FeaturedHaberler

Dyson ilk elektrikli otomobilini 2021’de yollara indiriyor
Elektrikli süpürgeleri ile tanıdığımız Dyson, geçtiğimiz yıllarda otomobil sektörüne gireceğini açıklamıştı. Markanın bu yöndeki adımları somutlaştı ve ilk modelini ne zaman yollara indireceğini açıkladı.

Süpürgeden otomobile: Dyson Tesla’ya rakip oluyor!

Elektrikli otomobil üretebileceklerine dair ilk açıklamayı 2017 yılında yapan İngiliz şirket, 2 yıllık süreçte önemli yol katetmiş gibi görünüyor. Markanın ortaya çıkan SUV patent görselleri bunu kanıtlar nitelikte. Uzun bir aks aralığına sahip olduğu görülen model, bunu olabildiğince uçlara taşınan tekerlekler sayesinde gerçekleştiriyor. Ayrıca arka bölüm yüksek tutularak muhtemel bir 7 koltuklu versiyona zemin hazırlanmış.

Dyson’ın 2021’de yollarda olacak ilk modelinin bir SUV olmadığını biliyoruz. Dolayısıyla marka aynı anda farklı segmentler üzerinde çalışıyor olabilir. Dyson’ın kurucusu Sir James Dyson da çalışanlarına gönderdiği mailde bunu doğruluyor. Gövde, elektrik motoru, batarya ünitesi ve yazılım dahil olmak üzere modellerin tamamen kendi tasarımı ve üretimleri olacağını söyleyen isim, fabrika hakkında da detaylar paylaştı.

İngiltere’deki Hullavington Hava Sahası’nı kendisine üs yapan şirket, buradaki inşaat çalışmalarını tamamlamak üzere. Halihazırda 500’den fazla kişinin çalıştığı bölgede tasarım-mühendislik birimlerinin bulunduğu hangarların yanı sıra uçak pistinden devşirilen test yolu da bulunuyor. Singapur’daki üretim tesisi ise önümüzdeki yıl faaliyete geçecek ve 4.500’den fazla çalışan istihdam edilecek. Son olarak Dyson’ın 3.25 milyar dolar bütçe ayırdığını ve bu miktarın Tesla’dan sonra en ciddi elektrikli otomobil yatırımı olduğunu belirtelim.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu