FeaturedHaberler

Köprü ve otoyol ücretlerine beklenen zam
Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), yazılı bir açıklama yaparak köprü ve otoyol ücretlerine ortalama yüzde 20 zam geldiğini açıkladı.

KGM’den yapılan yazılı açıklama ile bir süredir konuşulan zam haberlerine son nokta koyuldu. Buna göre köprü ve otoyol hizmet ömürlerinin uzatılması amacıyla bakım onarım faliyetlerinin düzenli şekilde yapılabilmesi için bütçe gerektiğine değinildi. Her yıl Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre düzenlenmesi gereken geçiş ücretlerinin bir süredir zamlanmadığı da eklendi. Geçtiğimiz sene yüzde 33,64 olan enflasyona rağmen  zam yapılmadığı, toplamda 1.5 seneden fazla süredir ücret tarfiesinin aynı kaldığı söylendi.

Açıklama şu şekilde;

“Otoyollarda otomobil için en yakın mesafe ücreti 3 lira, en uzak mesafe ücreti 30 lira, Boğaz köprüleri otomobil geçiş ücreti ise 10,50 lira olarak belirlenmiştir. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçiş ücret tarifesi ise aks aralığı 3,20 metreden küçük iki akslı araçlar için 10 lira, aks aralığı 3,20 metre ve 3,20 metreden büyük Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararı gereğince geçebilen ve geçemeyen her türlü iki akslı araçlar için 13,50, 3 akslı her türlü araçlar için 29,50, 4 ve 5 akslı her türlü araçlar için 58,75, 6 ve yukarı akslı araç için 78,25 ve motosikletler için de 4,25 olarak belirlendi.”

Zamlar 7 Ekim’den itibaren geçerli olacak.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu