Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Dizel araçlar doğaya zarar veriyor!
Son dönemlerde insan ve çevreye verdiği zararlardan dolayı birçok firma tarafından üretimine son verilen dizel otomobiller, laboratuvar testlerine göre sürüş sırasında yaklaşık 10 kat daha fazla zararlı gaz salınımı yaparak dünyanın sonunu hazırlıyor

Dizel araçların egzozlarından havaya yayılan zararlı gazlar ve partiküller toplum sağlığını tehdit ederken, solunum yolu hastalıklarına da zemin hazırlıyor. Avrupa’daki sıkı emisyon kanunları ile birlikte dizel otomobillerin sonuna yaklaşıldı. 2020’den itibaren, çevre ve insan sağlığı için büyük tehdit oluşturduğundan dolayı Toyota, Fiat, Jeep, BMW, Nissan, Alfa Romeo, Honda, Masarati, Suziki, Mitsubishi, Volvo ve Porsche gibi dünya devleri dizel araçlarının üretimini durdurma kararı aldı.

Avrupa’da Yeni Kurallar Belirlendi

Avrupa Birliği (AB) çevreyi kirleten egzoz gazı emisyonunu kontrol altında tutmak için 2021’den itibaren satılan araçlarda karbondioksit (CO²) miktarını kilometre başına ortalama 95 grama indiriyor. Avrupa Birliği (AB) 1990’ların başından bu yana çevreyi kirleten egzoz gazı emisyonunu kontrol altında tutma amaçlı kurallar belirlerken, en büyük hamleyi 2020 sonunda itibaren başlatıyor. 2021’den itibaren AB içinde satılan tüm otomobillerde karbondioksit (CO²) miktarı kilometre başına ortalama 95 grama indirilmek zorunda. Ayrıca 2025 yılına kadar 2021 yılı seviyelerinin yüzde 15 altına, 2030’da ise 2021 yılı seviyelerinin yüzde 35 altına inecek. Tutulması imkânsız gibi görünen bu hedefler için LPG ve CNG gibi alternatif yakıtlarla çalışan araçlara yönelik hem yatırımlar hem de uluslararası işbirliktelikleri hızla artıyor.

Etiketler

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. hele şükür, jeton geç düşüyor sanırım..
  dizel araçları icat edenlerede, zarar edeceğini bile bile, körü körüne alıp kullananlarada lanet olsun..
  çıkardığı gar gar gar sesiyle, çevreyi kirlettiği bariz şekilde apaçık belli olan dizellerin derhal ama DERHAL üretimleri durdurulmalı.
  Kendinizi düşünmüyorsanız çoluğunuzu ÇOCUĞUNUZU düşünün yeter artık !..

  1. Daha önce 2.0 dizel Smax in hayallerinizi süslediğini söylemiştiniz ? Bu lanet sanırım kendi hayallerinize de geldi ?

   1. a.berkay,
    bunuda nerden çıkarttınız, başka birisiyle karıştırdığınız kesin.
    hayatımda hiçbir dizel araca ilgi duymadım, sempatisi olanlarada karşıt görüşümü keskin ve net tavrımı göstermeye devam edeceğim.2.0 cc.lik araçları ise hiç sevmem türkiyedeki vergi sistemi nedeniyle.
    ilk aracım hyundai accent 1.3 benzinli idi, tam 19 yıl bana eşlik etti.
    şuan 1.2 tce 120 bg.benzinli bir aracım var 5 yıldırda onu kullanıyorum.

  2. Türkiye temiz hava düşünecek ekonomik güce sahip bir ülke değil. Dizeli kaldır benzine geç dersek ticaret durur sadece kişisel kullanıma yönelik yorum yapmayalım

 2. Hepsi yağ yaka yaka gidiyorlar. Sürekli bu bilincsiz insanlar yuzunden klima akış tuşu ile oynuyorum lanet olsun. En güzeli tam elektirikli, sıfır emisyon. TR de herkes LPG kullanmali hatta tesvik edilmeli.. Bir anda gecilemez zaten. Fakat Dizel araba kullananalar daha fazla vergi vermeli..

  1. Dizel diye araci benzinli fiyatından 15-20 bin fazla verip alıyoruz.. benzin -mazot fiyatı desen aynı oldu nerdeyse. Ne hakla birde daha fazla vergi verilsin diyorsun?

 3. Yalnız Honda daha yeni yeni dizeli yaygınlaştırıyor seneye geri vazgeçiyor amaç? Yaaa birde Türkiye de benzinliye binilirmi hem fazla yakıt hemde şuan 50 krş daha pahalı LPG de aracı pek sağlıklı çalıştırmıyor yok şunu takarsan iyi falan demeyin boşuna.

 4. Lpg fiyatlarına destek verilse dizel araçlara da ekstra vergi koyulsa çok daha güzel olur herşey şuan yakıtlar içinde çevreyi en az kirleten lpg

 5. Tamam anlasık ve artık çoğumuz biliyoruz dizel çevreye aşırı zarar veriyor ama konuşanların tuzu kuru her halde rahat rahat konuşuyor. Kimse keyfinden dizel motora yönelmiyor. Zamanında daha cazipti ve hala bile ülkemizde cazip görülüyor. Alt yapıyı sağlayın dizel üretimi durdurun ve benzinli, elektrikli araçları daha ekonomik fiyatlara ve ucuz yakıt, vergi, ötv gibi unsurları iyileştirin dizeli ortadan kaldıralım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı