HABER Lüks Otomobil Satışları Artıyor

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Vatandaştan arabalardan vergi alınmasa devlette çok büyük bir açık çıkar. Yoksa ben de Ford Raptor hayali kuruyorum ya da bir Charger SRT8 Hellcat. Vergiler düşük olsa muhtemelen ben de alırdım.
Ben zaten vergi alınmasın demiyorum. Vergi muafiyetinden kastım vergilendirme oranlarının uygun şartlara göre ayarlanması. Sıfır vergi zaten olacak bir şey değil. Vergilendirme oranlarında malın kullanım amacı da bu orana dahil edilmeli ve bu kullanım amacı herkese göre düzenlenmeli diyorum. Madem şirketlerin aldığı araçlar kullanım amacı gözetilmeden belli muafiyete tabii tutuluyor, o zaman vatandaşların hususi kullanım için aldığı araçlarda buna göre bir düzenleme yapılmalı. Çünkü ben vatandaş olarak aldığım araçla iş yapmıyorum, o araç bana para kazandırmıyor.

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,024
1,994
2,770
Marka
Subaru
Bu haber kötü birşey. Gelir dengesizliğinin artması demek oluyor.
Her nereye doğru artıyosa bana doğruda artsa keşke.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Mesele açık değil mi, ye kürküm ye.;)Aklıma bir şiir geldi onunla karşılık vereyim.Nakit parayla lüks alan vatandaşlarıma sözüm yok yerden göğe kadar alabilirler ama zar zor arsa zengini ya da kredi müptelalarına bir laf var yıllar öncesi söylenmiş.Özellikle koyu ile taradığım yerler efsane uyuyor.

ORMANDA BÜYÜYEN ADAM AZGINI

Ormanda büyüyen adam azgını
Çarşıda pazarda insan beğenmez
Medrese kaçkını softa bozgunu
Selâm vermek için kesen beğenmez

Âlemi ta'n eder yanına varsam
Seni yanıltır bir mesele sorsan
Bir cim çıkmaz eğer karnını yarsan
Câmiye gelir de erkân beğenmez

Elin kapısında kul kardaş olan
Burnu sümüklü hem gözü yaş olan
Bayramdan bayrama bir tıraş olan
Berbere gelir de dükkân beğenmez

Dağlarda bayırda gezen bir yörük
Kimi tımar sipah kimi ser-bölük
Bir elife dili dönmeyen hödük
Şehristâna gelir ezân beğenmez

Bir çubuğu vardır gayet küçücek
Zu'm-ı fâsidince keyif sürecek
Kırık çanağı yok ayran içecek
Kahvede fağfuri fincân beğenmez

Yaz olunca yayla yayla göçenler
Topuz korkusundan şardan kaçanlar
Meşe yaprağını kıyıp içenler
Rumeli bohçasını duhân beğenmez

Aslında neslinde giymemiş hâre
İş gelmez elinden gitmez bir kâre
Sandığı gömleksiz duran mekkâre
Bedestene gelir kaftan beğenmez

Kazak Abdal söyler bu türlü sözü
Yoğurt ayran ile hallolmuş özü
Köyden şehre gelen bir köylü kızı
İnci yakut ister mercân beğenmez

Kazak Abdal

Yüzyıllar geçse de insanlar hep aynı.o_O

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,024
1,994
2,770
Marka
Subaru
Bmw 5 serisinden 1134 tane olamaz ben zaten 4000 tanenin 3999 beyaz olmak olmak üzere yeni 5 serisi gördüm.

Hayır ortalıkta o kadar 5 serisi olduki magandalık yapan bile var. Bugün sabah ışıkta 525d (bir önceki kasa) kasten pati çekerek kalktı sonrada uzadı gitti. Anlamıyorum bu aracı alanları.

Alper45

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,073
3,070
4,070
26
Değişik milletiz biz arkadaş.
-Benzine zam gelir,zam gelecek diye protesto edeceğimize gider depomuzu doldururuz.
-Araç fiyatlarına zam gelir,protesto edeceğimize yine zam gelecek diye borca harca girer sıfır araba almaya gideriz.
Bir de kim ne derse desin,millette para bol.Filo milo hikaye.Bu gidişle araba fiyatları asla düşmez.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Şaşırılacak bir istatistik değil. Refah seviyesi düşük olan toplumlarda bu tarz istatistikler doğal seleksiyon. Zengin daha zengin olurken fakir daha da fakirleşti. Ülkenin mali yapısı bunu şiddetle destekliyor. Öte yandan 80 milyonluk ülkede 3500 adet civarı lüks araç satılması trajikomik bir durum. Hiçbir zaman aşırılıkları savunmadım. Ne komünizm'in hakim olduğu bir ülkede yaşamak isterim ne de bu kadar dengesizliklerin haksızlıkların olduğu bir ülkede yaşamak isterdim. Maalesef toplum yaşamanın bazı yükümlülükleri var. Birileri çöp toplayacak birileri şirketlere CEO olacak.. Vahşi hayatta bile bir hiyerarşi varken insan gibi açgözlü ve egolu bir varlığın topluluğunda hiyerarşi olması birlikte yaşamalarının olmaz ise olmazdır. Herkes premium arabalara binmek durumunda değil, mutluluğun anahtarı da çok zengin olmak değil. Bunlar bir yana ancak mutluluğun formülünde mutlaka dengeli ve adaletli bir toplumda yaşamak var. Fakir de olsanız bu hayatta bazı şeyleri yapabiliyor olmanız lazım. En kötüsünden bir araba alabilmelisiniz. Senede 1 2 kere tatil yapabilmelisiniz. Çocuklarınız sizden ufak bir hediye istediğinde alabilmelisiniz. Her şeyin iyisi değil ama ufak da olsa bir şeyler başarabilmelisiniz ki hayatın bir anlamı olsun. Ülkemizin ekonomik durumu çok dengesizleşti. Kötü bir durumdayız. Acil olarak toplumsal dengeyi kurmak zorundayız. Bir kesimin Beylikdüzü Söğütlüçeşme hattında cama yapışmış bir biçimde seyahat ederken bir başka kesimin aynı yolda son Model 5 serisi aracında seyahet etmesi emin olun metrobüsün içindekilerin dengesini bozuyordur. Dengeyi sağlamamız gerekiyor. Makas çok açıldı.

olea

Asfalt Kurutucu
26 Mar 2018
95
25
670
ülkemizde son 5 yılı bile değerlendirirseniz her sene ötv-kdv artışı yaşanırken lüks araç satışları bir önceki seneye göre hep artmış. bunun asıl nedeni ekonomik durumu öyle veya böyle iyi olan insanların ötv-kdv zamlanmadan araç satın alma telaşına girmesi yani örneğin 450.000 TL'ye 5 serisi veya E serisi satın alan vatandaş 1-2 ay sonraki zamlarla aldığın aracın fiyatının 500.000 TL'yi geçtiğini görünce "kar ettim" "ne de iyi ettim" "iyi ki önce almışım" deyip mutlu olması durumu ve bu durum her sene artarak tekrar ediyor. Çok yakın bir arkadaşım zamlardan önce Passat 1.4 TSI 125 PS DSG Comfortline Şubat ayının sonunda 145.000 TL 'ye almıştı, bugün fiyatı 177.000 TL çok kar ettim diyor, sevinçten uçuyor. Biz halk olarak neye zam gelecekse gelmeden borç harç kredi falan dalıyoruz, işin özeti bu...

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Ben şöyle değerlendiriyorum, geçen sene yıl sonunda ötv zammı gelmişti ve insanlar bir an da artan araç fiyatlarını hazımsayamadı, her şeyde olduğu gibi yavaş yavaş kabullendik bu fiyatları ve bu yüzden satışlar geçen seneye göre daha yüksek, ötv zammından önce zaten arabasını alan aldı, bir de o zamanki satış rakamlarına bakmak lazım. Milletçe alıştık artık zamlara, azar azar geldiği için insanlar kendini ayarlayabiliyor, birden büyük zamlar gelseydi herkesin sessiz kalmayacağından eminim. Bizdeki olay kurbağanın kaynar suya atılması hikayesi gibi...

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Ben size bir kaç bilgi vereyim..
Türkiye de tahakkuk edilen KDV ödemesinin sadece %50 is tahsil edilebiliyor...
Yani sizden peşin peşin alınan KDV nin %50 is ya işletme kasasında kalıyor..veya en hoş deyim ile uzun vadeli, düşük faizli, dolar karşısında eriyen bir finansman oluyor...

Buna ek olarak vergi gelirlerinde, ücretlilerden alınan gelir vergisinin, kurumlar vergisine oranı 3/2 seviyesinde..
patron, işletme veya dükkan sahibi vergi mi veriyor ki bu araçları alamasın....
Ben mi aliyim araç... yıllık ödediğim gelir vergisi Hadiseninkine denk ..

Ben mi alayım .. .,.?!?!? Artar tabi... afları vs leri de geçtim....

umtdrn

Asfalt Kurutucu
28 Eyl 2016
10
10
595
Otomotiv sektöründe orta segment bir markada çalışan bir insan olarak geçen seneye oranla işimiz en iyimser düşünce şekliyle %60 düştü. Lüks segmette düşmez , düşmediğini bizzat görenlerdenim , çünkü Türkiye 'de para artık sadece para ile kazanılıyor. Emekle para kazanma devri bittiği için ülkemizde insanlar artık ya çok zengin ya çok fakir. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik siyasi durum , dar boğaz , işsizlik vs. gibi unsurlar bankalarda milyonlarca lira para istiflemiş insanların umurunda olmadığı için onlar zevk ve arzularından geri kalmazlar, alırlar binerler bu iş böyle !!

bubiroyun

Elit Apaçi
12 Mar 2018
96
45
970
Marka
Volkswagen
Bir de engelli raporu ile araç alan bir tayfa var... 200 binlik araçlar 120 bine alınabiliyor. Bu şekilde tanıdıklarım Audi A4, BMW 318, Peugeot 3008 aldılar. Hiçbirinin de bu arabaları almaya güçleri yoktu. Onlar da engelli araç alım bedeli yükselecek diye üzülüyolar mesela şu ara:D Bir tanesi engelli raporunu hala alamadığı ve 3008 GT Line'nın fiyatı artmaya başladığı için GT Lİne yerine bir alt donanım 3008 almak zorunda kalıcak diye çok sinirli :D Halbuki şu an tüplü 2006 manuel Laguna'ya biniyor :) 92 yaşındaki dedesini hastane hastane dolaştırıp madem böyle bir hak var kullanalım diye normalde alamayacağı araca binmek için uğraşıyor.. :D

Kanun devleti olmakla hukuk devleti olmak arasındaki fark hukuk fakültelerinde iyice belletilen bir şey :) Neyse hukuk felsefesi ya da sosyolojisine giricek değiliz ama insanımız henüz primitif ihtiyaçlarını karşılamaktan yeni çıkan bir toplum.. Kaldı ki temel standartları temin edilememiş bir halk kitlesi olarak amaçsız ve tatminsiz :) Hatırlarsanız, bi arada Caddy, Doblo, Kangoo türü araçlar ticariden bozulup binek hale getirildi, siyah camlar, marşpiyel vs takıldı ve insanlar "SUV" niyetine bunlara geniş, büyük, yüksek araçlar diye bindiler :D İnanın ÖTV MTV vs olmasa ortalık Range Rover Vogue lardan geçilmez :D

Bir de ortadoğulu olduğumuz gerçeği var :) ...

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım