Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

LPG’li araç sahipleri için kapalı otopark yasağı kalkacak mı?
AB üyesi ülkelerde LPG’li araçların kapalı otoparkları alınmasının önünde hiçbir engel bulunmazken, ülkemizde kapalı otopark yasağı devam ediyor. Peki bu durum değişecek mi?

Çevreci ve ekonomik oluşuyla tüm dünyada devlet teşvikleriyle desteklenen LPG’li araçlar yalnızca Türkiye’de uygulanan ‘kapalı otopark yasağı’ nedeniyle olumsuz etkileniyor. Geçtiğimiz yıl Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın ortak çalışmayla duyurduğu ve LPG’li araçların kapalı otoparklara girmesini engelleyen ‘Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik’teki değişiklik, 4 milyon 770 bin LPG’li araç sahibi tarafından merakla bekleniyor.

Dünyada uygulama nasıl?

 

ABD’nin Ulusal Sağlık Kütüphanesi’nde yer alan akademik çalışmalar ve Avrupa Birliği’nin kapalı otoparklar için belirlediği standartlara göre, LPG’li araçların kapalı otoparkları güvenli bir şekilde kullanabilmesi için gerekli uygulamalar basit bir havalandırma sistemi ve araçların ECER 67.10 standardında belirtilen emniyet valfi ile sınırlandırılıyor. Jet havalandırma sistemi olarak adlandırılan havalandırma cihazı sayesinde olası bir sızdırma olsa dahi ortam sürekli hava değişimine uğradığından havadaki LPG gazı herhangi bir tehlike teşkil etmiyor. Uygulaması kolay olan bu sistem sayesinde ayrıca kapalı otoparklarda biriken egzoz gazları kolayca tahliye ediliyor. AVM otoparkları gibi araçların sıklıkla hareket ettiği kapalı mekânlarda temiz hava sağlanıyor.

Etiketler

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Bu LPG li araçlar neden kapalı yerlere giremiyor ?

    iki sebebi var benim bildiğim:

    1. LPG tankından sızdırma olursa zehirli gaz kapalı ortamda kalabilir
    2. LPG tankı patlarsa büyük bir patlama olur

    Türkiye’de otoparklardaki havalandırmaya da LPG takılan yerlere de güven %100 değil. Devlet de LPG takan yerleri ve otoparkları daha sıkı denetlemek yerine böyle bir yasak koyuyor. Aslında havalandırması olmayan otoparkta dizel ve benzinli araçların da uzun süre çalışması normalde yine zehirlenmeye neden olur. Havalandırma olsa dahi Avrupa’da kapalı otoparkta gaz denemesi yapamaz, belli bir süreden fazla aracınızı çalıştıramazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı