FeaturedHaberlerOtomobil Sporları

Bölükbaşı, Monaco’da en iyi Formula 2 performansına imza attı
 Milli yarış pilotu Cem Bölükbaşı, Formula 2 Dünya Şampiyonası’nın beşinci ayağında Monaco’da yarıştı. İşte detaylar.

Türkiye’nin ilk Formula 2 yarış pilotu Cem Bölükbaşı, 2022 FIA Formula 2 Dünya Şampiyonası’nın beşinci ayağında yarış dünyasının efsane cadde pisti Monaco’da başarılı yarışlarıyla dikkat çekti. Bölükbaşı, Monte Carlo pistinde 28 Mayıs Cumartesi yapılan sprint yarışına 18. sırada başlayıp 12. sırada bitirdi. Milli yarış pilotu, 29 Mayıs’taki ana yarışa 20. sıradan başlayıp, başarılı geçişlerle 9 sırada birden yükselerek yarışı 11. sırada tamamladı ve ilk yarış puanına yaklaştı. Bölükbaşı, yarış sırasında 10. sıraya kadar da yükselmişti.

Cem Bölükbaşı, “Efsane Monaco pistine çıkarak hayallerimden birini daha gerçekleştirdim. Monte Carlo, çok fazla geçiş imkanı olmayan bir pist ama hem cumartesi hem de pazar geriden başlasak da startta başarılı geçişlerle ön sıralara yükseldik. Ana yarışta ilk puanımı almaya çok yaklaştım. Bu benim Formula 2’deki 3. yarışım. Sakatlık ve şanssızlıklarla 2 yarışı kaçırmış olsam da artık arabama her geçen gün daha fazla alışıyorum. Monaco’dan iyi bir başarıyla dönüyoruz,  önümüzde ise daha çok yarış var. Her yeni yarışta daha iyisini yapmaya çalışıyorum” dedi.

Formula 2 takviminde öne çıkan tarihler

18-20 Mart’ta Bahreyn Uluslararası Pisti’nde başlayan F2 2022 Şampiyonası, 14 hafta boyunca sırasıyla Cidde, Imola, Barselona, Monte-Carlo, Bakü, Silverstone, Spielberg, Le Castellet, Budapeşte, Spa-Francorchamps, Zandvoort, Monza ve Yas Marina pistlerinde gerçekleşecek yarışlarla devam edecek. Formula 1 ile aynı takvime sahip olan şampiyona 18-20 Kasım 2022 tarihlerinde Yas Marina pistindeki finalle sonlanacak.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu