HABER ABD'den ithal otomobillere flaş ek vergi geldi!

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getirmesinden sonra hükümetten beklenmeyen bir hamle geldi. Amerika’dan ithal edilen otomobillere seçim sonrası flaş bir ek vergi geldi!

Türkiye’den ABD’ye misilleme: Otomobillere %60 ek vergi!

Amerika, 8 Mart’ta aldığı karar ile çelik ithalatına %25, alüminyum ithalatına ise %10 ek gümrük vergisi getirmişti. Türkiye’deki çelik ihracatına büyük darbe vuran karardan sonra harekete geçen hükümet, Dünya Ticaret Örgütü’ne bildirdiği vergi tarifesinde düzenlemeye gitti.

Dün Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeye göre; alkollü içecekler, tütün ürünleri ve binek otomobiller başta olmak üzere pek çok kaleme ek mali yükümlülük getirildi. Bu kalemlerde başı, yüzde 60 ile otomotiv sektörü çekiyor. ABD’de üretilip Türkiye’ye ihraç edilen otomobiller arasında BMW X3/X4/X5/X6, Mercedes-Benz GLE/GLS, Ford Edge/Mustang, Honda NSX ve Jeep Wrangler bulunuyor. BMW Türkiye alternatifleri değerlendirmek için Almanya ile görüşürken, merakla beklenen Tesla Model 3’ün bu vergiden etkilenip etkilenmeyeceği ise bilinmiyor.

Getirilen ek vergiden en fazla etkilenecek marka ise Volvo gibi görünüyor. Zira yeni Volvo S60 Amerika’da üretiliyor ve bu karar doğrudan satışları etkileyecek. Volvo Türkiye Genel Müdürü Sabri Sözen Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, “Yeni S60’ın Türkiye’ye gelmesi 2019’un 2. çeyreğin sonunu bulur. 6 ayda 750 adetlik satış öngördük ama bu ABD’ye yönelik ek vergi öncesindeydi. Şu an için ‘çıkmayan candan ümit kesilmez’ diyerek şimdilik hedefimizde herhangi bir değişiklik yapmadık. Eğer kalkmazsa maalesef çok fazla etkileneceğiz.” dedi.

Read the whole post here.

Son düzenleme:

Ali Karaer

Ali Karaer
Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,071
2,323
2,770
25
Nevşehir/2000 Evler
Marka
Aixam
sanki biz kendimiz otomobil üretiyoruz da yerli otoya teşvik için ithal otomobillere ek vergi koyuyoruz gibi davranıyolar ya

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
S60'ı duyana kadar oh iyi olmuş falan diyordum :D s90'dan pahalıya gelir o zamansa :D
Yalnız bu listeye giren her araç (mustang hariç) maksimum sene de 2 tane satılır.
Bu daha başlangıç herkes mevzisini alsın.

mcanerg

Panpa
14 Eyl 2016
1,710
3,402
3,720
Marka
BMW
haberi eksik okuyosunuz ABden ithal edilecek araçlara da yüzde 30 zam için çalışmalara başlanmış
yetmez ama evet

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,598
18,376
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
2174268889274478
Gözükmüyor linki düzeltebilir misin?

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,062
6,940
5,020
github.com
Marka
BMW
Off road donanımlı bir wrangler hayal ediyordum garajımda. Artık daha hayal geliyor. Hayal gücümü geliştiren yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum. Allah'tan M2'ye gelmedi yoksa 1.6 TDİ Jetta hayali kuracağım yeter

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım