FeaturedHaberler

Fiat Chrysler ve PSA-Peugeot birleşmesinde imzalar atıldı
Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden olan Fiat Chrysler ile PSA beklenen imzaları attı.

Otomobil üreticilerinin gerek maliyetleri kısmak gerek ise tüketici guruplarına daha kolay ulaşmak için birliktelikler yaptığını daha önce de görmüştük. Markalar kimi zaman sadece belirli modeller üzerine birlikte çalışırken, kimi zaman ise şirketlerin tamamını kapsayan beraberliklere gidiyorlar. Şu günlerde bu duruma örnek verilebilecek büyük bir birleşme gerçekleşti. Fiat Chrysler ile Peugeot markasının sahibi PSA, 50 milyar dolar büyüklüğünde bir otomotiv devi ortaya çıkarmak içim masaya oturdu. Yüzde 50/50 lik bir hisse takasıyla dünyanın en büyük dördüncü otomobil markası oluşmak üzere. Çünkü aylardır beklenen resmi imzalar atıldı.

Fiat Chrysler, daha önce de Renault ile birleşme görüşmeleri yürütmüştü. Ancak görüşmeler siyasi etkenler sonucu suyu düşmüştü. Markanın yetkilileri ikili ilişkiler hakkında “asla” dememek lazım dese de yeni ortaklığın gündeme gelmesi ile Renault devre dışı kalmışa benziyor.

Ürün gamlarını birleştiren markalar ortak parça ve model üretimi yapacak. Bu sayede FCA arasındaki birleşme tamamlandığında, hiçbir fabrika kapatılmadan yıllık 4.1 milyar dolar tasarruf edilmesi hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu