Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Karlı yollarda güvenli sürüş için neler yapılabilir?
Yarışçı ve sürüş uzmanı Jordi Gene, direksiyon başına geçti ve karlı yollarda güvenli sürüş için ipuçları verdi

Kötü hava koşulları ve kötü görüş mesafesi… Genel olarak kış ayları her sürücüye zorluk çıkarır. Ancak, karla kaplı yollarda aracımızı nasıl kullanacağımızı gerçekten biliyor muyuz? Sürüş uzmanı Jordi Gené bu durumlarla nasıl sakin ve kendine güvenli bir şekilde başa çıkabileceğimizi açıklıyor.

Altın kural

4Drive, dört tekerlekten çekişli Seat modelinin direksiyonunda oturan Gené ilk tavsiyesini paylaşıyor: “Önünüzde ne olduğunu tahmin edin ve sakin olun, zorlu koşullarda sürüşün temel kuralı budur.”

Bir dağ geçidinden aşağı nasıl inersiniz? “Motor frenini kullanmak çok önemlidir. Düşük viteslerde yokuş aşağı sürüş aracın yol tutuşuna yardımcı olacak ve frenlere daha az yük binmesini sağlayacaktır” diyor Jordi. Bu tavsiye hem kış hem de yaz için geçerli, ancak özellikle düşük sıcaklıklarda tekerleklerin asfalt üzerindeki tutuşlarının azaldığı soğuk mevsimlerde daha da geçerli oluyor.

kar

Karanlıklar içinde sürprizlere dikkat

Karla kaplı yollarda aracınızı kullanırken, yol üzerinde buzlu ve koyu renkli kısımlara özellikle dikkat edilmelidir. Jordi, bu yollarda sakin kalmak ve ani manevralardan kaçınmanın önemli olduğunu belirtiyor.Jordi, “Buzlu kısımdan geçene ve tekerlekler yeniden yol tutmaya başlayana kadar direksiyonu nazikçe çevirmeli ve frene hafifçe basmalısınız” diye vurguluyor.

Sis farı sadece olağanüstü durumlarda kullanın

Jordi, soğuk, ama güneşli bir günde asla sis farlarının kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Bu farlar daha fazla parlaklık sağlar ve yoğun yağmur veya sis sırasında yararlıdır, yanlış kullanıldıklarında ise karşıdan gelen araçların sürücülerinin gözlerini alabilir bu sebeple sadece görüş mesafesi kötü olduğunda kullanılması önerilir.

Dışarıda park etmenin en iyi yöntemi

Jordi ayrıca, park ederken araç otomatik vites ise vites konumunu ‘P’ konumuna getirmeyi; düz vites ise boşta veya birinci viteste bırakmayı tavsiye ediyor. Aracınızı dışarıda park ettiğinizde, kar yağışı sırasında veya sıcaklık önemli ölçüde düşerse sileceklerin camlara yapışmaması için silecekleri kaldırmayı” tavsiye ediyor.

Araçta kar zinciri bulundurmak ve güvenlik mesafesini artırmak da kış aylarındaki seyahatlerinizi daha güvenli hale getirmenize yardımcı olacak öneriler arasında.


İlginizi çekebilir

https://www.otopark.com/2019/02/yeni-aston-martin-turkiye-fiyati-ile-dudak-ucuklatti/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu