Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Uçan otomobil PAL-V Liberty, izinleri tamamladı!
Gelecekten gelen uçan otomobil konseptleri, belli dönemlerde ortaya çıkıp kısa süre sonra kayboluyor. Bu alanda seri üretime geçen ilk üretici olmak isteyen PAL-V tüm izinleri tamamladı!

2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda uçan modelini ilk kez gösteren Hollandalı şirket, bu yıl fuara özel bir sürüm ile geldi. PAL-V adlı 3 tekerlekli taşıt karada kullanıldığında saatte 160 km hız yapabiliyor. Araç gyrocopter formatına dönüştüğünde ise havada maksimum 180 km hıza ulaşabiliyor. Şirkete göre katlanır pervane sistemi tek tuşa basarak yaklaşık 5 dakikada kullanıma hazır hale geliyor. Ayrıca kalkış için 330 metre, iniş için 30 metre uzunluğunda bir yol gerekiyor.

PAL-V’nin teknik özellikleri tarafına indiğimizde ise yüksek mühendislik ile karşılaşıyoruz. Havacılıkta kullanılan yüksek mukavemetli alüminyum kompozit malzemeden imal edilen dış gövde, el işçiliği karbon parçalar ile bezenmiş. Otomobil ve uçak karışımı olan iç mekanda ise bolca deri kaplama görüyoruz. Çift motora sahip araç, kara versiyonu için 100 beygir gücünde bir motor taşıyor. 200 beygir güç üreten uçuş motoru ise tek kişilik kullanımda yaklaşık 500 kilometre menzil sunuyor.

Şirketin Liberty Pioneer Edition adını verdiği özel versiyon ise ilk sipariş veren 90 kişiye özel olarak üretilecek. Bu versiyonda baz modelden farklı olarak EFIS (seyrüsefer kontrol) sistemi, çift kontrolcü ve elektrikli ısıtma gibi donanımlar standart olarak sunuluyor.

Hollandalı PAL-V şirketi, aracın üretimi için gerekli tüm izinlerin tamamlandığını ve ilk teslimatın yıl sonunda gerçekleşeceğini belirtiyor. 7.000$ değerindeki uçuş eğitimi ve lisansının da dahil olduğu araca sahip olmak isteyenlerin cebinden çıkacak ücret ise yaklaşık 500.000 euro.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Teknolojik gelişmeleri az çok takip eden biriyim.Ve gerçekten her geçen gün öyle yenilikler, o kadar imkansız gibi görünen çalışmalar günyüzüne çıkıyor ki bundan 10- 20 yıl sonra neler olabileceğini hayal dahi edemiyorum şahsen.İnsanlığın faydasına olan/olacak her türlü çalışma için emeklerine sağlık.Tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu