FeaturedHaberler

Yeni Range Rover Evoque Türkiye’de!
 Land Rover’ın Premium kompakt SUV’u Yeni Range Rover Evoque, Türkiye’de yerini aldı. İşte fiyatı ve özellikleri.

Otomobil tutkunlarının düzenlenecek showroom etkinliklerinde test sürüşü yaparak deneyimleyebileceği Yeni Range Rover Evoque, 8-9 Şubat’ta İstanbul, 15-16 Şubat’ta İzmir ve Ankara, 22-23 Şubat’ta Antalya ve Bursa, 29 Şubat-1 Mart’ta ise Adana’da test edilebilecek. Land Rover’ın Online Satış Platformu üzerinden incelenerek onlinesatis.landrover.com.tr adresi üzerinden rezerve edilebilen Yeni Range Rover Evoque, 701.259 TL’den başlayan fiyatlarla showroom’larda yerini alacak.

Bugüne kadar 772 binden fazla küresel satış rakamı ve 217’den fazla uluslararası ödülle lüks kompakt SUV pazarına öncülük eden Yeni Range Rover Evoque, Türkiye’de 2.0 litre 150 bg ve 2.0 litre 180 bg’lik dizel motor seçenekleriyle satışa sunulacak.

Teknolojik, Maceracı, Şık ve Sürdürülebilir

Şehre ve ötesine hakim olmak isteyenler için benzersiz bir deneyim vadeden Yeni Range Rover Evoque, 10 inç dokunmatik Touch Pro Duo ekranı, İnteraktif Sürücü ekranı ve opsiyonel olarak tercih edilebilen gün ışığına yakın kalitede ışık sağlayarak göz yorgunluğunu azaltan Matrix Led farları ile sürücülere konfor ve güvenliği bir arada sunuyor. Yeni Range Rover Evoque’un en dikkat çekici teknolojik yeniliklerinden biri olan ClearSight dikiz aynası ise kullanıcılara benzersiz bir kolaylık sunuyor. Dikiz aynasının tek bir hareketle yüksek çözünürlüklü ekran haline gelmesini sağlayan bu sistem, 50 derecelik açı ile hem daha geniş bir görüş alanı hem de daha yüksek bir çözünürlük sağlıyor. Ayrıca, bagajdaki yüksek eşyalar ya da kirli arka cam gibi geri görüşü engelleyecek durumlarda bile ClearSight dikiz aynası ile manevra yapmak çok daha güvenli bir hale geliyor.

Bilgi-eğlence sistemi daha sezgisel bir sürüş deneyimi sağlamak amacıyla geliştirilen Yeni Range Rover Evoque, kusursuz akıllı telefon entegrasyonu için Apple CarPlay özelliğine de sahip. Maceracı ruhunu teknolojiyle birleştiren ve genlerine sadık kalan Yeni Range Rover Evoque, Terrain Response 2 ile 30,6°’lik ayrılma açısı sağlıyor. Ayrıca, standart olarak sunulan Yokuş İniş Kontrolü ve opsiyonel olarak tercih edilebilen Derinlik Algılama Sensörleri ile zorlu sürüş koşullarının üstesinden kolaylıkla gelinebiliyor.

İmza niteliğindeki Coupé tasarımıyla Yeni Range Rover Evoque, aynı zamanda içeriye gömülen kapı kolları, R-Dynamic Dış Tasarım seçeneği, sportif vites tasarımı ve Elektrikli Açılır Panoramik Cam Tavan’ı ile yeni tasarım dilini gözler önüne seriyor. Ayrıca R-Dynamic seçeneği ile birlikte sunulan ön tampon hava girişlerinde, kaput üzerinde, yan ayna altlarında ve egzoz çıkışlarında bulunan bronz renkli parçalar, Yeni Range Rover Evoque’un sofistike duruşuna atıfta bulunuyor. Model için sunulan 10 farklı renk seçeneğinin yanı sıra ilk defa Yeni Range Rover Evoque’a özel olarak otomobilseverlerin beğenisine çıkan Seoul Pearl Silver renk seçeneği de otomobili özel kılan yenilikler arasında yerini alıyor.

Ayrıca, %85 oranında geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilen otomobil, kullanım ömrünün sonunda ise %95 oranında kurtarılabilir malzemeler sayesinde sürdürülebilirliğe katkıda bulunuyor.

Euro NCAP’den 5 Yıldız

2019’da Dünyada Yılın Kadın Otomobili (WWCOTY) yarışmasında En İyi SUV/Crossover seçilen Range Rover Evoque ayrıca Euro NCAP’in gerçekleştirdiği çarpışma testlerinden aldığı 5 yıldızla, segmentinin en güvenli premium kompakt SUV’larından biri olduğunu kanıtladı.

Yetişkin yolcu güvenliği konusunda 100 üzerinden 94 puan alarak Land Rover tarihinde bugüne kadar ulaşılan en yüksek puana erişen Yeni Range Rover Evoque, arka koltuktaki çocuk yolcu güvenliğinden aldığı 87 puanla çarpışma testlerinden başarıyla geçti. Land Rover’ın yeni Premium Transverse Yapısı üzerinde geliştirilmiş olması sayesinde üst düzey yolcu güvenliği sunan Yeni Range Rover Evoque, Acil Fren Sistemi, Şerit Takip Asistanı, 360 Derece Park Sensörü ve geri görüş kamerası gibi sistemlere standart donanımda yer vererek trafik kazalarının azaltılmasına yardımcı oluyor.

Sunduğu donanımlarla güvenliği bir adım ileri götüren Yeni Range Rover Evoque, üç farklı güvenlik paketi sunuyor. Standart olarak sunulan Park Paketi ile Park Asistanı, 360 Derece Park Yardımı, Arka Trafik Monitörü ve Güvenli Çıkış Monitörü gibi özelliklerine sahip olunabiliyor. Opsiyonel olarak tercih edilebilen Sürüş Paketi ise, Adaptif Hız Sabitleyici, Kör Nokta Asistanı, Yüksek Hız Acil Durum Freni gibi özellikleri sunarken, Sürüş Asistanı Paketi ile de Kör Nokta Asistanı, Yüksek Hız Acil Durum Freni ve Direksiyon Asistanlı Adaptif Hız Sabitleyici özellikleri aracın üst düzey güvenlik donanımları arasına eklenebiliyor. Ayrıca iç mekandaki hava yastıklarının yanı sıra, yaya güvenliğine katkı sağlayan Yaya Hava Yastığı’na da sahip olan Range Rover Evoque, hem iç mekanda hem de otomobilin dışında üst düzey güvenlik sunuyor.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. Sınıfına göre gereksiz pahalı girdi bence. BMW X3 200bin daha ucuz, F Pace aynı para, suv almasam mı diye aklı kayabilecek bir insan için yine Mercedes’in E serisi bile 200bin TL daha ucuz. Haliyle saçma bir fiyat isteniyor. Ancak Türkiye şartlarında şu ortamda bir araç için 500bin veren adam 700 de verse bir şey değişmez. Dolayısıyla fiyattan bağımsız hoşuna gidiyor diye alıp geçebilir.
 2. Sınıfına göre gereksiz pahalı girdi bence. BMW X3 200bin daha ucuz, F Pace aynı para, suv almasam mı diye aklı kayabilecek bir insan için yine Mercedes’in E serisi bile 200bin TL daha ucuz. Haliyle saçma bir fiyat isteniyor. Ancak Türkiye şartlarında şu ortamda bir araç için 500bin veren adam 700 de verse bir şey değişmez. Dolayısıyla fiyattan bağımsız hoşuna gidiyor diye alıp geçebilir.

  Range’in Türkiye’de değişik bir marka konumlandırması var. Misal Porsche, kendisini Mercedes, Bmw, Jaguar, Volvo, Audi gibi markalardan nasıl ki daha üste konumlandırıyorsa, yetkili servis, tamir, bakım masrafları daha pahalıysa ( ki çoğu aracı için bence olabilir bir şey ), Range de aynı yolu izliyor. Bu sebeple gerek araçlarında ki fiyat politikası, gerekse satış sonrası hizmetler, yetkili servis fiyatları v.s diğer premium markalardan pahalı olabiliyor. O konumu hak eder etmez o tabi başka bir tartışma konusu fakat marka böyle bir algı oluşturmayı tercih ediyor gördüğüm kadarıyla.

  Toplum içinde de bu araçların hitap ettiği zengin zümre ile pek içli dışlı değilim ama o kesimden bazı tanıdıklarımın konuşmalarında bu duruma şahit olmuştum. Pahalıca sayılabilecek bir Mercedes suv aracına sahip kişiye zengin deniliyorsa, Range ailesinden bir suv’a sahip kişiyi ondan daha zengin görüyorlar.

 3. Range’in Türkiye’de değişik bir marka konumlandırması var. Misal Porsche, kendisini Mercedes, Bmw, Jaguar, Volvo, Audi gibi markalardan nasıl ki daha üste konumlandırıyorsa, yetkili servis, tamir, bakım masrafları daha pahalıysa ( ki çoğu aracı için bence olabilir bir şey ), Range de aynı yolu izliyor. Bu sebeple gerek araçlarında ki fiyat politikası, gerekse satış sonrası hizmetler, yetkili servis fiyatları v.s diğer premium markalardan pahalı olabiliyor. O konumu hak eder etmez o tabi başka bir tartışma konusu fakat marka böyle bir algı oluşturmayı tercih ediyor gördüğüm kadarıyla.

  Toplum içinde de bu araçların hitap ettiği zengin zümre ile pek içli dışlı değilim ama o kesimden bazı tanıdıklarımın konuşmalarında bu duruma şahit olmuştum. Pahalıca sayılabilecek bir Mercedes suv aracına sahip kişiye zengin deniliyorsa, Range ailesinden bir suv’a sahip kişiyi ondan daha zengin görüyorlar.

  Bence daha ziyade Range Rover ve Discovery modellerinin ciddi başarılı modeller olmasının üstüne yattılar. Yine de tüm dünyadaki satış fiyatları belli olan bir aracın böyle saçma fiyatlarla girmesi çok saçma bence. Bir de zamanında sıfır Freelander almış olarak böyle bir algı yoktu. Şimdi varsa bilemem. Bence zaten artık parası olan için fiyatın bir önemi kalmadı bari zengin firma algısı ile fazla para kazanalım diyor olabilirler ancak satışlar düşerse bu duruma Land Rover el koyar. Jaguar da yine öyle marka algısı çok yüksek ancak gayet BMW Mercedes düzeyinde araçlar hem fiyat hem kalite olarak. Yine de Türkiye’deki fiyatları Land Rover gibi değil. Bu paraya I Pace alıyorsun şaka gibi. Ya da ne bileyim üstüne 100bin bile koymadan Volvo XC90 alınıyor. Marka algısı ne olursa olsun göz göre göre kazık yemek de istemez insanlar bir yerde. Bu bir tek Range Rover modelinde farklı oluyor. Ne olursa olsun çok kemik bir kitlesi olduğunu düşünüyorum. Alıp kasa değişene kadar kullanıp yeni kasa çıkınca değiştiriyorlar. Ancak Evoque daha genç bir otomobil, arazi kullanımı belli vs. çok kolay kayış olabilecek bir model yani. Satışlarını seneye çok merak ediyorum rakiplerine göre :)

 4. Bence daha ziyade Range Rover ve Discovery modellerinin ciddi başarılı modeller olmasının üstüne yattılar. Yine de tüm dünyadaki satış fiyatları belli olan bir aracın böyle saçma fiyatlarla girmesi çok saçma bence. Bir de zamanında sıfır Freelander almış olarak böyle bir algı yoktu. Şimdi varsa bilemem. Bence zaten artık parası olan için fiyatın bir önemi kalmadı bari zengin firma algısı ile fazla para kazanalım diyor olabilirler ancak satışlar düşerse bu duruma Land Rover el koyar. Jaguar da yine öyle marka algısı çok yüksek ancak gayet BMW Mercedes düzeyinde araçlar hem fiyat hem kalite olarak. Yine de Türkiye’deki fiyatları Land Rover gibi değil. Bu paraya I Pace alıyorsun şaka gibi. Ya da ne bileyim üstüne 100bin bile koymadan Volvo XC90 alınıyor. Marka algısı ne olursa olsun göz göre göre kazık yemek de istemez insanlar bir yerde. Bu bir tek Range Rover modelinde farklı oluyor. Ne olursa olsun çok kemik bir kitlesi olduğunu düşünüyorum. Alıp kasa değişene kadar kullanıp yeni kasa çıkınca değiştiriyorlar. Ancak Evoque daha genç bir otomobil, arazi kullanımı belli vs. çok kolay kayış olabilecek bir model yani. Satışlarını seneye çok merak ediyorum rakiplerine göre :)

  Avrupa’da durum ve algı nasıl bilemem. Hatta markanın Avrupa’da ki imaj konumlandırması hakkında da bir fikrim yok. Ama Türkiye’de genellikle sizin söylediğiniz üzere belli zümreye hitap eden, marka tarafından maliyetleriyle ve sahip olma algısıyla premium markaların bir çoğundan daha yukarıya konumlandırılan, çok satalım, bmw-mercedes-Audi-Volvo müşterisini çalalım v.s politikasıyla hareket etmeyen, biraz daha köşede durup kendi tüketicisinin gelmesini bekleyen bir marka imajı çiziyor. Dediğim gibi bunu hak eder etmez, araçları çok pahalıdır yahut denktir, çok iyidir yahut daha iyileri vardır v.s konusundan ziyade markanın konsepti bu. Jaguar da mesela kendi tüketicisini bekleyen bir markadır. Rakiplerinden müşteri kapmayı hedefleyen bir anlayışla satış yapmaz. Genelde zaten fiyat politikası ve satış sonrası hizmet maliyetlerini de bu politika neticesinde belirliyorlar. Üründen ziyade ürün imajını oraya konumlandırmak istedikleri için o paraları talep ediyorlar diyebiliriz.

 5. range rover dedigin zaman suv oldugu belli mercedes bmw dediginde akla ilk gelen sey sedan arac, range rover daha pahali olur ve satar, cevremde cogu potansiyel musteri bmw, audi mercedes ile range roveri ayni kefeye koymaz (marka algisi olarak)
 6. range rover dedigin zaman suv oldugu belli mercedes bmw dediginde akla ilk gelen sey sedan arac, range rover daha pahali olur ve satar, cevremde cogu potansiyel musteri bmw, audi mercedes ile range roveri ayni kefeye koymaz (marka algisi olarak)

  Bu Discovery olsun, Range Rover (özellikle de Vogue), Defender olsun geçerli de Evoque SUV olduğu için alınan bir araç değil. Zaten burada sıkıntı BMW, Mercedes, Volvo ve Jaguar’dan neden daha pahalı olduğu değil bunun neden sadece Türkiye’de böyle olduğu. Yoksa Mercedes’in G serisi hep farklıdır, fiyatı da ona göredir hatta Range Rover’dan dahi pahalıdır. Range Rover ya da Discovery ya da Defender da ha keza öyle. Avrupa’da Evuque 40bin Volvo XC90 65bin Euro’dan başlıyor. Mercedes GLC ve Jaguar F-Pace 50bin, X3 ise 51bin Euro’dan başlıyor. Zaten bu araçların hepsi de bir üst segmente dahil. (XC90 iki üst sınıf hatta) Sen şimdi marka algın Türkiye’de yüksek diye normal satış fiyatı 10bin Euro daha ucuz bir modeli gelip 200bin TL fazlasına satarsan bu kazıklamak olur. Yoksa benim algımda da SUV sınıfında Land Rover’ın marka algısı yüksek. Aynı sınıfta hep en öne koyacağım marka olur. Zaten mesela Volvo XC90, Range Rover Vogue’un neredeyse yarı fiyatı, Evoque da bu nedenle normal fiyatına göre değerlendirilmeli. Marka algısı yüksek diye iki üst sınıfa fikslenmemeli fiyatı. Hele de tüm dünyada böyle bir uygulama yokken. XC40, Audi Q3 gibi rakiplerinin üstünde hatta çok daha bile üstünde fiyatı anlarım ama X3’ten 200bin fazlasını kimse anlatamaz.

 7. Bu Discovery olsun, Range Rover (özellikle de Vogue), Defender olsun geçerli de Evoque SUV olduğu için alınan bir araç değil. Zaten burada sıkıntı BMW, Mercedes, Volvo ve Jaguar’dan neden daha pahalı olduğu değil bunun neden sadece Türkiye’de böyle olduğu. Yoksa Mercedes’in G serisi hep farklıdır, fiyatı da ona göredir hatta Range Rover’dan dahi pahalıdır. Range Rover ya da Discovery ya da Defender da ha keza öyle. Avrupa’da Evuque 40bin Volvo XC90 65bin Euro’dan başlıyor. Mercedes GLC ve Jaguar F-Pace 50bin, X3 ise 51bin Euro’dan başlıyor. Zaten bu araçların hepsi de bir üst segmente dahil. (XC90 iki üst sınıf hatta) Sen şimdi marka algın Türkiye’de yüksek diye normal satış fiyatı 10bin Euro daha ucuz bir modeli gelip 200bin TL fazlasına satarsan bu kazıklamak olur. Yoksa benim algımda da SUV sınıfında Land Rover’ın marka algısı yüksek. Aynı sınıfta hep en öne koyacağım marka olur. Zaten mesela Volvo XC90, Range Rover Vogue’un neredeyse yarı fiyatı, Evoque da bu nedenle normal fiyatına göre değerlendirilmeli. Marka algısı yüksek diye iki üst sınıfa fikslenmemeli fiyatı. Hele de tüm dünyada böyle bir uygulama yokken. XC40, Audi Q3 gibi rakiplerinin üstünde hatta çok daha bile üstünde fiyatı anlarım ama X3’ten 200bin fazlasını kimse anlatamaz.

  ‘kocacim bana jip al’ in luks sitelerdeki cevabi evoque , polonyada da x3 ten daha pahali bir fiyat etiketi var. sonucta anahtarinda range rover yaziyor

 8. ‘kocacim bana jip al’ in luks sitelerdeki cevabi evoque , polonyada da x3 ten daha pahali bir fiyat etiketi var. sonucta anahtarinda range rover yaziyor

  bunu yerine normal fiyatlarla satsa daha iyi satış rakamlarına çıkarlar bana kalırsa. Polonya’da x3’ün %40 fazlasına mı satılıyor bu arada? Çünkü anavatanı İngiltere’de bile 10bin sterlin daha ucuz X3’ten. Polonya bu anlamda ilginç bir örnek olmuş. Gidip Almanya’dan alıp getirse ve vergisini ödeseler daha ucuza gelir :)

 9. Avrupa’da da markanın algısı bu yönde mi gerçekten ? Oraları bilmediğim için yorum yapamıyorum. Türkiye’de genelde tam anlattığınız gibi bir algı mevcut.

  Almanya, İsviçre ve Avusturya için konuşuyorum marka algısı Türkiye kadar değil. Jaguar ve Volvo bana kalırsa yabancı araçlarda daha saygı görüyor. Yine de ilk tercihler Mercedes ve BMW şeklinde oluyor. Bu nedenle yollarda çok da görülmüyor. Özellikle 2010’lar sonrası Land Rover’larda olan kronik motor arızası büyük itibar kaybettirmiş. Çok kişiden duydum Land Rover dediğimde. Ancak Range Rover ve Defender SUV dendiğinde en saygı gören modeller bence Mercedes G ile birlikte. Lüks algısı olarak da bir Porsche değil. Audi’den kesinlikle üstünde diyebilirim, BMW ve Mercedes’e denk gibi belki bir tık üstündedir, Jaguar ile tamamen denk, Porsche’nin ise altında bir algıya sahip bence.

 10. Almanya, İsviçre ve Avusturya için konuşuyorum marka algısı Türkiye kadar değil. Jaguar ve Volvo bana kalırsa yabancı araçlarda daha saygı görüyor. Yine de ilk tercihler Mercedes ve BMW şeklinde oluyor. Bu nedenle yollarda çok da görülmüyor. Özellikle 2010’lar sonrası Land Rover’larda olan kronik motor arızası büyük itibar kaybettirmiş. Çok kişiden duydum Land Rover dediğimde. Ancak Range Rover ve Defender SUV dendiğinde en saygı gören modeller bence Mercedes G ile birlikte. Lüks algısı olarak da bir Porsche değil. Audi’den kesinlikle üstünde diyebilirim, BMW ve Mercedes’e denk gibi belki bir tık üstündedir, Jaguar ile tamamen denk, Porsche’nin ise altında bir algıya sahip bence.

  Demek satışlarda ki politikaları bölgesel ilerliyor. O kronik motor arızası mevzularında bu forumda da başlık açanlar olmuştu. Sıfır dolu Fiesta parası, hatta bazen daha fazlasını falan istemiş yetkililer yeni motor için. Ciddi servis maliyetleri çıktı çoğu kullanıcıya ki bu sorun çıkaran araçlar da öyle 2018-19 falan çok yeni modeller de değildi. Benim suv araçlara karşı bir ilgim pek olmadığından bu markayla da yakından ilgilenmiyorum ama bugün bir suv tercih edecek olsam Autobiography modeli eşsiz bir şey benim gözümde.

 11. bunu yerine normal fiyatlarla satsa daha iyi satış rakamlarına çıkarlar bana kalırsa. Polonya’da x3’ün %40 fazlasına mı satılıyor bu arada? Çünkü anavatanı İngiltere’de bile 10bin sterlin daha ucuz X3’ten. Polonya bu anlamda ilginç bir örnek olmuş. Gidip Almanya’dan alıp getirse ve vergisini ödeseler daha ucuza gelir :)

  yaklasik %10 daha pahali, almanyadan getirince ekstra bir vergisi var, cok kupon bir arac degilse degmiyor, sifir arac icin kesinlikle degmiyor.

 12. Almanya, İsviçre ve Avusturya için konuşuyorum marka algısı Türkiye kadar değil. Jaguar ve Volvo bana kalırsa yabancı araçlarda daha saygı görüyor. Yine de ilk tercihler Mercedes ve BMW şeklinde oluyor. Bu nedenle yollarda çok da görülmüyor. Özellikle 2010’lar sonrası Land Rover’larda olan kronik motor arızası büyük itibar kaybettirmiş. Çok kişiden duydum Land Rover dediğimde. Ancak Range Rover ve Defender SUV dendiğinde en saygı gören modeller bence Mercedes G ile birlikte. Lüks algısı olarak da bir Porsche değil. Audi’den kesinlikle üstünde diyebilirim, BMW ve Mercedes’e denk gibi belki bir tık üstündedir, Jaguar ile tamamen denk, Porsche’nin ise altında bir algıya sahip bence.

  garantisi bitmeden arac satan ilk sahipleri icin konusuyorum, motor arizasindan burada cogunun haberi olmadi. porschenin gerisinde, ama bmw mercedesten daha pahali bir ismi var, marka degil de model bazinda ele alirsak durum degisir, macan mi land rover mi deseler cogu land rover diyecek, G serisi dersek digerlerinin esamesi okunmaz ki land cruiser toyota catisinda olmasina ragmen model bazinda cogundan daha yuksek bir algisi var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu