KAPALI 85.000 TL'ye Sedan Araba

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Otonom

Senkromeççi
13 May 2018
2
1
95
Ankara
Merhaba,

Maksimum 85.000 TL'ye düşük KM'li sedan araba arıyorum. Malesef önceliğim arabanın az yakması. Benzinli mi dizel mi henüz kafamda oturtamadım. Bana kalsa tüp takılabilir benzinli bir araç daha mantıklı gibi geliyor ama istediğim bazı araçlara(Örneğin Jetta 1.4 TSİ) tüp takılmıyor.

Benzinli ya da dizel farketmez, bana maksimum 85.000 TL'ye alınabilir, size göre en mantıklı aracı söyleyebilir misiniz?

Not: Haftaiçi günlük 21 km yol yapıyorum.

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
21km sanırım işe gidip gelmek için yapıyorsunuz 5bin km yapıyor senede. Onun dışında ne kadar yol yapacağınıza göre dizel ve benzinli seçimi ya da tüpe gerek var mı yok mu karar verilebilir. Öncelikleriniz neler bir de? Konfor, performans hangisi sizin için önemli?

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Manuel istiyorsunuz galiba? Mevcut durumda az yakan benzinli arabalar bile 40-45 kuruş yakıyor. Tüplü veya dizel araba tercih etmeniz mantıklı bence.

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
aması var :D alırken daha pahalı dızel. bakımıda daha pahalı. parcasıda daha pahalı motorun. bence yılda 5 bın ıcın dızel ı ıh

Şimdi durum şu, alırken alt segmentten dizel alıyorsun, benzinli alırsan üst segment, açıkçası bu yakıt fiyatlarıyla alt segment dizel daha mantıklı. Dizelde yılda 1 kere ekstra 1 litre yağ masrafı, 2 yılda bir mazot filtresi masrafı oluyor, benzinlide de 2 yılda bir buji değişiyor zaten. O farklar hesaba alınmayacak farklar.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Şimdi durum şu, alırken alt segmentten dizel alıyorsun, benzinli alırsan üst segment, açıkçası bu yakıt fiyatlarıyla alt segment dizel daha mantıklı. Dizelde yılda 1 kere ekstra 1 litre yağ masrafı, 2 yılda bir mazot filtresi masrafı oluyor, benzinlide de 2 yılda bir buji değişiyor zaten. O farklar hesaba alınmayacak farklar.
Valla benim arabanin benzinli ile dizel arasinda her bakimda en az 150 200 arasi bir rakam oynuyor (yetkili servis ) bu cepte . E dizel pompada artik ucuz da degil oda tamam.
7 litre yakan benzinli araclarda var. E hacimde 1.6 dan kucuk oluyor onlarin vergide daha dusuk oduyorsun oda tamam . E daha ne olsun :D ama yilda 15 bin ve ustu yapana sorgusuz sualsiz dizel tabi o ayri

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Valla benim arabanin benzinli ile dizel arasinda her bakimda en az 150 200 arasi bir rakam oynuyor (yetkili servis ) bu cepte . E dizel pompada artik ucuz da degil oda tamam.
7 litre yakan benzinli araclarda var. E hacimde 1.6 dan kucuk oluyor onlarin vergide daha dusuk oduyorsun oda tamam . E daha ne olsun :D ama yilda 15 bin ve ustu yapana sorgusuz sualsiz dizel tabi o ayri

Şimdi şöyle, yetkilide yaptırmazsan bakımı yıllık 50-100 lira anca oynar, eğer sürekli aşırı sakin dikkat ederek kullanırsa litre bazında benzinli-dizel farkı olmuyor, amaaa normal dikkat etmeden standart bir sürüş profili izlersen uzun dönemde litre bazında benzinli arabalar ortalama olarak dizel arabaların 1.5 katı kadar yakıyor ve bence ciddi fark yaratıyor.

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
Benzinlinin 7 yaktığı yerde dizel 5-5,5 yakıyor dizellerin hepsi nerdeyse 1.6 ve altı hacimde bakımda çok farketmiyor gönül benzinli istiyor ama cüzdan elvermiyor

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Şimdi şöyle, yetkilide yaptırmazsan bakımı yıllık 50-100 lira anca oynar, eğer sürekli aşırı sakin dikkat ederek kullanırsa litre bazında benzinli-dizel farkı olmuyor, amaaa normal dikkat etmeden standart bir sürüş profili izlersen uzun dönemde litre bazında benzinli arabalar ortalama olarak dizel arabaların 1.5 katı kadar yakıyor ve bence ciddi fark yaratıyor.
hemfıkırım onda guzel nokta . ama su var bak su an pıyasada tutulan ve cogu markanın kullandıgı dızel motoru kım yapıyor reno. uzun yolda az yakıyor ust lımıtı dusuk cok ısteksız degıl vs ama 110 bg mıydı emın degılım o cıvardı galıba.( benım kullandıgım atmosferık mazda harıc :D ) cogu benzınlı araba bastıgı zamanda guc bakımından uzmez gıbı hatta bu dızellere boy atarlar gıbı gelıyor ( tork muhab falan goz onune alıyorum )

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Benzinlinin 7 yaktığı yerde dizel 5-5,5 yakıyor dizellerin hepsi nerdeyse 1.6 ve altı hacimde bakımda çok farketmiyor gönül benzinli istiyor ama cüzdan elvermiyor
valla bugun yenı bır arabanın 1.6 hacımlı vergısı 1 mılyar ustunde. nereye baksam 1.6 dızel var zaten onlar yerıne 1.4 turboya gecerdım ben acıkcası

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
Dikkat edip kullanmak kanser ediyor bir süre sonra arabayı yarım kullanıyormuş gibi hissediyorum dizelde sıkıştır yinede insani yakıyor

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Ben bizim evdeki arabalarda örnek vereyim, 1 adet benzinli 116i bir adet b180 cdi var(reno motorlu), uzun dönemleri bmw nin 9, mercedesin 6.5, valla artık bmw ye pek binmiyoruz çünkü ciddi fark yaratıyor, bmw ile İstanbul'a 4.8 ile gitmiş adamım ama ıkına ıkına yani, mercedesle 3.8 ile gittim gayet rahat bir şekilde, bence sürerken psikolojik faktör de önemli. Ayda cebimde 50 lira kalacak diye de ben yine de dizeli tercih edebilirim. Ha eğer sürecek kişinin güç beklentisi varsa elbette benzinliye yönelmeli.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Benim motor gucunden beklentim, istedigim her yol sartinda ve durumda zorlanmadan istedigim hizda gidebilmektir. Bunu yapabilen motor benim icin gucludur. Otesi lukstur. Bunu yaparken de her halukarda az yakan bir motor ise ideal beklentimi tam anlamiyla karsilar.

2.el dusuk km dizel olmadiktan sonra cok sevdigim bir arac degilse kolay kolay dizel almam. Hele yilda 15 20k km yapmadiktan sonra hic almam. Tsi motorlu bir arac benzinden dusuk tuketim beklentisi olanlar icin yeterlidir diye dusunuyorum.

Tuketime gelince; Toroslarin en dik yokuslarina 90 -120 kmh hizlarla tirmandim, klima acik ve arac yuklu sekilde 5.2 litre motorin tuketti. Benzer kosulda benzinli bundan cok daha fazla tuketecektir. Yolda istedigin gibi giderek az yakit tuketmek cidden guzel bir sey.

Baslikta tercih edilecek araca gelince 1.0 - 1.2 tsi veya 125'lik 1.4 tsi motorlu bir octi ya da jetta yeterli isi gorur.

ilker27

Profesör
9 Mar 2017
118
117
1,185
Merhaba,

Maksimum 85.000 TL'ye düşük KM'li sedan araba arıyorum. Malesef önceliğim arabanın az yakması. Benzinli mi dizel mi henüz kafamda oturtamadım. Bana kalsa tüp takılabilir benzinli bir araç daha mantıklı gibi geliyor ama istediğim bazı araçlara(Örneğin Jetta 1.4 TSİ) tüp takılmıyor.

Benzinli ya da dizel farketmez, bana maksimum 85.000 TL'ye alınabilir, size göre en mantıklı aracı söyleyebilir misiniz?

Not: Haftaiçi günlük 21 km yol yapıyorum.
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...n-acil-makam-arabasi-85.km-de-567163996/detay bence size en uygun araba hem az yakar hem konforlu bence sizin bütçenizde alınabilecek en iyi arabalardan biri

yaarkaan

Asfalt Kurutucu
25 Ara 2017
52
41
670
Kendi fikrimi belirtmek istiyorum eger 1.3 litrenin altinda yani dusuk vergi dilimindeyse benzinli arac almak mantikli lakin bu motora sahip araclarin performansida 1.6 dizellerden aman aman bi farki olacagini dusunmuyorum. Her ne kadar benzinli arabalar gercekten az yaksalarda benzin pahali ve dizel motorlar kadar az yakamiyorlar. Bence benzinli alip gaza basmaya korkup bir yere gidilecegi zaman yakit parasi kafanizi kurcalayacagina dizel alip rahatca kullanirsiniz ki dizel arac az yaktigindan dolayi kullanmaya tesvik ediyor. Kendi ailemden ornek vermek istiyorum. 2011 yilinda ilk dizel aracimizi aldik o zaman yilda 17.000 yapiyorduk. Suan bu rakam yilda 35.000 kilometreye cikmis durumda ve is degisikligi vesayre yok belki benimde arabayi kullanmam olabilir ama max 5.000 km yapiyorumdur ailemin araciyla yilda. O yuzden bence alt segment olsa bile dizel olmasi onemli. Nacizane model tavsiyemde sedan dediginiz icin sizin icin bagaj hacmi ic yasam alani onemli olmali megane 3 station vagonlarin (station vagonlar bagajlari bakimindan cok kullanisli bence deneyimlemesi gerekiyor ama tasarim konusunda hosunuza gitmiyorsa bir sey diyemem) 1.6 dci olanlarini tavsiye edebilirim. 130bg olmasiyla performans bakimindan tatmin eder yakittada uzmez. Opelin 1.6 dizel astralarininda iyi oldugunu duymustum ama deneyimleme firsatim olmadi ve fiyatlarindan emin degilim. Umarim az da olsa yardimci olabilmisimdir.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Aile kullanımında kullanılacak sedan ise mevzu dizelden yanayken yaptığınız km gerçekten az.Bütçeyi zorlayıp ya da zorlamadan dizel motor seçeneğine ikinci elde dahi 10k fazla vermek çok yazık geliyor ki satarken 10k fazlaya satarım da kurtarmıyor.Malum her gün tl değer kaybediyor. Bana kalırsa 1,3 motorun altında(mtv de alt dilim) turbo benzinli bir motor alıp gezebilirsiniz.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Aile kullanımında kullanılacak sedan ise mevzu dizelden yanayken yaptığınız km gerçekten az.Bütçeyi zorlayıp ya da zorlamadan dizel motor seçeneğine ikinci elde dahi 10k fazla vermek çok yazık geliyor ki satarken 10k fazlaya satarım da kurtarmıyor.Malum her gün tl değer kaybediyor. Bana kalırsa 1,3 motorun altında(mtv de alt dilim) turbo benzinli bir motor alıp gezebilirsiniz.

Doktor resmen bunu önermiş:
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...zadan-2016-yeni-megane-iv-edc-570141793/detay

Ama bana göre EDC de, DSG gibi yaklaşılması tehlikeli olan şanzımanlardan.
O nedenle manueline bakılabilir:
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...an-megane-sedan-1.2-tce-touch-563423359/detay

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım