FeaturedHaberler

Tofaş, 150 milyon Euro yatırım yapacağını duyurdu
Tofaş, 2020 yılının ilk altı aylık dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Aynı zamanda marka CEO’su Cengiz Eroldu da konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Binek ve hafif ticari araç üreticisi şirket, yılın ilk yarısında Bursa’da yer alan fabrikasında üretimini gerçekleştirdiği 84 bin 500 aracı banttan indirmeyi başardı. Genel resime baktığımızda ise marka, otomotiv sanayi üretiminin yüzde 16’sını karşıladı. Üretilen araçların 48 bin 200 adedi ise ihraç etti. Tofaş’ın ilk altı aylık gelirleri 7.5 milyar TL oldu. Aynı dönemde net karı ise 634 milyon TL’ye ulaştı.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Tofaş’ta ürettiğimiz Egea, Doblo ve Fiorino modellerimizle iç pazarda başarılı sonuçlarımızı devam ettiriyoruz. 2019 yılını lider kapatan Fiat, yılın ilk altı ayında 39 bin 557 adet binek ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirdi ve tek başına yüzde 15,6 pazar payı elde etti.

Böylece Fiat markası yılın ilk yarısında da Türkiye’nin tercihi olmayı sürdürdü. Başarısında Tofaş Ar-Ge’nin önemli pay sahibi olduğu Egea yine ülkemizin en çok tercih edilen modeli oldu

Türkiye’de temsil ettiğimiz Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo ve Jeep markalarının satışları 41 bin 115 adet ile Türkiye otomotiv pazarının yüzde 16,2’sini oluşturdu. Yıl sonunda pazarın 600-640 bin adet civarında kapanmasını öngörüyoruz. Yılın geri kalanında içinde bulunduğumuz şartlarda yine en iyi sonuçları almak için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu