FeaturedHaberler

Galericiler Odası’na göre ikici el otomobil fiyatları düşmeyecek
Uzmanlar, ikinci el otomobil fiyatlarında yakalanan artışın devam ettiğini ve temmuz ayında da yükselme eğiliminde olduğunu söylüyor.

İkinci el otomobil fiyatları özellikle son aylarda adeta el yakıyordu. Fırsat olarak adlandırılan faiz indirimleri sonrası daha da artan fiyatlardan sürücüler endişeliydi. Çünkü sıfır otomobillerin olan talebin çok olması ve buna karşılık ülkeye araç girişinin de fazla olmaması insanları ikinci ele yönlendiriyordu. Fiyatların ne zaman düşeceği konusunda da endişeler mevcuttu. Beklenen fiyat düşüşleri hakkında uzmanlar konuştu.

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, “Fiyatları sabitleyemiyoruz. Yaşanan kısır döngü ve fiyatların yükselmesi işlerimizi sekteye uğratsa da beklediğimiz satışa ulaşıyoruz ama kar marjlarımız bitme noktasına gelmiş durumda. Fiyatların artmasında en büyük etmen olarak galericiler gösteriliyor ancak galericiler fiyatların artışından hiçbir şekilde memnun değil. Yaptığımız ticarette devamlı bir artış olursa sermayemizde erime meydana gelir. 50 bin liraya aldığımız arabayı 55 bin liraya satıyoruz, sonra gidip 57 bin liraya alıyoruz. Türkiye genelinde 150 bine yakın oto alım satımı yapan esnafımız var, bunlar mağdur olmakta.”

İkinci el araçlarda en çok ‘orta segment’ dediğimiz hatchback tarzı, dizel ile otomatik veya yarı otomatik araçlar tercih ediliyor. 150 bin liraya kadar olan araçlar en fazla tercih edilmekte. İkinci elde düşüş olmaz. Biz düşmeden vazgeçtik, stabil hale getirmek istiyoruz. Fiyatları sabitleyebildiğimiz kadar sabitlemek için uğraşıyoruz. İkinci el araçların fiyatlarının düşmesini herkesten çok istiyoruz.”

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu konuda karışık hislere sahibim, bir yandan ülkemizde toplu taşıma yetersiz olduğundan araba gerçekten bir ihtiyaç ve almak çok zor, diğer yandan akla gelen her açıdan trafikte ne kadar az araç varsa o kadar iyi.

    Arabası olmayıpta alacaklar için her ne kadar kötü bir durum olsa da, arabası olanlar için iyi bir durum kimse herhalde inkar edemez. Belki sadece küçük araçlara olmak üzere (clio değil, i3, smart, fiat 500 gibi hakikaten küçük) sübvansiyon ve hatta sıfır vergi olsa, vergiler sadece emisyona göre değil aynı zamanda aracın boyutuna göre olsa ne bileyim kamyon, kamyonet, doblo, jip, suv gibi araçlar 1-2 kat daha fazla vergilendirilse geçici bir çözüm olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu