FeaturedHaberler

Günlük yarışçı: Yeni Porsche 718 Cayman GT4 RS
Porsche 718 Cayman GT4 RS Clubsport’un örtüsünü Los Angeles Otomobil Fuarı’nda kaldırdı. 718 Cayman GT4 RS, yarış DNA’sına sahip 500 PS güç üreten ortadan konumlandırılmış motoru, yeni aerodinamik özellikleri, optimize edilmiş şasisiyle maksimum sürüş keyfi sunuyor.

Porsche 718 model serisindeki yeni amiral gemisi modeli 718 Cayman GT4 RS’in dünya prömiyerini Los Angeles Otomobil Fuarı’nda gerçekleştiriyor. Otomobilin kalbinde yer alan yüksek devirli 500 PS motor ‘sürüş keyfi’ terimini yeniden tanımlıyor. Porsche 718 Cayman GT4 RS, hafif yapısı, son derece çevik şasisi, sofistike aerodinamiği ve benzersiz sesiyle kaliteden taviz verilmeden, son derece etkileyici şekilde tasarlanmış. 718 Cayman GT4 RS dar, virajlı dağ yollarında da yarış pistlerinde de performans beklentisini en üst düzeyde karşılayan bir sürüş sunuyor.

Artık daha da güçlü

911 GT3 Cup yarış otomobilinde sunulan altı silindirli motor, maksimum sürüş keyfi için tasarlanan spor otomobilin en önemli parçasını oluşturuyor. Motor devri 9.000 rpm’ye kadar çıkıyor. 6.000 rpm’de 465 NM tork değerine ulaşıyor. 718 Cayman GT4 ile karşılaştırıldığında, 718 Cayman GT4 RS ekstra 80 PS güç üreterek 2,83 kg/PS seviyesinde bir ağırlık-güç oranı yakalıyor.

Sıfırdan 100’e 3,4 saniyede çıkıyor

Sportif düşük oranlı PDK, bu ortadan motorlu spor otomobilin inanılmaz bir şekilde hız kazanmasını sağlıyor. 718 Cayman GT4 RS 0’dan 100 km/sa hıza yalnızca 3,4 saniyede (PDK’lı GT4: 3,9 saniye) çıkıyor ve yedinci viteste 315 km/sa azami hıza (PDK’lı GT4: 302 km/s) ulaşıyor. RS modelinde alışılageldik hafif yapı yeni 718 Cayman GT4 RS tasarımının belirleyici unsurlarından biri olarak ön plana çıkıyor. İki koltuklu otomobil DIN standardına göre tanımlandığı üzere tam dolu bir yakıt deposu ve sürücüsüz olarak yalnızca 1.415 kg ağırlığa sahip ve PDK donanımlı bir 718 GT4’e göre 35 kg daha hafif. Kaput ve ön kanatlar gibi bileşenlerde karbon fiber takviyeli plastik (CFRP) kullanımı sayesinde ağırlık azaltılıyor. Hafif halıların yanı sıra yalıtım malzemesinin azaltılması da ağırlığın azaltılmasına katkı sağlıyor. Arka cam daha hafif bir malzemeden imal edilmiş. Dokuma açma halkaları bulunan hafif kapı panelleri ve saklama bölmelerindeki fileler gereksiz her gramı ortadan kaldırıyor.

Yarış otomobillerinden günlük kullanıma

Yeni sabit arka kanat, kuğu boynu eklentisi ve alüminyum kanat destekleri dış tasarımın ayırt edici unsurları arasında yer alıyor. Porsche 911 RSR GT yarış otomobilinden esinlenilerek tasarlanan bu yüksek verimli kanat ilk olarak 911 GT3’le bir Porsche seri üretim otomobilinde kullanılmaya başlanmıştı. GT4 RS, 718 Cayman’a kıyasla 30 mm daha düşük sürüş yüksekliği, ön çamurluklardaki göz alıcı havalandırmalar, arka difüzöre bağlı aerodinamik açıdan optimize edilmiş gövde altı panelleri, çoklu ayarlanabilir ön difüzör ve havayı çevreye ileten yan kanatlı yeni ön spoyler ile birlikte ele alındığında, yarış pistlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış Performans modunda GT4’ten yaklaşık yüzde 25 daha fazla bastırma kuvveti üretiyor.

Şasiye ilişkin değişiklikler de otomobilin daha yüksek performans göstermesine katkıda bulunuyor. Daha hassas ve direkt kullanım sağlanması için, rotiller şasiyi gövdeye sıkıca bağlıyor. Ayarlanabilir, piste hazır şaside RS’ye özgü bir amortisör kurulumunun yanı sıra modifiye edilmiş yay ve denge çubuğu oranları dikkat çekiyor.

Otomobilin Aralık ayında tüm dünyada satışa sunulması planlanıyor. Ayrıca, GT4 RS aerodinamiğini daha da geliştirmek üzere opsiyonel Weissach paketi ile birlikte sunuluyor. 718 Cayman GT4 RS Clubsport yarış versiyonu da prömiyerini Los Angeles’ta gerçekleştirilecek ve 2022’den itibaren çeşitli ulusal ve uluslararası yarışlarda yer alacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu