Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

LPG kullanan araçlar benzin ve dizelin yerini alabilir mi?
Yakın gelecekte içten yanmalı motorların yalnızca LPG ve türevi alternatif yakıtlarla çalışabilir mi? İşte bir uzman değerlendirmesi.

Küresel Isınma sonucu meydana gelen İklim Değişikliği hayatımızın bir parçası haline geldi. 2020 yılının ilk aylarında Avustralya’yı dumana boğan büyük yangın, uzaydan dahi takip edilebilen bir çevre felaketi yaratmıştı. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrasya coğrafyasında ise yağış rejimlerinin değişmesi, kuraklığın bir gerçek haline gelmesine neden oldu.

2020 Davos Zirvesi ile başlayan, Avrupa Parlamentosu’nun 2030 emisyon hedeflerini açıklamasıyla devam eden süreçte geçtiğimiz Kasım ayında İngiltere, ‘Yeşil Plan’ adını verdiği ‘sıfır emisyon’ hedeflerini ortaya koydu. Yeşil Plan kapsamında İngiltere’de 2030 yılında benzinli ve dizel araçların satışı yasaklanacak.  2020’nin son günlerinde ise benzer bir karar Japonya’dan geldi. Japonya Başbakanı Yoshihide Suga,  ‘2050 yılına kadar sıfır sera gazı emisyonu’ hedefi kapsamında benzinli ve dizel araçların satışını kademeli olarak durduracaklarını duyurdu.

Elektrikli araçlara geçiş sürecinde hibrit otomobillerin teşvik edildiğini vurgulayan Kadir Örücü, “Hibrit araçların sürekli gelişen teknolojisi bu araçların emisyon değerlerini dizel ve benzinli araçlar için ulaşılmaz kılıyor. Diğer fosil yakıtlarla karşılaştırıldığında en çevreci yakıt olarak bilinen LPG’nin, hibrit araçlarda kullanılması bugün satın aldığımız araçların karbon salımı değerlerinden çok daha düşük değerler üretecek. Bu konuda büyük üreticilerin çalışmaları sürüyor. Geleceğin LPG’li ile çalışan hibrit araçlar tarafından domine edileceğini göreceğiz” dedi.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. 2020 istatistiklerine göre ülkemizdeki araçların %38.1’i dizel, %37.2 si lpg’li, %24.2’si benzinli.

    CNG-LPG yaygınlaşır. VW’in 1.0 tsi motoru, yurtdışında CNG dönüşümüyle satılıyor. Tırlarda kamyonlarda CNG dönüşümü NOx emisyonlarını baya net şekilde düşürüyor.

    Yani işin özü, dizellerin devrinin kapanacağı bu çağda, lpg-cng nin aleyhine bir şey göremiyorum geçiş sürecinde.

  2. Turbo benzinli+ hybrid + lpg birleşimi eğer düşük sorun riskiyle iş görebilir hale getirilirse kesinlikle mükemmel bir seçenek olur. Haricinde atmosferik + lpg kombinasyonu zaten sadece uzun ömür ve ilk alım ile yürütme maliyetlerinin düşüklüğünden tercih ediliyor. Fiyatları uygun olmasa çoğunluk yanından bile geçmez. Bununla birlikte hybrid olmasına gerek bile yok. 1.0-1.5 hacimli turbo benzinlilere sorun çıkarmayacak şekilde adam akıllı lpg montajına bile razıyım. O şartlarda da dizelden vazgeçilebilir.
  3. LPG fabrikasyon şekilde montajlanırsa her araçta sorunsuz kullanılır. LPG’de yaşanan sorunların çoğunun sebebi zaten montaj hatası veya uyumsuz kit kullanılmasından falan. Otomotic firmaları kendi argelerinde bu işi yaparsa, genele yayılarak sorunsuz kullanılır, kullanılması da mantıklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu