FeaturedHaberler

Honda, Türkiye’deki fabrikasını kapatıyor mu?

Japon otomobil üreticisi Honda, şok bir iddia ile otomotiv gündemine bomba gibi düştü. Honda’nın Türkiye’deki Şekerpınar fabrikasını kapatacağı iddia edildi!

Şok iddia: Honda Türkiye’deki fabrikasını kapatıyor!

Financial Times’ın haberine göre, Japon marka İngiltere’deki Swindon fabrikasını 2022 yılında kapatacağını Salı günü yapacağı basın toplantısı ile resmen duyuracak. Brexit ve markanın Avrupa pazarındaki düşük satış payından dolayı yapılacak bu hamle minimum 3.500 kişinin işsiz kalmasına neden olacak. Aynı habere göre Honda’nın Gebze Şekerpınar’da yer alan fabrikasının da kapatılacağı belirtiliyor.

Honda’nın Türkiye’deki fabrikasında 940 kişi çalışıyor.

Kuzey Swindon Muhafazakar Parti milletvekili Justin Tomlinson, bu kararın Brexit’i bağlamadığını belirterek Türkiye’yi örnek gösterdi. Tomlinson, Honda yöneticilerinin Avrupa üretiminin tamamen Japonya’ya kaydırılacağını söylediğini ve bu sebeple Türkiye fabrikasının da kapatılacağını açıkladı. Gazeteye göre Şekerpınar fabrikası Swindon’dan bir yıl önce, yani 2021’de kapatılacak. Honda Civic Sedan üretimi ise tıpkı Swindon fabrikasında üretilen hatchback modeli gibi tamamen Japonya’da gerçekleştirilecek.

1997 yılında üretime başlayan Honda Şekerpınar fabrikası 2008 yılında genişletilmiş ve üretim kapasitesi yıllık 50.000 araca yükseltilmişti. Honda şok iddia hakkında açıklama yapmaktan kaçınırken, İngiltere halkı ise tarihinin en düşük seviyelerinde gezinen otomotiv endüstrisinin tamamen duracağını düşünüyor.

Etiketler

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı