FeaturedHaberler

Volkswagen Passat makyajlandı ve “otonom”landı!Volkswagen, geçtiğimiz haftalarda Amerika pazarı için yeni Passat ‘ı duyurmuştu. Volkswagen Passat’ın merakla beklenen makyajlı Avrupa versiyonu ise Cenevre öncesi ortaya çıktı!

Avrupalı Volkswagen Passat resmen makyajlandı!

Alman markanın emektar sedan modeli, makyajlı yüzüyle dış bölümünde pek bir değişim getirmiyor. Aracın ön bölümünde yenilenen tamponun haricinde IQ.Light adı verilen LED Matrix far opsiyonu dikkat çekiyor. Arka tarafta ise 3D LED stoplar, arka tampon ve egzoz çıkışları elden geçirilmiş.

Makyajlı Passat’ın iç mekanında ise dışarıdan daha yenilikçi bir anlayış ile karşılaşıyoruz. 11.7 inç boyutundaki dijital gösterge ekranı güncellenirken artık grafiklerde derinlik etkisi sunuyor. Bunun dışında 6.5, 8 ve 9.2 inç boyutlarındaki yeni MIB3 multimedya sistemi de ilk kez kullanıcılara sunuluyor. Sesli komut, Wi-Fi ve harici SIM kart desteği sunan sistemde makine öğrenme teknolojisi de kullanılmış. Yenilenen ve sportif hale gelen direksiyon simidi ile orta kısımdaki aydınlatmalı Passat yazısı ise dikkat çekiyor.

Volkswagen Passat’ın sürüş destek sistemi tarafında dikkat çeken en önemli özelliği ise seyahat asistanı adı verilen opsiyon. İkinci seviye otonom sürüş desteği sunan donanım, saatte 130 kilometre hıza kadar aracın kendini sürmesine olanak sağlıyor. Ancak sistem yarı otonom çalıştığı için sürücünün ellerini direksiyondan çekmemesi gerekiyor.

Modelin kaputunun altında ise pek çok motor seçeneğine yer verilmiş. Daha önce Arteon’da gördüğümüz 150 beygir güç üreten 1.5 TSI motor, makyajlı modelin baz versiyonunu oluşturuyor. 190 ve 272 beygir güç üreten 2.0 TSI motorlar ise benzinli ailesinin diğer üyelerini oluşturuyor. Dizel tarafında ise 120 beygirlik 1.6 TDI motorun yanı sıra 190 ve 240 beygir güç üreten 2.0 TDI motor yerini koyuyor. Bu noktada 150 beygir gücündeki 2.0 TDI Evo motorun aileye yeni katıldığını söyleyebiliriz.

Yukarıda belirttiğimiz 7 motor seçeneğinin yanı sıra makyajlı Passat’ta bir de hibrit motor göze çarpıyor. Passat GTE, 1.4 litre TSI motora elektrik motorunun da eklenmesi ile beraber toplam 218 beygir güç üretiyor. 13 kWh kapasiteli batarya hücresinin araca 55 kilometre ek menzil sunduğunu belirtelim.

İlk etapta Ağustos ayında Almanya’da satışa sunulacak makyajlı Passat, muhtemelen anavatanında üretilecek son jenerasyon olacak. Zira Volkswagen, Emden fabrikasını 2023’ten itibaren elektrikli I.D. serisinin üretim üssü haline getirecek ve Passat üretimi Skoda’nın Kvasiny fabrikasına taşınacak.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu