FeaturedHaberler

Tamamen elektrikli Volvo EX90: Yeni bir dönemin başlangıcı
Volvo Cars’ın yedi koltuklu, tamamen elektrikli yeni SUV’u Volvo EX90, güvenlik standartlarını daha da yükseltiyor ve daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı sunuyor.

Volvo EX90 ile başlayarak, her yıl tamamen elektrikli yeni bir otomobil tanıtacağını belirten Volvo Cars; otomotiv endüstrisindeki en iddialılardan biri olan elektrifikasyon hedeflerine uygun olarak, 2030 yılı itibarıyla sadece tamamen elektrikli otomobiller satmayı planlıyor. Ayrıca, 2040 yılına kadar iklim nötr bir şirket olmayı hedefliyor.

İsveç köklerini yansıtan yeni tamamen elektrikli amiral gemisi Volvo EX90’ı Stockholm’de tanıtan Volvo Cars’ın, küresel ayak izini yansıtan modeli Volvo EX90, önümüzdeki yıldan itibaren ABD’de ve daha sonra Çin’de üretilecek. O zamana kadar, bu iki üretim tesisinin iklim nötr olması hedefleniyor.

İskandinav tasarımında yeni bir klasik olan Volvo EX90, işlevi takip eden biçim ilkesini tanımlıyor. Volvo EX90, güvenliği, verimliliği ve estetiği optimize etmek için çekirdek işlemcisinde, bağlantıda ve elektrifikasyonda en son teknolojileri birleştiriyor. Modern oranlara sahip, çok yönlü, şık bir aile otomobili olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Daha yüksek seviyede güvenlik

Volvo EX90’ın standart güvenlik özellikleri, önceki tüm Volvo’lardan daha yüksek seviyede yer alıyor. Volvo EX90, kullanıcısını ve çevresini anlamak, yolcuları ve trafikte yer alan diğerler canlıları güvende tutmak için tasarlanmış bir otomobil. Ayrıca topladığı yeni verilerden öğrendikleri ve aldığı güncellemeler sayesinde her geçen gün daha akıllı ve daha güvenli bir otomobil olma potansiyeli taşıyor.

Volvo EX90’ın içinde ve dışında, en yeni algılama teknolojileri tarafından sağlanan görünmez bir güvenlik kalkanı yer alıyor. Kameralar, radarlar ve Lidar gibi son teknoloji ürünü sensörler, otomobilin yüksek performanslı çekirdek bilgisayarlarına bağlanıyor.

NVIDIA DRIVE üzerinde çalışan Volvo Cars’ın kendi bünyesinde geliştirdiği bir yazılımla, dış dünyanın gerçek zamanlı, 360 derecelik bir görünümü oluşturuluyor.

Hiçbir zaman yorulmayan ve dikkatleri dağılmayan sensörler; olaylara çok geç tepki verildiği zaman sürücü adına yanıt vermek ve duruma müdahale etmek için tasarlandı. Lidar, gündüz veya gece, otoyol hızlarında bile, yolu algılayabilir. Yüzlerce metre ilerideki küçük nesneleri görebilir, sürücüyü bilgilendirir, harekete geçmek ve kaçınmak için daha fazla zaman yaratır. Volvo EX90 sensörleri ayrıca, şerit değiştirirken devreye giren destekli sürüş sistemi Pilot Assist’in güvenilirliğini ve genel performansını da artırıyor.

Volvo EX90’ın görünmez güvenlik kalkanı, otomobilin içerisinde de sürücüyü gözetliyor. Volvo Cars’ın kendi bünyesinde geliştirilen algoritmaları tarafından desteklenen özel sensörler ve kameralar, sürücünün göz bakış konsantrasyonunu ölçüyor. Bugüne kadar bir Volvo otomobilde yer alan teknolojilerin çok ötesinde olan bu özellik sayesinde Volvo EX90, sürücünün dikkatinin dağınık ya da başka yerde olduğu anları ya da yorgun ve uykulu olduğu zamanları algılıyor.

Sistem, böyle durumlarda önce kullanıcıyı hafifçe dürtüyor, durum değişmez ise daha ısrarcı bir şekilde uyarıyor. Beklenmedik bir şey olursa -sürüş sırasında uyuya kalma veya hastalanma gibi -, Volvo EX90 güvenli bir şekilde duruyor ve  yardım çağırıyor.

Bir anlamda Lidar dahil son teknoloji sensör seti sayesinde Volvo EX90, gelecekteki denetimsiz sürüş için gerekli donanıma hazır ilk Volvo otomobili.

Volvo EX90’da yaklaşık yüzde 15 geri dönüştürülmüş çelik, yüzde 25 geri dönüştürülmüş alüminyum ve 48 kilogram geri dönüştürülmüş plastik ve bio-tabanlı malzeme yer alıyor. Bu oran, otomobilde kullanılan toplam plastiğin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturuyor ve bugüne kadar herhangi bir Volvo otomobilde kullanılan en yüksek orana karşılık geliyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu