FeaturedHaberler

İptal olan Volkswagen fabrikasının ardından yeni yatırımlar gelecek mi?
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, Volkswagen yatırımının iptalinin ardından ümit verici konuştu.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, haziran ayı üretim verilerinin de içinde bulunduğu bir dizi açıklama yaptı. Yenigün normalleşme ile birlikte iç pazarda beklentilerin de üzerinde bir artış yaşandığını altını çizdi. Aynı zamanda Alman otomotiv üreticisi Volkswagen’in iptal edilen Türkiye  yatırımı hakkında da bir dizi açıklama yapıldı.

Yenigün, “Avrupa da dahil olmak üzere bazı şirketler yatırım planlarının ertelendiğinden bahsediyorlar. Özellikle Türkiye’de Manisa’da yapılması planlanan VW yatırımının yapılamaması gerçekten çok üzücü, Türkiye için çok büyük bir kayıp. Yıllardır beklediğimiz bir fırsattı. Hem Ankara tarafından hem VW tarafından, her iki tarafında bu işi çok istediği ancak son dönemdeki mali mecburiyetler nedeniyle bundan vazgeçildiği şeklinde bir bilgim var

Çünkü Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında. Eğer dünyada bir likidite varsa, bu likidite Amerika’ya, Almanya’ya gitmeyecek. Tabii ki belli bir miktarı oralara da gidecek ama yatırımcı bu likiditeyi alıp, parasını çok daha fazla değerlendirebileceği yere gidecek. Türkiye o ülkeler içinde. Dolayısıyla dünyadaki likiditenin artması ile Türkiye’nin dışardan gelecek olan yabancı para yatırımın daha fazla çekilebileceği bir ülke olduğuna inanıyorum. Bu geçmişte de böyle olmuştu. O yüzden sadece Volkswagen’e takılmamak gerekli, birçok konuda yeni yatırımın önümüzdeki dönemde daha da büyük olasılıkla geleceğini düşünüyorum”

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Otomotiv sanayi derneği başkanı nın tüm ifadeleri muğlak bu ülkeye şuan yatırımcı gelmez bunu en iyi siz bilirsiniz… Vatandaşa boş yere umutvermeyiniz…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu