FeaturedHaberler

Alfa Romeo Tonale tanıtıldı; İşte markanın ilk kompakt SUV’u
Alfa Romeo’nun merakla beklenen ilk kompakt SUV’u ‘Tonale’nin dünya gösterimi online bir toplantı ile gerçekleştirildi.

Kurulduğu 1910 yılından bu yana sporcu DNA’sına sadık kalan Alfa Romeo, bağlanabilirlik ve elektrikliye geçiş çağına Tonale ile giriş yapıyor. İsmini, Alpler’in Stelvio Geçidi ile yakın ve bağlantılı olan görkemli zirveleri ve yıl boyunca yağan kar ile ünlü Tonale Geçidi’nden alan model, markanın DNA’sına sadık kalarak; 21. yüzyılın sportifliğini yeniden tanımlamaya hazırlanıyor. Tonale, aynı zamanda Alfa Romeo’nun ilk elektrikli ve ilk kompakt SUV’u olarak da önem arz ediyor.  

Alfa Romeo için dönüşümün simgesi olan ve gerçek bir elektrikli sürüş deneyimi sunmaya hazırlanan Tonale, sınıfının en iyi performansı için Alfa Romeo tarafından geliştirilen hibrit ve dört tekerlekten çekişli şarj edilebilir (Plug-in Hybrid Q4) hibrit versiyon olmak üzere iki elektrik destekli model ve 2‘inci seviye otonom sürüş özelliği ile dünya yollarıyla buluşmaya hazırlanıyor.   

NFT dijital sertifikalı ilk otomobil 

Alfa Romeo, Tonale ile otomotiv sektöründe gerçek bir yenilik olan, değiştirilemeyen dijital varlık (NFT) teknolojisini de pazara sunuyor. Otomobili NFT ile dijital sertifikalandıran ilk otomobil üreticisi olan Alfa Romeo, her an kullanılabilen ve sürdürülebilir olan bu özel araç dışı özellikle markanın değişimindeki yenilikçi yönünü vurguluyor. Tonale’nin NFT sertifikası, müşterinin onayı ile aracın tüm verilerini kaydederek, uygun şekilde bakımının yapıldığını belgeleyerek ikinci el değerini yükseltecek bir etki yaratacak bir sertifika oluşturuyor. NFT sertifikası, ikinci el otomobil pazarında, kullanıcıların veya bayilerin güvenebileceği ek bir güvenlik kaynağı da oluşturacak. 

İleri Teknoloji ve Elektrikli Çözümler 

Tonale, markanın elektrikliye geçişinde giriş noktasını oluştururken, sportifliği 21’inci yüzyıl için yeniden icat ediyor, markaya ve DNA’sına da sadık kalıyor. Tonale ile Alfa Romeo’ya özel 160 HP’lik Hybrid VGT (Değişken Geometrili Turbo) motor sunuluyor. Motor gücünü 7 vitesli Alfa Romeo TCT çift kavramalı şanzıman üzerinden yola aktarırken 48 voltluk 15 kW, 55 Nm “P2” elektromotor, içten yanmalı motor kapalıyken tekerlekleri hareket ettiriyor. Sistemin ‘elektrikli sürüş’ işlevi, düşük hızlardaki sürüşlerde veya park-manevra anında elektrik modunda ilk hareket veya sürüşü mümkün kılıyor. Lansmanla birlikte, yine 7 vitesli Alfa Romeo TCT ve 48 volt “P2” elektromotorla 130 HP’lik hibrit versiyon da satışa sunuluyor.  

0-100 km/s hızlanmasını sadece 6,2 saniyede tamamlayan özel 275 hp Plug-in Hybrid Q4 çekiş ile en yüksek performans seviyesi sunarken, tamamen elektrik modunda şehir içinde 80 km’ye varan menzile ulaşıyor. Plug-in Hybrid güç-aktarma sisteminde standart olan Q4 çekiş, benzersiz bir sürüş güvenliği ve keyfi sağlıyor. Ürün gamını 130 HP güç ve 320 Nm torka sahip 6 vitesli Alfa Romeo TCT çift kavramalı otomatik şanzıman ve önden çekiş sistemiyle eşleşmiş yeni 1,6 litre turbo dizel motor tamamlıyor.   

Yeni ADAS sistemleri, 2’nci Seviye Otonom Sürüş  

Tonale, sürüş keyfini engellemeden maksimum sürüş güvenliği sunmak üzere; hızlanma, fren ve şerit takibini otomatik yöneten 2’inci seviye otonom sürüş için yeni Alfa Romeo Gelişmiş Sürüş Destek Sistemleri (ADAS) ile donatıldı. Tonale, otomobilin çevresini dikey ve yanal olarak izleyen ön kamera ile “Akıllı Uyarlanabilir Hız Sabitleme” (IACC) ve “Şerit Ortalama” (LC) sistemlerini birleştirerek Seviye 2 otonom sürüşü mümkün kılıyor. Sistem, öndeki araçlarla güvenli bir mesafeyi korumak için otomobilin hızını otomatik olarak ayarlayan “Akıllı Uyarlanabilir Hız Sabitleme”, “Trafik İşareti Tanımlama Sistemi” ve “Akıllı Hız Sabitleme” sistemlerini kullanıyor. Entegre kamerayı kullanan sistem trafik işaretlerini algılıyor, bunları ekranda gösteriyor, sürücüyü mevcut hız sınırı konusunda uyarıyor ve sürücünün hızını tespit edilen sınıra düşürmesini öneriyor. Sürücü kabul ederse, hız sabitleyici ayarları otomatik olarak ayarlanıyor. Şerit Ortalama sistemi ise yoğun trafik koşullarında bile aracı şeridin ortasında tutmak için aracın yanal hareketini kontrol ediyor. 

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Giulietta ve MiTo ile bozulan iç tasarim sorunu sanki hâlâ devam ediyor Alfa Romeo tarafında. Giulietta’da asıl sorun bence direksiyondu, iç tasarım geçmişe gönderme olduğu için hadi neyse dedik.

  Dış tasarım olarak her zaman farklı ama farklı diye eciş bücüş değil de sportif bir şık tasarım yine devam etmiş. Dışarıdaki nevi şahsına münhasır tasarım içerde yok. Bence Stelvio ve Giulia’da da yok.

  Neyse, zaten pek erişilebilir olmayacak gibi. Hadi es keza 800-900 bandında oldu diyelim bu seferde bu paraları verince yine 2. el kaygısı devam edecek. Bunu alacağına insanlar Skoda Karoq alirim diyecek 😂

  Daha uygun fiyata bir de B SUV gelse Brennero veya Palade ( adı her ne olacaksa ) belki erişilebilir olur onda da DS 3 Crossback gibi fiyatlama olursa yine olmaz. Yine gidip Skoda Kamiq alırız :)

 2. Ben de dıştan çok beğendim ama iç tasarım çok eski görünüyor. Araç sanki 5 yıl öncenin arabası gibi. Alfa Romeo maalesef rakiplerine göre en geride kalan firma. 2009 yılında oluşan premium C-SUV sınıfına 2022 yılında giriş yaptılar, onda da full elektrikli bir modeli olmadan geldiler. Haydi diyelim elektriklilerle diğer araçları ayıracaklar. Bu sefer de iç tasarım çok eski görünüyor. Asıl rakibi olan Jaguar E-Pace çok daha havalı görünüyor. Burada fiyatlama olarak bir avantajı var diyelim. Bu kez de ikinci el kaygısı, malzeme kalitesi gibi nedenlerle bu sene yenilenecek BMW X1, içi çok daha iyi olan Mercedes GLA ve tüm dünyada çok sevilen Volvo XC40 karışısında ne kadar tercih edilir bilemiyorum. Stelvio Avrupa’da beklentilerin üstünde sattı açıkçası. Bunda Alfa ürün gamının en iyi iç mekanına sahip olması ve rakiplerine oranla çok güzel bir dış tasarıma sahip olması bir neden olabilir. Bu nedenle Tonale de tasarımdan ötürü iyi bir ivme yakalayabilir tüm dezavantajlarına rağmen. Türkiye’de ise işi zor. Premium sınıf çok kemiklenmiş Türkiye’de ve premium sınıfta etiket çok çok önemli.
 3. Önden böyle bir bakınca arabalar filminden fırlamış gibi. duruyor. İç mekanı çok şık.

  Acaba bu modelde kullanıcılarını hangi sorunlar bekliyor :p

 4. Önden böyle bir bakınca arabalar filminden fırlamış gibi. duruyor. İç mekanı çok şık.

  Acaba bu modelde kullanıcılarını hangi sorunlar bekliyor :p

  Vallahi adın çıkacağına canın çıksın 😂

  Aslında Giulietta ile beraber gayet normal bir araçların çıkarabileceği sorunlar seviyesine kadar indiler diye düşünüyorum.

 5. Bu araç bi 5 yıl önce çıkmalıydı. İçi de dışı da Alfa standartlarına göre sıradan kalmış yine de Avrupa’da başarılı satış adetlerine ulaşacaktır.
 6. Sene 2011 de iş yerinden bir abimize sıfır km bir alfa almaya tekirdağ çorludaki fiat bayiine gitmiştik. Kaç tane sattılar da o kadar bezdiler bilemiyorum ama abi gel uzak dur ne kendin uğraş ne de bizi uğraştır diyen bir bayiyle muhatap olmuştuk. Yalan olmasın sanırım 156 modeliydi niyetlendiği araç. O böyle tuhaf arabaları severdi. Sonra rotayı birden suv ye kırıp fiatın suzuki çakması suvuna yönelmişti. Onun içinde markanın yüz karası yorumu yapmıştı bayi. Niyeti neydi tartışılabilir. Sonrasında internetten biraz baktı etti ve alfadan vazgeçip cosmo paket bir astra aldı. Sanırım halen daha da o arabasını kullanıyor. Sanayi eşrafından da çok arkadaşım vardı ve ben 159 hayranı bir adamım dizeli olsa halen çok isterim ama onlarda alfa için otoparkta dönüp dönüp bakmak için harika bir araba, direksiyonda özel hissettirmesi açısından mükemmel ama durduğu yerde güzel buaraba, gitmeye başladımıydı hayattan soğutur demişlerdi. Bir kesim çok net şekilde arabayı göklere çıkarıyor bilhassa hiç almayanlar, bir kesimde benim tanıdıklarımın hemen hepsi sahip olmuş kişiler, güzel ama güzelliği başa bela diyor.
 7. Sene 2011 de iş yerinden bir abimize sıfır km bir alfa almaya tekirdağ çorludaki fiat bayiine gitmiştik. Kaç tane sattılar da o kadar bezdiler bilemiyorum ama abi gel uzak dur ne kendin uğraş ne de bizi uğraştır diyen bir bayiyle muhatap olmuştuk. Yalan olmasın sanırım 156 modeliydi niyetlendiği araç. O böyle tuhaf arabaları severdi. Sonra rotayı birden suv ye kırıp fiatın suzuki çakması suvuna yönelmişti. Onun içinde markanın yüz karası yorumu yapmıştı bayi. Niyeti neydi tartışılabilir. Sonrasında internetten biraz baktı etti ve alfadan vazgeçip cosmo paket bir astra aldı. Sanırım halen daha da o arabasını kullanıyor. Sanayi eşrafından da çok arkadaşım vardı ve ben 159 hayranı bir adamım dizeli olsa halen çok isterim ama onlarda alfa için otoparkta dönüp dönüp bakmak için harika bir araba, direksiyonda özel hissettirmesi açısından mükemmel ama durduğu yerde güzel buaraba, gitmeye başladımıydı hayattan soğutur demişlerdi. Bir kesim çok net şekilde arabayı göklere çıkarıyor bilhassa hiç almayanlar, bir kesimde benim tanıdıklarımın hemen hepsi sahip olmuş kişiler, güzel ama güzelliği başa bela diyor.

  Sizin için tuhaf olmayan araba modeli nedir? Symbol mü?
  Benim tanıdıklarımda mükemmel araba diyorlar ,hatta şöyle diyim şuan maserati sahibi alfista bir yakınım 156 ile 200.000 km yol yaptım bir kere bozulmadı. 166 turboyla 200 sabit gidip sorun yaşamadığından bahseder sürekli.
  Yolda da harika araba emin olun.
  Alfaya fiat mantığında binilirse yoldada bırakır,pişman da ettirir. Hep söylerim yeterli kadar gelir yoksa alfa alınmamalı , tüplü alfadan uzaklaşılmalı.

 8. Sizin için tuhaf olmayan araba modeli nedir? Symbol mü?
  Benim tanıdıklarımda mükemmel araba diyorlar ,hatta şöyle diyim şuan maserati sahibi alfista bir yakınım 156 ile 200.000 km yol yaptım bir kere bozulmadı. 166 turboyla 200 sabit gidip sorun yaşamadığından bahseder sürekli.
  Yolda da harika araba emin olun.
  Alfaya fiat mantığında binilirse yoldada bırakır,pişmanda ettirir. Hep söylerim yeterli kadar gelir yoksa alfa alınmamalı , tüplü alfadan uzaklaşılmalı.

  Bu şekilde kullanılırsa symbolden tutunda en dipten en başa kadar hiçbir arabanın adı kötüye çıkmazki. Ülkenin şartları belli. Teknik elemanların durumu belli (sanayi-servis) vs. Orjinal parça ve servis bakımlı olduktan sonra bana sürekli sorun çıkartan bir tek fiat reno opel pejo modeli söyleyemez sanırım kimse. Zaten alfa vb araçları genelde sanayi esnafına elletme şansınız pek olmaz, uzak dururlar birbirlerine paslarlar. 159 dizel sahibi bir hemşerimle tesadüfen istanbulda yaşarken tanışmıştık. Bir gün sözleşip arabaları sanayiye götürdük. Bende f7r vardı. Hangi esnafa gittiysek şu arabaları uzak tutun dediler. Benim dipten başa restore ettiğim arabamı satmamın temel sebebi buydu. Ayrıca ilk cümlenizden sanki gözünüzde marka fanatiğiymişim gibi bir algı oluştuğunu anladım, bütün mesajlarıma bakabilirsiniz, symbol ile alakalı tek bir iyi cümlem yoktur. Bugün bile albea symbol hatta clionun pek çok seçeneğinin sıfırına arabamı değişmem.
  Velhasıl ben alfayı seviyorum çokta istiyorum sahip olmayı ama bu ülke de bu şartlarda bize göre değiller. Alfista vs olayına da çok girmek istemiyorum o denli marka model fanı olamadım o kafayı yaşayamadım. Pişmanda değilim. Ha neden hep reno derseniz de yaşadığım yerler ve tüm sanayici parçacı çevrem renocu olunca bazı işleri daha ucuza ve az masrafla çözmemdir. İnşallah bir gün bahsettiğiniz gelir düzeyine erişir ve bir gün sahip olmak istediğim birkaç modelden biri olan 159 a ulaşabilirim. Şu an ulaşmaktan yana sorunum pek yok lakin işletme ve bakım kısmında gördüklerim okuduklarım korkutuyor maalesef. Neyse konu çok dağıldı uzun yazdım kusura bakmayın. İyi günler.

  Ekli dosyayı görüntüle 38420

 9. Sizin için tuhaf olmayan araba modeli nedir? Symbol mü?
  Benim tanıdıklarımda mükemmel araba diyorlar ,hatta şöyle diyim şuan maserati sahibi alfista bir yakınım 156 ile 200.000 km yol yaptım bir kere bozulmadı. 166 turboyla 200 sabit gidip sorun yaşamadığından bahseder sürekli.
  Yolda da harika araba emin olun.
  Alfaya fiat mantığında binilirse yoldada bırakır,pişman da ettirir. Hep söylerim yeterli kadar gelir yoksa alfa alınmamalı , tüplü alfadan uzaklaşılmalı.

  Alfa Romeo 1.4 170 beygirlik motorunu 10 senedir sorunsuz kullanırken aynı periyotta Opel ve VW 1.4 motorlarından yaşamadığı sorun kalmadı. VW o sürede 3 tane motor üretimi durdurdu veya güncelleme ile beygir düşürdü.

  TDI+DSG kombinasyonunda şanzıman dayanımı olmadığı için tork 250 ile sinirliyken. TCT ile rahat 300 üstü sorunsuz gidiyordu.

  Gel gelelim, bu ülkede algı her şeyin önündedir. Arabanın ne olduğundan çok algısı satış yaptırır

 10. Alfa Romeo 1.4 170 beygirlik motorunu 10 senedir sorunsuz kullanırken aynı periyotta Opel ve VW 1.4 motorlarından yaşamadığı sorun kalmadı. VW o sürede 3 tane motor üretimi durdurdu veya güncelleme ile beygir düşürdü.

  TDI+DSG kombinasyonunda şanzıman dayanımı olmadığı için tork 250 ile sinirliyken. TCT ile rahat 300 üstü sorunsuz gidiyordu.

  Gel gelelim, bu ülkede algı her şeyin önündedir. Arabanın ne olduğundan çok algısı satış yaptırır

  VW, 1.9 TDI ile dört veya beş ileri tam otomatik şanzımanı kombine edip satsın. "Taş gibi motor şanzıman, hiçbir şey olmuyor" diye satar. En kompleks motor şanzımanı koysun gene satar. Aynı firma DSG’yi çıkartıp koyduğunda da firmadan başka herkes suçlu olur. Kullanıcısı, ustası vs.

  O yüzden çok takılmayın. Bir yerde fanboy görürseniz, kale almanıza gerek yok :) 5-6 senelik donanımhaber tecrübem, VW fanboylarına laf anlatacağım zamanın tamamen çöpe gittiğini gösterdi bana.

  Piyasa arabası diye bilinen Megane 1 Sedan , Honda Civic alıp nalet ederek sattığım da oldu, Mazda alıp rahat ettiğim de.
  İkinci elde reşat altını muamelesi göstermeye kalktıkları B6 Passat’ını , bakımlarını yeni yapmış olmasına rağmen "ben bunu satıcam, bununla uğraşmaktan bıktım" diye veren arkadaşım var. Bakımsız araç + kötü tasarım = Marka fark etmeksizin arıza.

  Konuyla alakalı olarak, bana hitap edeceğini düşündüğüm bir güç paketi olsa, Alfa Romeo tercih ederdim. Belki şimdi değil de, gelecekte. Belli mi olur ?

  Renault K4M, K4J vs motorlar, tıkansın diye tasarlanmış bir rölanti sistemine sahip. Lpg’li megane, astra vs alan, bir paket bobini de şimdiden bagajına koysun. Bmw’lerde senelerden beri vanos arızası çıkar arada bir. Tüm bu arızalar, alfa kadar ses getirmez , hiçbirisi Alfa kadar konuşulmaz.

  Bence bırakalım adı çıksın. Arabaya eşek niyetine binen "ayağımı yerden kessin" tayfası uzak dursun. Çok kötü yaşlanmaya müsait araçlar bunlar çünkü. Düzgün ellerde kalır böylece. Arabası o olan kusura bakmasın şimdiden de, potansiyel symbol müşterisinin 156’da işi yok.

 11. Vallahi adın çıkacağına canın çıksın 😂

  Aslında Giulietta ile beraber gayet normal bir araçların çıkarabileceği sorunlar seviyesine kadar indiler diye düşünüyorum.

  Binotto yolda kaldı bile

  Alfa romeo kronik sorunlar;
  K A Y I Ş gibi durması

  hatatat

  Ekli dosyayı görüntüle 38422

  Mizah amaçlıdır, kesinlikle bir fanboyluk veya bir haterlik söz konusu değildir. Gülüp geçelim lütfen :D

 12. Arkadaşlar bir markayı diğerlerinden fazla sevmenin nesi kötü ki. Serdar bostancı ford dışında araba binmiyor. Sinan koç ağır alfacı. Eren tekin in bmw ve vag a sempatisi olduğu net hissediliyor. Ferhat albayrak ferrari fanatiği.

  Bir markayı diğerlerinden daha fanatik seven herkesi "toyota çohh eyi yiğenim yauvv gerisi boş" diyenler sanıp hemen aşırı tepki vermeye gerek yok

 13. Arkadaşlar bir markayı diğerlerinden fazla sevmenin nesi kötü ki. Serdar bostancı ford dışında araba binmiyor. Sinan koç ağır alfacı. Eren tekin in bmw ve vag a sempatisi olduğu net hissediliyor. Ferhat albayrak ferrari fanatiği.

  Bir markayı diğerlerinden daha fanatik seven herkesi "toyota çohh eyi yiğenim yauvv gerisi boş" diyenler sanıp hemen aşırı tepki vermeye gerek yok

  Çoğu o küçümsediğiniz tipte de o nedenle tepki veriliyor. "Toyotacı dayı" diye küçümsenen kişiler neyse kendine Alfisti diyen, "VAG ağğbii" diyen, "Fordcuyuz bee ford işte ford" diyen, "BMW babba, araba dediğin argadan idecek" diyenler birbirinin aynı. Biri daha süslü, kiminin gözüne hoş geliyor. Diğeri dümdüz, süssüz hatta avam ondan hor görülüyor. Dışa vurumları farklı olsa da mentalite aynı.
  Bu yazdıklarım üstte adı geçen şahıslar için yazılmadı. Sokakta, internette vs. gördüğümüz o marka fanatiklerini kapsıyor.

  Bir markaya sempati duyup, sevmek çok doğal tabii. Ürettiği araçlar, tarihi, hikayesi, logosu vs. hoşa gidebilir. Ama aka ak, karaya kara diyebilmek önemli. Ülkemizde bu pek olmuyor işte. Şu forumda bile (bile diyorum çünkü internetteki çoğu platforma göre daha objektif kalınabilen, mantıklı yazılar gördüğümüz bir yerdi -di diyorum ama değişti anlamında değil, bir süredir eskisi gibi takip etmiyorum-) neler neler gördük.

  Konuyu da boş geçmeyeyim, yeni araç Alfa Romeo’ya hayırlı olsun. Başlıkta yazıyor mu bilmiyorum bir yerde okumuştum, 500x-Renegade ile aynı altyapıyı paylaşıyormuş.

 14. @msansertekin

  Alfa severim ama Alfisti sevmem.
  Porsche Cayman parasına , 147 iç mekanlı – Selespeed şanzımanlı Alfa GT verdikleri zamanları da biliyorum.
  2 ton Brera’yı .. 8C’nin maketliği.. Supersport Doblo Gulietta..

  Opel severim ama "buraya Passat’la girseniz kafanıza geçer" diyeni sevmem. Vectra GT’lerin halini biliyorum.

  Mercedes severim ama "BMW çakal arabası" diyeni sevmem. Makyajsız W204 C’deki Focus 2 kalitesini biliyorum.

  Nereden tutsan elinde kalır. Çoğu algı çünkü. Arabadan uzaktan yakından alakası olmayan arkadaşlarımla yolda görmemiz üzerine Saab’ı konuştuk.

  "Madem BMW – Mercedes’ten iyi neden batsın ki" dediler.
  Demek ki iyi değilmiş ?

  Yaptıkları işleri anlattım , arabaları gösterdim.
  Hem de en albenili olanları. Yok.

  Sonra biraz düşününce adamlar harbi doğru söylüyor aslında..

  Lancia çok iyiydi ? Ralli de mi ? Şikeci Lancia 😁

  Binek araç olarak hatırladığınız bir tane Lancia modeli var mı mesela ? Şununla otobanda bi kapatıcan.. bi Angara yaparım falan ?

  Subaru ?? Zor şartların arabası , Japon sağlamlığı 🤣
  2’ye atıyorsun araba yok ?
  XV’lere 200.000’de rektefiye yapıyorlar ??

  STİ ?? Adı yeter 😅 Sandık motor geldi bak şu an.

  Ya da E46 M3 pistte çok iyidir dimi ?
  O yıllarda W203 C32 gibi abuk subuk bir araba var karşısında ?

  Audi mi ne Audisi ?? Zavallı kafadan kayan S4 mü koskoca E46 M3’ü yiyecek bir de kuruda.. RS4 de değil bak S4 bir de..
  Ya bi git pis VAG’cı ;

  Ekli dosyayı görüntüle 38433

  Hepsi boş. Biz ölümlüler en fazla ayda 1 piste gireriz. Geri kalan herşey için C segment her araba mükemmel.

  Sonrası şekil şukul – tercih meselesi.

  Mesajı okudum. Farklı farklı noktalara gitmiş. Çözmem biraz zaman aldı, hala da tam çözebilmiş değilim. Kimisine katılırım, kimisine hiçbir zaman katılamayabilirim.

  Fakat genel olarak tek bir cevapta özetleyebiliyorum gerçekten: Evet bizler birer ölümlüyüz ve ;

  Ekli dosyayı görüntüle 38452

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu