HABER Dieselgate, şimdi de Audi'de yeniden yakalandı!

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Yaklaşık 2,5 yıl önce ortaya çıkan Dieselgate skandalı, Volkswagen ve alt markalarına ait 1.2 milyondan fazla aracı etkilemişti. Aradan çok uzun bir süre geçmesine rağmen skandalın etkileri halen devam ediyor.

Audi modellerinde bulunan yazılım Dieselgate’i hortlattı!

Alman yetkililer, yapılan inceleme sonucunda Euro 6 uyumlu motorlarda emisyon kontrolüne ilişkin yazılım tespit edildiğini duyurdu. Bulunan sistemin çalışma mantığı ise Dieselgate ile büyük benzerlik gösteriyor. Test esnasında emisyonu kontrol altına alan yazılım, aracın gerçek kullanıma geçtiğini algılayınca emisyon azaltma modundan çıkıyor.

Özel yazılıma sahip motor kontrol sisteminin pek çok Audi modelinde kullanılan VAG üretimi 3.0 litrelik TDI motorlarda kullanıldığı söyleniyor. Bu da A4, A5, A6, A7, A8, Q5 ve Q7 modellerinin etkilendiği anlamına geliyor. Henüz net bir duyuru yapılmasa da söz konusu araçların sayısının 127.000 olduğu ve bunların 77.600‘ünün Almanya’da satıldığı bildiriliyor.

Audi, geçtiğimiz ay Dieselgate soruşturması için oluşturduğu komisyonun çalışmalarını tamamladığını duyurmuştu. Yaşanan olaylardan sonra aynı konunun yeni motorlarda ortaya çıkması, Alman üreticinin konu ile ilgili uzun bir süre daha çalışması gerektiğini gözler önüne seriyor.

Read the whole post here.

bakan45

Asfalt Kurutucu
3 Eki 2016
15
3
595
Araçlarına yazılım atılıp da memnun olan bir kişi dahi görmedim, ben de dahil olmak üzere.Yetkili serviste benim aracıma bilgim olmadan yazılım atıldı.Yazılımdan sonra araç 2 litre 140 beygir olmasına rağmen bariz derecede çekiş problemi yaşıyor, kış gününde motor fan açıyor, gaz tepkisi hantallaştı, gaza ani basmalarda hangi vites ve devirde olursa olsun 1,5-2sn kadar bir gecikme ile tepki veriyor, motoru stop ederken sarsıntılı şekilde motor duruyor.Yetkili servise sorunu iletiyorum partikül filtresindendir diyor 5 senedir hiç sorun yapmayan araba bir yazılım atılmasından sonra nedense her sorunda partikül filtresinden sorun yapıyor.Gerçekten bizleri iyi derecede kandırıyorlar.Yazılım çözmüş olsaydı Amerika'da müşteri mağduriyeti olduğu için ya araçlar alındı ya da mağduriyet için para ödemesi yapıldı.Bizde de ellerinden gelse daha kullanıcıları suçlu çıkaracaklar.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Araçlarına yazılım atılıp da memnun olan bir kişi dahi görmedim, ben de dahil olmak üzere.Yetkili serviste benim aracıma bilgim olmadan yazılım atıldı.Yazılımdan sonra araç 2 litre 140 beygir olmasına rağmen bariz derecede çekiş problemi yaşıyor, kış gününde motor fan açıyor, gaz tepkisi hantallaştı, gaza ani basmalarda hangi vites ve devirde olursa olsun 1,5-2sn kadar bir gecikme ile tepki veriyor, motoru stop ederken sarsıntılı şekilde motor duruyor.Yetkili servise sorunu iletiyorum partikül filtresindendir diyor 5 senedir hiç sorun yapmayan araba bir yazılım atılmasından sonra nedense her sorunda partikül filtresinden sorun yapıyor.Gerçekten bizleri iyi derecede kandırıyorlar.Yazılım çözmüş olsaydı Amerika'da müşteri mağduriyeti olduğu için ya araçlar alındı ya da mağduriyet için para ödemesi yapıldı.Bizde de ellerinden gelse daha kullanıcıları suçlu çıkaracaklar.
Yaşadığınız sorunlar, yasal normlar içerisinde kaldığı takdirde firmanın dizel motor tasarımında başarısız olduğunu gösteriyor. Yazılım ancak emisyonu çözmek için mevcut tasarım üzerine yapılan bir yama. Dediğiniz gibi firmanın müşterilerini bu şekilde mağdur bırakmaması gerekir ama işte... :)

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Bi de ülkedeki vergi sistemini beğenmezler, 3.0 satılmasın diye yapılmış işte Yaauuuvvvv

bakan45

Asfalt Kurutucu
3 Eki 2016
15
3
595
5 senedir en ufak bir farklılık yaratmayan araba yazılımdan sonra servisten çıkmamaya başladı.Enjektörlerde sorun var denilip değiştirildi ama sorunlar yine devam ediyor.Ama yok kesinlikle sizler haklısınız.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Bunca sahtekarlığa rağmen hala şu gruba deli gibi fanlık yapılmasını anlamıyorum. Benim de dizel vw kullanan arkadaşlarım serviste güncelleme yaptıktan sonra arabanın bariz kötüleştiğini söylüyor.
Adamlar önce arabayı 110-120 hp diye satsın, sonra emisyon mevzusu patlayınca yazılımla 90 yapsın emisyon düşsün. TDI motoru çok beğenirim ama emisyon normlarını sağlayarak verimli bir motor yapamıyorlar demek.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bunca sahtekarlığa rağmen hala şu gruba deli gibi fanlık yapılmasını anlamıyorum. Benim de dizel vw kullanan arkadaşlarım serviste güncelleme yaptıktan sonra arabanın bariz kötüleştiğini söylüyor.
Adamlar önce arabayı 110-120 hp diye satsın, sonra emisyon mevzusu patlayınca yazılımla 90 yapsın emisyon düşsün. TDI motoru çok beğenirim ama emisyon normlarını sağlayarak verimli bir motor yapamıyorlar demek.
90 hp olacaksa yıllardır yerden yere vurulan Toyota'nın 1.4 d-4d motorunun ne günahı vardı demezler mi :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım