FeaturedHaberler

Avrupa’nın en çok satan elektrikli otomobil üreticisi belli oldu
Avrupa’da 200 bin elektrikli araç satışı ile büyük bir başarıya imza atan marka, sadece fransada elektrikli otomobil pazarının yarısından fazlasını göğüsledi.

Renault, Avrupa’da 200 bin elektrikli araç satışı gerçekleştirdi. Marka, aynı zamanda Fransa’da sembolik sınır olan 100 bin satış adedine ulaştı.

Avrupa’da satılan her 3 elektrikli araçtan 1’i Renault

2011 yılında gerçekleştirdiği ürün gamı ile Renault, üst üste 4 yıldır Avrupa liderliğini elinde tutuyor. Avrupa’da her 3 elektrikli araçtan yaklaşık 1’i Renault markasına ait. 2018 yılında, Renault’nun Avrupa’daki araç satışları yüzde 36 artarken, ikinci yarı yılda güçlü bir ivme ile bu oran yüzde 62’ye yükseldi. Renault, Fransa’da binek ve hafif ticari araç pazarlarında yüzde 56,8 araç payına sahip.

Renault’dan Gilles Normand, ”Bugün, Avrupa’da 200 binden fazla müşteri, elektrik motorlu Renault’u tercih ettiğini söylemekten gurur duyuyoruz! Bu elbette, uzun bir yolculuğun daha sadece ilk adımı. Geçtiğimiz on yıl için açıkça belirtmiş olduğumuz hedefimiz, mobiliteyi herkes için kullanılabilir hale getirmekti. Renault Grubu 2022 yılı itibariyle tüm satışlarının yüzde 10’unu elektrik motorlu otomobil olarak hedefliyor. Bunu başarmak için, bu tarih itibariyle ürün gamında sekiz otomobil yer alacak. ”dedi.

Eksiksiz, çok yönlü ürün gamı

ZOE, Kangoo Z.E., Master Z.E ve Twizy dörtlüsünden oluşan, pazardaki en eksiksiz ve çok yönlü elektrikli araç ürün gamı bu başarıyı getiriyor. Genişleyen ürün gamı, örneğin, daha güçlü motorlar veya daha hızlı şarj ile sürekli olarak iyileştiriliyor. Ürün gamının en çok satan iki modeli: şehir otomobili ZOE ve Kangoo Z.E. Van. ZOE geçtiğimiz yıl, 18 bin adedi Fransa’da olmak üzere toplamda 40 bin satış adedi ile pazarda tartışmasız standartları belirleyen model oldu. Altı yıllık pazar başarısını daha da geliştiren model, çekici tasarımı ve 300 kilometre* sürüş menzili ile müşterilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Kangoo Z.E, 2018 yılında yüzde 51,5’lik pazar payı ile elektrikli hafif ticari araç satışlarında Avrupa’da tartışmasız lider konumda bulunuyor.

Fransa’da üretilen araçlar

Renault Grubu, Haziran 2018’de, İttifak’ın elektrikli araçlar için kusursuz bir merkez haline gelen Fransa’da, bir milyar euro’nun üzerinde yatırım yapmayı planladığını açıkladı. 2022 yılı itibariyle Grup şunları planlıyor :

  • İkinci bir Renault araç üretim tesisi oluşturmak için Douai’de yeni bir ittifak elektrik platformunu hayata geçirmek
  • ZOE üretim kapasitesini iki katına çıkarmak ve Flins’de dünyadaki tek ZOE üretim tesisini faaliyete geçirmek
  • Cleon’daki elektrikli motor üretim kapasitesini üç katına çıkarmak ve 2021’den itibaren yeni nesil bir elektrikli motor eklemek
  • Hafif ticari Kangoo Z.E de dahil olmak üzere Kangoo ailesinin yeni nesil modellerinin üretimi için Maubeuge tesisine yatırım yapmak

2018 ZOE ve Kangoo Z.E. satış rakamları

Avrupa Fransa
ZOE 39.448 adet

(Elektrikli binek otomobil pazarının yüzde 18,2’si)

18.011 adet

(Elektrikli binek otomobil pazarının yüzde 54,9’u)

KANGOO Z.E. 8.747 adet

(Elektrikli hafif ticari araç pazarının yüzde 40,9’u)

4.176 adet

(Elektrikli hafif ticari araç pazarının yüzde 51,5’i)


İlginizi çekebilir

Volkswagen ateşi yaktı: İşte yeni T-Roc R!

 

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Elektrikli hafif ticari satmis adamlar ki bugune kadar bu konuyla alakali bir istatistik gormemistim. Bravo Renault

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu