FeaturedTestler

KKTC’nin İLK Yerli Otomobilini KULLANDIK | GÜNSEL B9 | OTOPARK.com
KKTC’nin ilk Yerli Otomobilini olan GÜNSEL B9’u kullandık. 2016 Yılında temelleri atılan projede 3.5 yıl ardından gerçek modeli mezun olduğum okulda kullanma fırsatı yakaladığım için çok mutlu ve gururluyum.

2016 yılında tedarikçi anlaşmaları yapıldı, 2017 yılında B9 tasarım süreci başladı, 2018 yılında makina parkuru temini ve tedarikçilerin kesinleştirilmesi, 2019 yılında fabrika inşaatı başladı, ilk prototipler tamamlandı ve 2020 yılında yürüyen 3 adet kırmızı, mavi ve sarı renkli Günsel B9 modeli fabrikadan çıktı.

2.seviye otonom özellikler taşıyan B9 modelinin haricinde 3 ve 4. seviye otonom özellikler taşayacak olan Günsel’in SUV modeli J9’un da prototip modelini görme fırsatı yakaladık.

Şu an B9 modeli 350km menzil, 140kw’lık bir motor, 8 modüllü 2880 hücreli 53.5 kwH’lık LG piller yer alıyor.

0-100 Hızlanmasını 8 saniyede tamamlarken, son hızı 170 km/h ile sınırlandırılmış. Yüksek hızlı şarj CCS tip 2 barındıyor ve hızlı şart ile 20 dakikada %80 şarj edilebiliyor. Hedefler ise; 2024’te 7000 adetik üretim. 2025’te 20.000 adet üretim ve 3. farklı bir model prototip sunmak.


Lütfen, videoyu izledikten sonra BEĞEN tuşuna basarak kitlemizi büyütmemize destek olun! Videolarımıza YORUM yaptığınız her öneriyi, eleştiriyi ve bilgilendirmeyi dikkate alıyoruz!

Diğer videolarımız için BURAYA tıklayabilirsiniz.​

Otopark.com’a ait ürünlerden satın almak için BURAYA tıklayabilirsiniz

Etiketler

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Abi araba niye Scirocco bozması gibi? Koltuklar zaten VW, ama bunun dışında arkadaki yerleşim, o arka koltukların yan yana duruşu, arka kelebek cam ve onun formu falan direkt Scirocco… Özgün bi alet olduğundan emin miyiz bunun bilemedim.
  2. Abi araba niye Scirocco bozması gibi? Koltuklar zaten VW, ama bunun dışında arkadaki yerleşim, o arka koltukların yan yana duruşu, arka kelebek cam ve onun formu falan direkt Scirocco… Özgün bi alet olduğundan emin miyiz bunun bilemedim.

    hepsi zamanla kendine has olacak. bu prototip sonrası tanıtım numunesi gibi olduğu için başka marka modellerden alıntılar var. kendi koltuğunu vs üretebilme imkanı yok henüz. alt yapıya elektrik motoruna vs odaklanmamız gerek :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı