HABER VW Golf GTI, sıkı emisyon standartlarına dayanamadı

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Eylül ayında güncellenecek olan yeni uluslararası emisyon standartları, büyük otomotiv üreticilerinin başını ağrıtmaya devam ediyor. Son olarak Volkswagen Golf GTI da yeni standartlara karşı beyaz bayrağı çekti!

Volkswagen Golf GTI, emisyon kurallarına karşı pes etti

Üreticiler, yeni limitleri tutturabilmek adına hibrit ve elektrikli otomobiller başta olmak üzere pek çok yol deniyor. Dieselgate skandalıyla yara alan VAG ise SEAT Leon Cupra ve Volkswagen Golf R modellerinde revize yapmak zorunda kaldı. Ancak tüm bu tedbirler işe yaramamış olacak ki sıra Golf GTI modeline de geldi.

Önümüzdeki yıl sekizinci jenerasyonu tanıtılacak olan Volkswagen Golf’ün performanslı modeli GTI, emisyon takibine takılmamak adına satıştan çekildi. 245 beygirlik GTI Performance ve 290 beygirlik TCR versiyonları ise aracın boşluğunu doldurmak adına satışta olmaya devam edecek. Yeni standartlara göre bir motor geliştirmek için zaman oldukça kısıtlı olduğundan Golf MK8’de hemen bir GTI versiyonunun duyurulması beklenmiyor.

Öte yandan Volkswagen grubunun performans tarafındaki kesikler bu 3 model ile sınırlı kalmayacak gibi görünüyor. Skoda Octavia RS ile Porsche’nin özel sipariş modelleri de yeni standartlardan etkilenebilir. Daha çevreci bir dünya için getirilen yeni emisyon standartları, bakalım kaç tane modeli daha etkileyecek?

Read the whole post here.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yeni geçilen WLTP standartlarına göre değerlendirmeye giren çoğu otomobil maalesef sınıfta kaldı. Hatta bu husustan dolayı üretimi askıya alınan, ertelenen otomobiller de oldu yanlışım yoksa. GTI da belli ki bundan nasibini almış.

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
benim anlamadığım bu emisyon değerlerini kim belirliyor. Madem bu emisyon değerlerini belirleyenler, üreticilere 2-3 taktik versin de yapmazlarsa ceza kessinler. Öyle kural koymak kolay.
Bu standartları 10 yılda bir bu işin uzmanları ve üreticilerin kendileri belirliyor. Bir nevi kendi topuklarına sıkıyormuş gibi oluyor ama amaç eldeki tarihi eser motor seçeneklerini ortadan kaldırmak.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
benim anlamadığım bu emisyon değerlerini kim belirliyor. Madem bu emisyon değerlerini belirleyenler, üreticilere 2-3 taktik versin de yapmazlarsa ceza kessinler. Öyle kural koymak kolay.
Üreticileri zorlayan, elini kolunu bağlayan en önemli unsur maalesef ki maliyet. Aeordinamik unsurlar, şanzıman üretimi ve tercihi, otomobillerin ağırlığı, üretilen motorların teknolojisi gibi bir çok maliyetli yolla emisyonu düşürme gayretine girdi üreticiler. Tahminimce WLTP'ye geçişle birlikte daha az maliyetle bu testin standartlarını nasıl karşılayacakları hususunda sıkıntıya düştüler. Malum, standartları nasıl karşılayacağını bilmekle bunu en az maliyetle yapabilecek yolu bulmak bambaşka mevzular.

Bu arada WLTP'yi merak edenler için şöyle bir link
https://www.ototeknikveri.com/haber...a-yakit-tuketim-ve-emisyon-testleri-tanitildi

Son düzenleme:

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Annemin almanyadaki kuzeninde clk320 vardı prins lpg taktırmış niye diye sordugumda hem cok yakiyor hemde normal haline emisyon siniflamasi yüzünden yüksek vergi odemem gerekiyor boyle olunca az vergi ödüyorum demişti. Madem böyle bi durum var fabrikasyon benzinli LPG li araçlar üretsinler
Edit : bilgim yok fikrim var bilen arkadaşlar aydınlatsın

Son düzenleme:

ali_tremonti

Panpa
8 Eyl 2016
1,610
1,940
2,570
26
Annemin almanyadaki kuzeninde clk320 vardı prins lpg taktırmış niye diye sordugumda hem cok yakiyor hemde normal haline emisyon siniflamasi yüzünden yüksek vergi odemem gerekiyor boyle olunca az vergi ödüyorum demişti. Madem böyle bi durum var fabrikasyon benzinli LPG li araçlar üretsinler
Edit : bilgim yok fikrim var bilen arkadaşlar aydınlatsın
amerika bu konuda candır :D alırken bikere bi GasGuzzler vergisi veriyorsun 1500-1800 dolar gibi bişeydi :D bitti sonra tek giderin sigorta ve benzin

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Türkiye'de de düzgün denetimlerin yapıldığı günleri görürüz umarım. Leş gibi egzoz gazı solumaktan ciğerimiz soldu. Birileri dur demeli bu keyfi davranan insanlara.

Bu iş artık çevre bilinci,standartlar falan değil. Tamamen ülkelerin ekonomi savaşlarından kaynaklı.

Neden böyle düşünüyorsunuz ki? Standartlar belliyse, herkese aynı değil mi? VW yapınca şu olacak Chevrolet yapınca bu olacak Subaru yapınca bu olacak gibi bir fark yok.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Neden böyle düşünüyorsunuz ki? Standartlar belliyse, herkese aynı değil mi? VW yapınca şu olacak Chevrolet yapınca bu olacak Subaru yapınca bu olacak gibi bir fark yok.

Yapılan üç kağtçılığı kesinlikle kabul etmiyorum o ayrı. Hile yapıyorsa ceza kesinlikle almalı. Ancak son zamanlarda özellikle vag grubunda bu durumların patlak vermesi, bi anda vw üst düzey yöneticilerin de kabul edip istifa etmeleri falan acab dedirtiyor. Amariganın oyunları bunlar :)

ali_tremonti

Panpa
8 Eyl 2016
1,610
1,940
2,570
26
ya bak ben ne diyorum :D millet hep Adblue kullanırken E6 normlarını karşılamak için Fiat grubunda RAM de ki Cummins le hariç hala yok. ve hiç ses soluk çıkaramıyorlar :D

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Bu standartları 10 yılda bir bu işin uzmanları ve üreticilerin kendileri belirliyor. Bir nevi kendi topuklarına sıkıyormuş gibi oluyor ama amaç eldeki tarihi eser motor seçeneklerini ortadan kaldırmak.

Pek de üreticiler belirlemiyor. Avrupa birliği emisyon standardını belirler, Avrupa otomobil üreticileri birliği (ACEA) de tamam der geçer, yani pek bir belirleyicilikleri yok. Havanın temiz olmasından ülkeyi yöneten sorumludur, arabayı üreten değil :)..Arabayı üreten standarda uymak zorundadır

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım