FeaturedHaberler

Günsel B9, seri üretim versiyonu ile tanıtıldı!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin elektrikli otomobili karşımızda!
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk otomobili olan Günsel B9, bu akşam yapılan görkemli bir lansman ile tanıtıldı. Tamamen yerli kaynaklar ile üretilen elektrikli Günsel ile ilgili tüm detaylar haberimizde!

Günsel B9: Elektrikli, yenilikçi, yıl sonunda yollarda!

2016’da konsept olarak karşımıza çıkan Günsel Model 1, aradan geçen 3.5 yıllık süreç içerisinde seri üretim seviyesine ulaştı. KKTC merkezli marka, bugün yaptığı tanıtım etkinliği ile Günsel B9 adlı ilk modelini resmen duyurdu.

Tasarımında konsept versiyonu büyük ölçüde koruyan Günsel B9, B sınıfı elektrikli bir şehir otomobili olarak dikkat çekiyor. Kıbrıs’ın simgesi muflon koyunundan esinlenilen aracın dış mekanında keskin köşeli ve sert hatlar kullanılmış. Buna rağmen arkaya doğru eğimlenen tavan çizgisi, otomobile hareket kazandırmayı başarıyor. 3 kapılı Günsel B9’un uzun aks mesafesi sayesinde başarılı bir iç mekan alanı sunduğunu da belirtelim.

Günsel’in iç mekanında aynı anda 4 kişi seyahat edebilirken, konsolun ortasına konumlandırılan dikey ekran üzerinden araç içerisindeki işlevler kontrol ediliyor. Aracın bünyesinde barındırdığı teknolojiler bakımından ise Seviye 2 otonom sürüş desteği dikkat çekiyor. OTA ile uzaktan güncelleme desteği de otomobilin otonom sürüş yeteneğini uzun vadede güçlendirecek detaylar arasında bulunuyor.

Alüminyum şasi üzerine oluşturulan Günsel B9’un gövdesinde ise karbon kompozit materyal kullanılmış. Bu sayede aracın muadillerine göre oldukça hafif ve çevik olduğu ifade ediliyor. 0’dan 100 kilometre hıza 8 saniyede ulaşan hatchback otomobilin kalbindeki elektrik motorunun ise 187 beygir güç ürettiği açıklandı. Bu motorla birleşen 52.5 kWh kapasiteli batarya paketi, elektrikli Günsel’e tam dolu şarj ile 350 km menzil sunacak. Evsel şarj ile 7 saatte dolduğu belirtilen batarya, Günsel Süper Şarj istasyonu ile yarım saatte tam doluluğa ulaşacak.

300.000 kilometre batarya garantisi bulunan Günsel B9, Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kampüsü’ne kurulan ve inşaatı geçtiğimiz yıl tamamlanan fabrikada üretilecek. Bu yılın sonunda 200 adetlik beta üretimiyle başlayacak seri üretimin 2021’de 2.000’e, 2025 yılında ise 20.000 adete ulaşması planlanıyor. Etkinlikte prototipi gösterilen C-SUV modeli J9’un ise 2022 yılında tanıtılacağını belirtelim.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Helal olsun. Bu aracı gördükten sonra ülkemizin yerli otomobiline olan inancım daha da arttı. Umarım gelecekte her şey daha güzel olur.
 2. Tasarımı fena değil, 350km menzil gayet başarılı, Honda E’ninki 200km olduğu düşünüldüğünde.
 3. Doğrudur abi bilemiyorum valla hani üniversite öğrencilerinin geliştirmesi filan hepsi okay lakin üretime geçmek kolay iş değil

  Abi adam bunun için avrupa kupası kazanmış. Işıl Alben gibi oyunculara 1.5m euro önerdiği kadın basketbol takımını dağıttı. Bu sadece benim bildiğim başka neler nelerden kısmıştır :D

 4. Aklıma direk BMW i3 geldi, rakip olarak.Tek kapı olduğu için Türk halkına hitap etmeyecektir muhtemelen ama ortaya birden fazla ürün(TOGG ve Günsel) çıkması benim de inancımı arttırıyor.Umarım projelerini bitirip satışa sunarlar, TR’de olmasa bile eğer uygun fiyata çıkarsa yurt dışında kompakt otomobillerin bol bol bulunduğu ülkelerde sevilecektir.Karbon kompozit şasinin maliyeti beni çok düşündürüyor.300.000 km batarya garantisi müthiş bir sayı.
 5. Aklım almıyor nasil bu adamlar bu araci yapacak butce buluyorlar. Mutlaka bir kaynak vardir diye dusunuyorum

  Suat Günsel Forbes’un en zengin 1000 insan listesine bile girdi. O nedenle çok zor değil kaynak bulması :)

  Araba bence güzel görünüyor. Fiyatının ne olacağı çok önemli ama. Şu an birçok insan işten eve evden işe gitmelik ufak araba kullanıyor ya da bakıyor ikinci araç olarak. Bunun elektrikli olmasını da çok istiyorlar, vergisi yok, yakıtı ucuz falan diye. Ancak fiyatlar hala çok yüksek olduğundan eski bir dizel alıp geçiyorlar. Kıbrıs zaten küçük bir yer, 350km fazlasıyla yeterli bir menzil orada. Günlük kullanım için kullanılır yani. Ancak araba ucuz olursa. Saçma bir fiyatla çıkarsa günlük küçük araba için kimse bir D sınıfı araç fiyatı vermez. Bir de yine Kıbrıs küçük olduğundan servis ağı vs. çok kolay kurulur. Adada toplam 3-4 servisi olsa yeter mesela. Ancak bunu diğer ülkelerde nasıl kuracaklar orası merak konusu. Yıllarca birçok firma bu nedenle Türkiye’de tutunamadı. Umarım bu konuda gerekli adımları erkenden atarlar.

 6. peugeot landtrek ülkemize temin edilecek mi acaba ben şu aralar bunu daha çok merak ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu