FeaturedTestler

Mercedes E 200 d | 1.6 Dizel yeterli mi? | Sürüş izlenimi
Mercedes E 200 d testimize 1.6 Mercedez-Benz üretimi OM654 D16 kodlu motoru ile konuk oldu. Bakalim 1.6 dizel motor E kasa ile nasıl çalışıyor? bu ve tüm sorularınızın cevabı videomuzda. İyi seyirler!


Lütfen, videoyu izledikten sonra BEĞEN tuşuna basarak kitlemizi büyütmemize destek olun! Videolarımıza YORUM yaptığınız her öneriyi, eleştiriyi ve bilgilendirmeyi dikkate alıyoruz!

Diğer videolarımız için BURAYA tıklayabilirsiniz.​

Otopark.com’a ait ürünlerden satın almak için BURAYA tıklayabilirsiniz

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Bence Mercedes’in en mantıklı araçlarından biri. Tam bir konfor aracı. Hızlanması ve son hızı yeterli. Mercedes E alan adam zira en çok konfor isteyen adamdır, 8.4sn 0-100 değeri de fazlasıyla yeterli bu kategori için. Motorun küçük olmasından dolayı fazlaca da sessiz. Sessizlik mi 0-100’de iki sn daha mı ya da 150bin ucuzluk mu, 0-100’de 2sn daha iyi değer mi diye sorarsanız çoğunluk sessizlik, yakıt tüketimi ve araç fiyatının ucuz olmasını tercih edecektir. Sınıfının en şıkı, en lüksü ve en sessizi. Bir de vergi avantajı ile en ucuzu. Dolayısıyla bana kalırsa en mantıklı seçenek. Range Rover Evoque’un bile 700binden başlayan fiyatları düşünüldüğünde ciddi anlamda mantıklı bir araç. Bana kalırsa hatta bunun Station versiyonu gelse tam alınacak araç olur. Piyasayı yakıp kavurmamasının tek bir nedeni var artık orta direk kalmadı. 500bin verecek adam 100bin daha koyup 2.0 motorlu Volvo ya da BMW de alabilir ya da hatta 700’e Evoque’a da yönelebilir. Zaten parası olduğundan mantık bu fiyatlarda çok da önemli değil. Avrupa’daki kadar kolay ulaşılır olsa Türkiye’de en çok satan 20-30 model arasına rahatlıkla girer bence.
 2. 1,6 dizel motor çeker mi değil de; bu kadar az donanım E ye yeter mi demek lazımmış başlıkta.Sıfır araç alan premium marka sayılmayan bir çok modelde daha çok konfor donanımı var yazık.
 3. 1,6 dizel motor çeker mi değil de; bu kadar az donanım E ye yeter mi demek lazımmış başlıkta.Sıfır araç alan premium marka sayılmayan bir çok modelde daha çok konfor donanımı var yazık.

  mesela ne gibi ekstra konfor donanımı var premium olmayan diğer markalarda? Ayarlanabilir süspansiyon mu var, çift katlı cam mı var, daha iyi bir yalıtım mı var? Teknolojik olarak deseniz anlarım ya da başka donanımlar deseniz anlarım da konfor donanımı olarak premium olmayan araçlardan daha az konfor donanımı var demek iddialı geldi bana.

 4. mesela ne gibi ekstra konfor donanımı var premium olmayan diğer markalarda? Ayarlanabilir süspansiyon mu var, çift katlı cam mı var, daha iyi bir yalıtım mı var? Teknolojik olarak deseniz anlarım ya da başka donanımlar deseniz anlarım da konfor donanımı olarak premium olmayan araçlardan daha az konfor donanımı var demek iddialı geldi bana.

  Bence teknolojik olarak demek istedi.

  Çünkü E’de konfor donanımı olarak takılabilecek şeyler sınırlı. Airmatic, akustik cam paketi (çift cam), ısıtmalı soğutmalı dinamik koltuklar, designo koltuklar, dinamica tavan döşemesi filan alınabilir. Bunlarda premium olmayan diğer markalarda çoğunlukla yok.

  Teknolojik olarak çoğu marka dolu paketlerinde daha çok özellik sunuyor maalesef. Teste verilen araç yine nispeten dolu sayılır ama bugün bayiye gidildiğinde gösterilen araç baya boş. Alman markalarında durum hep böyle, müşterinin isteğine göre aracın donanımı şekilleniyor ama yine de biraz daha dolu olmalı artık standart haliyle bile.

 5. Bence Mercedes’in en mantıklı araçlarından biri. Tam bir konfor aracı. Hızlanması ve son hızı yeterli. Mercedes E alan adam zira en çok konfor isteyen adamdır, 8.4sn 0-100 değeri de fazlasıyla yeterli bu kategori için. Motorun küçük olmasından dolayı fazlaca da sessiz. Sessizlik mi 0-100’de iki sn daha mı ya da 150bin ucuzluk mu, 0-100’de 2sn daha iyi değer mi diye sorarsanız çoğunluk sessizlik, yakıt tüketimi ve araç fiyatının ucuz olmasını tercih edecektir. Sınıfının en şıkı, en lüksü ve en sessizi. Bir de vergi avantajı ile en ucuzu. Dolayısıyla bana kalırsa en mantıklı seçenek. Range Rover Evoque’un bile 700binden başlayan fiyatları düşünüldüğünde ciddi anlamda mantıklı bir araç. Bana kalırsa hatta bunun Station versiyonu gelse tam alınacak araç olur. Piyasayı yakıp kavurmamasının tek bir nedeni var artık orta direk kalmadı. 500bin verecek adam 100bin daha koyup 2.0 motorlu Volvo ya da BMW de alabilir ya da hatta 700’e Evoque’a da yönelebilir. Zaten parası olduğundan mantık bu fiyatlarda çok da önemli değil. Avrupa’daki kadar kolay ulaşılır olsa Türkiye’de en çok satan 20-30 model arasına rahatlıkla girer bence.

  500 bin liralik araci alabilecek kisi orta direk degil bence. Yillardir nispeten dusuk kur ve ucuz faizli krediler ile normalde premium marka arac alamayacak bir cok kisi bmw , mercedes sahibi oldu. Bence artik ulke eski fabrika ayarlarina donuyor. 500-700 bin liralik araclari, gucu yeten ve zenginler alacak.
  Buna gucu yetmeyenler de ya ikinci el 3-5 yillik premium ya da marka algisi cok yukselmis olan vw’a binecek, biniyor

 6. 500 bin liralik araci alabilecek kisi orta direk degil bence. Yillardir nispeten dusuk kur ve ucuz faizli krediler ile normalde premium marka arac alamayacak bir cok kisi bmw , mercedes sahibi oldu. Bence artik ulke eski fabrika ayarlarina donuyor. 500-700 bin liralik araclari, gucu yeten ve zenginler alacak.
  Buna gucu yetmeyenler de ya ikinci el 3-5 yillik premium ya da marka algisi cok yukselmis olan vw’a binecek, biniyor

  Maalesef öyle oldu. Orta direk olmayınca durumlar böyle oluyor.

 7. Maalesef öyle oldu. Orta direk olmayınca durumlar böyle oluyor.

  Farkli dusundugumuz nokta surasi: br an icin orta direk tanimina giren milyonlarca kisi oldugunu da varsaysak, Turkiye gibi gelir duzeyinin belli oldugu bir ulkede, orta direk 500 bin liralik mercedes’e binmemeli. Simdiye kadar binebilmesi bence zaten bir gariplikti ( kur artisindan once gecmis yillarda, kismen ucuz fiyat , dusuk faiz, ve milletce hastaligimiz tuketim ve gosteris cilginligi yuzunden)
  Orta direk dedigimiz kesim ford’a biner, opel’e biner vs vs. zar zor odeyecegi yuzbinlerce lira kredi ile mercedes almasi zaten bir garipliktir bence

 8. Farkli dusundugumuz nokta surasi: br an icin orta direk tanimina giren milyonlarca kisi oldugunu da varsaysak, Turkiye gibi gelir duzeyinin belli oldugu bir ulkede, orta direk 500 bin liralik mercedes’e binmemeli. Simdiye kadar binebilmesi bence zaten bir gariplikti ( kur artisindan once gecmis yillarda, kismen ucuz fiyat , dusuk faiz, ve milletce hastaligimiz tuketim ve gosteris cilginligi yuzunden)
  Orta direk dedigimiz kesim ford’a biner, opel’e biner vs vs. zar zor odeyecegi yuzbinlerce lira kredi ile mercedes almasi zaten bir garipliktir bence

  Ben tam anlamadım açıkçası demek istediğinizi. Orta direk neden binmemeli? Hoş bence hiçbir zaman binmedi, binemedi. E sınıfı dediğimiz araç Avrupa’da orta üst yönetici kademesindeki bir adamın maksimum 10 maaşına eş değer bir araç. Bu aracın menşei de Avrupa olduğuna göre ona göre üretilen bir araç. Hatta Mercedes’in kendisi de ikinci kademe yöneticilerine bu aracı şirket aracı olarak veriyor. Beklentiler de bu yönde olmalı. Zaten batıda çok satmasının nedeni de bu kadar lüks ve konforlu bir aracın çok mantıklı fiyatlara satılması oluyor. Yine bu nedenle en çok station wagon satıyor zira aile aracı aslında. Türkiye’de de orta üst düzey dediğimiz insanlar (yani iyi bir şirkette ilk/ikinci düzey yönetici ya da işi ortalamanın üstündeki esnaf sınıfı) bundan 5-6 sene önceye kadar 20-22 maaşıyla bu araçlara erişebilmekteydi. Şimdi bu rakamlar 40’lara 50’lere çıktı. Maksimum 7-8 sene kullanacağın araca 4 senelik maaşını gömmek haliyle kolay değil. Keşke biz de gelişmiş bir ülke olabilsek de milletin orta üst sınıf için ürettiği premium bir aracı bizim premium orta üst sınıfımız da alabilse. Konuya dönecek olursam bu araç bana kalırsa -Türkiye’den bağımsız olarak- orta üst düzeyin hala en konforlu ve en yakışıklı aracı. Az yakması, vergisinin az olması, çok sessiz olması gibi özellikleriyle çok mantıklı bir araç oluyor.

 9. Ben tam anlamadım açıkçası demek istediğinizi. Orta direk neden binmemeli? Hoş bence hiçbir zaman binmedi, binemedi. E sınıfı dediğimiz araç Avrupa’da orta üst yönetici kademesindeki bir adamın maksimum 10 maaşına eş değer bir araç. Bu aracın menşei de Avrupa olduğuna göre ona göre üretilen bir araç. Hatta Mercedes’in kendisi de ikinci kademe yöneticilerine bu aracı şirket aracı olarak veriyor. Beklentiler de bu yönde olmalı. Zaten batıda çok satmasının nedeni de bu kadar lüks ve konforlu bir aracın çok mantıklı fiyatlara satılması oluyor. Yine bu nedenle en çok station wagon satıyor zira aile aracı aslında. Türkiye’de de orta üst düzey dediğimiz insanlar (yani iyi bir şirkette ilk/ikinci düzey yönetici ya da işi ortalamanın üstündeki esnaf sınıfı) bundan 5-6 sene önceye kadar 20-22 maaşıyla bu araçlara erişebilmekteydi. Şimdi bu rakamlar 40’lara 50’lere çıktı. Maksimum 7-8 sene kullanacağın araca 4 senelik maaşını gömmek haliyle kolay değil. Keşke biz de gelişmiş bir ülke olabilsek de milletin orta üst sınıf için ürettiği premium bir aracı bizim premium orta üst sınıfımız da alabilse. Konuya dönecek olursam bu araç bana kalırsa -Türkiye’den bağımsız olarak- orta üst düzeyin hala en konforlu ve en yakışıklı aracı. Az yakması, vergisinin az olması, çok sessiz olması gibi özellikleriyle çok mantıklı bir araç oluyor.

  Aracin cok mantikli oldugu konusunda sizinle tamamen hemfikirim. Ancak takdir edersiniz ki gelir duzeyi avrupa ile cok farkli bir ulkede yasiyoruz. Bir Alman vatandasinin kolaylikla alabildigi araci bizim de bu gelir duzeyi ile ayni kolaylikla alabiliyor olmamiz mantiksiz. Aslinda benzer seyleri soyluyoruz. Dediginiz gibi keske daha gelismis bir ulke olsak da, bu tip araclari daha kolay alacak gelir duzeyini yakalasak.

  Premium arac segmenti ile orta direk benim mantigimda uyusmuyor. Ama gectigimiz 10 yilda bu araclar peynir ekmek gibi satildi (1.6 motorlarinin da uretilmesi ile e180 ve 520 orneklerinde oldugu gibi). Normalde mercedes bmw satin almasi Zor olan bir kesim , kredi ile de olsa, kendini zorlayarak da olsa bu araclari aldi. Ben bunu malesef tuketim cilginligimiza ve gosteris merakimiza bagliyorum bunu. Imkani olan tabi ki alsin ve kullansin. Ama bu tip araclar benim fikrimce orta direkten ziyade orta-ust kesimin alacagi araclardir (tabi ki a,b,c, 1, 2 serisi gibi ulasilabilir kasalarinin cikmasi da satislarini arttirdi.bu da bir gercek)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu