FeaturedHaberler

Özel bir model yolda; Bentley Birkin Blower
Ünlü markanın geçtiğimiz yıl duyurduğu ve 100’üncü yıl kutlamaları çerçevesinde hayata geçirdiği Bentley Blower Devam Serisi’nde önemli bir aşama kat etti.

Bentley’nin geçen yıl duyurduğu ve 100. Yıl kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirmeyi planladığı Bentley Blower Devam Serisi projesinde önemli bir adım atıldı: yeni otomobiller için ana tasarım ve mühendislik referansını oluşturacak olan dijital CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) modeli tamamlandı.

12 yeni Bentley Blower’ın yer alacağı serideki otomobillerin her biri, Sir Tim Birkin’in tasarladığı ve yarışlarda kullandığı 1929 Team Blower’ın eksiksiz bir mekanik kopyası olmanın yanı sıra muhtemelen günümüzde dünyanın en değerli Bentley otomobilleri olacak.

Devam serisindeki otomobiller, Bentley Mulliner’ın Klasik otomobiller bölümünde çalışan özel bir ekip tarafından üretiliyor. Kısa süre önce restore edilen 1939 Bentley Corniche ile deneyim kazanan ekip, bu yeni otomobil serisini hayata geçirmek için ihtiyaç duyulan parçaları yeniden tasarlamak ve üretmek üzere şu anda klasik otomobil uzmanlarından oluşan bir ekiple birlikte çalışıyor.

12 model de şimdiden satıldı

Devam Serisindeki otomobiller mekanik açıdan Team Blower ile bire bir aynı olacak bu 12 yeni otomobilin her biri, şimdiden dünyanın dört bir yanındaki klasik otomobil koleksiyoncularına satılmış durumda. Yeni modellerin sahipleri şu anda kendi dış ve iç renk paletlerini ve malzemelerini seçme sürecindeler. Böylece yeni serideki otomobiller, görsel açıdan seleflerinden ayrılacak.

Orijinal Team Blower’ın devamı olan yeni Devam Serisindeki otomobillerin her birinde dört silindirli, 16 valfli motorların yanı sıra dökme demirden silindir gömlekleri ve sökülmez, dökme demirden silindir kapağı bulunan bir alüminyum karter bulunacak. Süperşarj ünitesi, Amherst Villiers Mk IV root tipi süperşarj ünitesinin bire bir replikası. 4398 cc’lik motorun 4.200 rpm’de 240 bhp güç üretmesini sağlar. Otomobil; Bentley & Draper amortisörlerin kopyalarına, yarı eliptik yaprak yaylı süspansiyona ve preslenmiş çelik bir şasiye sahip olacak. Bentley-Perrot 40 cm (17.75”) mekanik kampanalı frenler ile sonsuz dişliye sahip, sektörlü direksiyon düzeninin yeniden oluşturulmuş versiyonları şasiyi tamamlayacak.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu