FeaturedHaberler

Hırsızlar 30 saniyede Tesla Model S çaldı! (VİDEO)
İngiltere’de bir Tesla Model S, filmlere konu olabilecek türden bir hırsızlık olayına konu oldu. Yalnızca 30 saniye süren dijital hırsızlık sonucu lüks otomobil, hırsızların eline geçti!

Anahtarsız giriş-çalıştırma özelliği Tesla Model S çaldırdı!

Tesla’nın elektrikli lüks otomobili Model S, pek çok rakibi gibi anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliğine sahip. Oto farelerinin ise zaman zaman bu özelliğin açıklarından faydalandığı biliniyor. Bu açığın son hedefi, Birleşik Krallık’ta bulunan bir Tesla Model S oldu.

“Röle atağı” olarak bilinen teknik, anahtar ile aracın arasında bulunan bir aparatın köprü görevi görmesine dayanıyor. Hırsızlar anahtar sinyalini bir tür menzil arttırıcı ile kopyalayarak sistemi kandırmayı başarıyor. Böylece aracın kontrolü kısa süre içerisinde hırsızların eline geçebiliyor.

Birleşik Krallık’ta yaşanan hırsızlık olayı da yukarıdaki şekilde gerçekleşmiş. Bir hırsız aracın yanında beklerken, diğer hırsız ise elindeki düzeneği eve yaklaştırarak kapıları açıyor. İkinci adımda Model S’e giren hırsız motoru açık konuma getiriyor ve yaklaşık 30 saniye süren işlem sonucu araç çalınıyor. Yayınlanan güvenlik kamerası görüntülerinin sonunda ise araç sahiplerinin uyandığı duyuluyor.

ADAC’ın yaptığı araştırma, test edilen 237 otomobilin 230’unun bu yöntemle çalınabildiğini ortaya koyuyor. Ortalama olarak 18 saniye süren sinyal kopyalama işleminden dolayı Tesla, opsiyonel olarak kullanılabilecek bir PIN sistemi sunmuştu. Görünüşe göre araç çalıştırmak için PIN eklenmesi de bu tür hırsızlıkların engellenmesi için yeterli olmuyor.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu