FeaturedHaberler

Jeff Koons tasarımı BMW M850i Türkiye’de!
Yalnızca 99 adet üretilen BMW M850i xDrive Gran Coupé, Jeff Koons’un özel tasarım imzası ile Türkiye’de sergilenmeye başlandı.

Jeff Koons’un ‘Rüya Otomobil’ olarak tanımladığı ve dünyada yalnızca 99 adet bulunan BMW M850i xDrive Gran Coupé tasarımı çağdaş sanat tutkunlarının yanı sıra otomobil meraklılarının da büyük ilgisini topladı. BMW Group’un Dingolfing ve Landshut’taki fabrikalarında onlarca tasarımcı ve mühendisten oluşan ekiplerin 200 saatlik el emeğiyle boyanan otomobil, gövdesinde taşıdığı maviden gümüşe, sarıdan siyaha kadar 11 farklı renk ile büyük beğeni topladı.

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik  “Borusan Otomotiv’in de bünyesinde yer aldığı Borusan Grubu, kurulduğu günden bu yana kültür sanat faaliyetlerinin destekçisi olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda, Türkiye’nin başta gelen çağdaş sanat koleksiyonlarından biri olan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na da sahip olan Borusan Grubu, güncel sanat alanındaki faaliyetlerine, Borusan Holding’in de genel merkezi olan Perili Köşk binasında ‘Borusan Contemporary’ çatısı altında devam ediyor. 

Jeff Koons ve BMW M850i birlikteliği

Tüm dünyada çeşitli ülkelerde birçok farklı sanat disiplininde BMW de partnerlik ve sponsorluklarıyla bu etkinliklerin en önemli destekçileri arasında. Biz de BMW Türkiye olarak Türkiye’de önemli iş birlikleri ve sponsorluk faaliyetlerini ülkemizde destekliyoruz. Geçtiğimiz yıl dünyaca ünlü Türk medya sanatçısı Refik Anadol’un kişisel sergisi ‘Makine Hatıraları: Uzay’ desteğimizle Pilevneli Dolapdere’de İstanbullu sanatseverlerle buluştu.  Bu yıl CI Bloom’da da multidisipliner sanatçı Can Büyükberber, yeni BMW iX’ten ilham alarak benzersiz bir görsel-işitsel deneyim sunan eseri Monolit’i ortaya çıkardı. Bugün de olağanüstü BMW M850i xDrive Gran Coupé tasarımıyla Jeff Koons’u İstanbul’da ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

BMW AG Kültürel İş Birlikleri Başkanı Thomas Girst ve Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik’in de katıldığı basın toplantısında İstanbul’da bulunmaktan dolayı duyduğu heyecanı dile getiren Jeff Koons ise “Rüya Otomobili” olarak ifade ettiği M850i xDrive Gran Coupé tasarımı ve BMW ile iş birliği hakkında konuştu. Koons; “Kendimi BMW ailesinin bir parçası olarak görmekten gurur duyuyorum. Geçmişte BMW için bir Art Car tasarlamak üzerine davet edilmek benim için büyük bir onurdu. Le Mans’taki otomobil yarışında tasarladığım Art Car’ı görmek hayatımın en heyecan verici anlarından biriydi. Şimdi ise BMW ile tekrar çalışma fırsatı yakaladığım için çok mutluyum.

THE 8 X Jeff Koons Projesi, açıkçası beni çok zorlayan bir iş oldu. Bunun üzerine çok yoğun düşündüm. BMW M850i xDrive Gran Coupé’nin özü nedir, gücün özü nedir? Bu soruların yanıtlarının peşindeydim. Akabinde bir otomobilin gücünün yalnızca motorundan, mühendisliğinden ibaret olmadığını onu kullanan insanın da bu gücün bir unsuru olduğunu düşündüm.  M850i xDrive Gran Coupé’yi tasarlarken de otomobilin gücünü ve enerjisini temsil eden aynı zamanda da sportif ve lüks bir sedan yaratmaya çalıştım. Böyle bir fırsatı yakalamak benim için harika oldu” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu