FeaturedHaberler

İkinci el otomobil fiyatları düşüşe geçti
Sektörden isimlerden ikinci el otomobil fiyatları hakkında açıklamalar gelmeye devam ediyor. Görünüşe göre araç almak için uygun bir zaman.

İkinci el otomobil fiyatları özellikle son aylarda adeta el yakıyor. Fırsat olarak adlandırılan faiz indirimleri sonrası daha da artan fiyatlardan sürücüler endişeli. Çünkü sıfır otomobillerin olan talebin çok olması ve buna karşılık ülkeye araç girişinin de fazla olmaması insanları ikinci ele yönlendiriyor. Fiyatların ne zaman düşeceği konusunda da endişeler mevcuttu. Son açıklamalar ise biraz olsun mutlu ediyor.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, “Şu an ikinci el araç satın almak isteyenler için uygun bir zamandayız. Kovid-19 salgınının olumsuz etkilerine rağmen ikinci el pazarında geçen seneye göre yüzde 18,9 bir artış yaşandı. İkinci el araç pazarının bu yılı 8,7 milyon adet ile kapatmasını bekliyoruz. Salgın dolayısıyla ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen ikinci el araç sektörü yıl boyunca gelişme kaydetti. Bu da fiyatlarda spekülatif artışları beraberinde getirmişti ancak şu an fiyatlarda yüzde 3-10 oranında bir düşüş yaşanıyor. Talepte olabilecek yükseliş, geçtiğimiz yaz boyunca yaşadığımız gibi bir fiyat artışını da beraberinde getirebilir. 

Ayrıca 2021’de pandemi sürecinin devamıyla ilintili olarak otomotiv firmalarında olası bir üretim kısıtlaması olduğu takdirde de fiyatlar artış gösterebilir. Bu durum da şu an araç almak isteyenler için çok uygun bir dönem.” dedi.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

25 Yorum

 1. Yüksek fiyatlı araçlar dışında pek bir düşüş yok. Araç almak için nasıl uygun bir zamansa artık…
 2. Şu an ilanlarda gözle görünür bir düşüş yok ancak olacağını düşünenlerdenim.Çünkü piyasa o veya bu sebeple uçtu ve fiyatlar almak isteyenleri zorluyor.Eğer mecbur değilse alacak olanlar parasını ya elinde tutuyor ya da başka yerde değerlendirme kararı alıyor.Satıcı kısmında da acil nakit ihtiyacı olanlar var ve bu satıcılar piyasanın durumunu göz önünde tutmadan indirim yapmak zorundalar ki alıcıyı cezbetsin.
 3. Şu an ilanlarda gözle görünür bir düşüş yok ancak olacağını düşünenlerdenim.Çünkü piyasa o veya bu sebeple uçtu ve fiyatlar almak isteyenleri zorluyor.Eğer mecbur değilse alacak olanlar parasını ya elinde tutuyor ya da başka yerde değerlendirme kararı alıyor.Satıcı kısmında da acil nakit ihtiyacı olanlar var ve bu satıcılar piyasanın durumunu göz önünde tutmadan indirim yapmak zorundalar ki alıcıyı cezbetsin.

  Kredi faizleri yükselince piyasa biraz durgunlaştı. Yarın da bir faiz arttırımı söz konusu olucak o zaman bir tık daha piyasa yavaşlar ama ben fiyatların düşeceğini pek sanmıyorum. Acil diye ilan açanlarda piyasa fiyatına yine koyuyor (2-3 lira inmeye de ölüyorlar).

 4. Hocam sıfırların fiyatları düşmediği sürece 2.elde düşüş beklemek mantıksız olur. Zincir reaksiyon. Atıyorum 2020 model Sıfır Passat aldık. 500,000₺ bayıldık. 2019da alınan her özelliğiyle içiyle dışıyla aynı olan Passatın sahibi sıfır fiyatlara bakıyor ardından sarı sitedeki sıfır araçlara bakıyor. Kendisi 1 sene önce 400,000 vermiş olsun. Gidip ilan sitesine 10,000kmdeki aracını 450,000 gibi 50,000₺lik bir artışla satışa koyuyor. Durum bundan ibaretken 2.elde neden düşüş bekliyorsunuz? Her yıl bu aylar düşüş oluyordu zaten abartılacak bir durum yok bence. Havaların ısınması ve korona tedbirlerinin zayıflamasıyla piyasalar hareketlenir benim fikrim. Fiyatlar da düşmez tam tersine 2021 fiyat listeli araçlar satılmaya başlanınca daha da artar. O bahsettiğim Passatı da bu sene 600,000e satarlar bu döngü devam eder gider. Dediğim gibi düşük bekleyenler önce sıfır araçların düşmesini beklemeli. Önümüzdeki ay ben de araç alacağım bu gidişle. Ama yatırım sebebiyle değil binmek için. 8 senedir Duster kullanıyoruz sıfır aldık. Artık güç yetmiyor. Ve aile geniş araç da yetmiyor. Yani yatırım amaçlı değil biniciyiz uzun seneler bineriz hemen topa tutmayın diye söylüyorum.
 5. Düşüyor baya baya.
  Döviz kurunda gevşeme başladı.
  Yüzde 20 civarı düşüş daha bekliyorum ytd.
  180 e ikinci elini sattığım(liste fiyatı 201 iken) araba kampanya ile 174 civarı veriliyordu reno da. İnşallah daha da düşer çünkü bi hedefim var.
 6. Arz talep dengesi kırılmasıyla artan fiyatlar dengelenecek elbet. Geçen sene aralıkta 14 bin dolara aldığım aracın muadilleri şu an 20 bin doların üzerinden satışta. Bu köpük alınacak
 7. Açıkçası benim en büyük beklentim devletin geçen sene hayata geçirmiş olduğu %80lik ÖTV vergi dilimi değiştirmesi. Araç model yükseltmek isteyenler için makas farkının çok açılmasına neden oluyor ve bütçeyi de zorluyor haliyle.
 8. 0 fiyatından 50k yukarı yazanlar düşüşte gerisi aynı duruyor kendimizi avutmanın bi anlamı yok
 9. Bu pandemi galericilere ve emlakçılara yaradıda yaradı 50 binlik bir hurda oldu 120 bin. Benim gibi cahilerde kredi çekip aldı aracı, yarında ödemeyince devlet böyle yok devlet şöyle yaptı. Alma yahu araba senin neyine ??
 10. Eğer gerçekten fiyat düşüşleri varsa, ekonomik daralmadan dolayı (insanlar işsiz, borç içinde, ödeme sıkıntıları gibi nedenler) düşüyordur.
  0km fiyatı düşmediği sürece niye ikinci eller düşüsün ki (hoş takip etmiyorum fiyatları, düşüyorsa dükkan sizin :))
 11. Burada adamın 10tl’ye aldığı bir şeyi ondan 9 tl’ye geri alamazsın, ya adam boğazına kadar borç batağına saplanır ya da başka bir aciliyeti olursa ancak size uyguna verir.

  Ha ama şu oluyor ben de takip ediyorum arada bir şişirip şişirip pazarlanan otomobiller yani 10tl’lik malı 15’tl’ye satmaya çalışanlar son zamanlarda satış yapamıyor, ama bu demek değil ki o aradaki 11-12 yazanlar satamıyor. Düşüş olursa ancak zamanda kabaran köpüğü alma olur, gerisi tamamen sıfır otomobillerin fiyatlarına bağlı.

 12. Beyler! Yapmayın, 140 bine Linea mı olur? O araçlar ortadan ekli falandır.

  Doğanlar olmuş 200 küsur bin:
  Ekli dosyayı görüntüle 32390

  Hangi motor, donanım Linea istiyorsanız söyleyin, 190 bini hazırlayın 1 hafta sonra kapınıza getireyim. Parayı nakit alırım. Yabancıya gitmeyin… 10-15 bin lirasını da bir derneğe bağış yapacağım söz.

  Yok ben bekleyemem hemen ka… araba almak istiyorum diyorsanız elimde Vitara var. Sizin hatırınıza 320 bin lira olur, onu alırsanız da 30 bin lira bağış yapacağım söz.

  Bu teklif her gün gelmez, iyi düşünün. Doğan olmuş 220-250 bin lira…

 13. Sonunda bi konu açacağım millet birbirine girecek diye korkuyorum :D.

  Aracınızı satsanız şu an kaça satarsınız? Let the fight begin :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu