu söylemek isterim
    Personel başka pompadayken 2 damla aksın diye hortumları ezen uyanıklarımız işin masum kısmında tabii ki.Hortumlar sigortadan değişiyor tamamda yazık günah değil mi?

    1. yazdıklarınızı okurken farklı duygular hissettim. üzüldüm ama aynı zamanda güldüm biraz da utandım. maalesef ülkemiz gerçekleri bunları. eğitim seviyesi, ahlak, görgü yerlerde ama kurnazlık, tilkilik tavan.

  2. Arabadan inmeden akaryakıt doldurma işine geçtiniz şimdi de arabadan indirip depoyu kendiniz doldurun diyorsunuz, bu millet rahatlığa alıştı üç kuruş ucuz olsun diye bu işi yapmaz hem bizim millet bu işi beceremez dizel koyacağına benzin koyar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı