HABER Yeni Volkswagen Polo reklamı İngiltere'de yasaklandı!

Baris Inselel

Yönetim
Editör
8 Eyl 2016
2,170
624
1,920
Yeni Volkswagen Polo reklamı İngiltere’de yasaklandı!

Alman otomotiv devi Volkswagen’in kompakt hatchback modeli Volkswagen Polo için yayınlanan reklam İngiltere’nin reklam düzenleyicisi olan Reklam Standartları Kurumu (ASA) tarafından yasaklandı.

Model, 1975 yılından beri Alman otomotiv devinin kompakt hatchbacksegmentinde tutulan bir model oldu. Yenilenen Polo altıncı nesil modeli ile geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yola çıktı. Çıktığı günden bu yana satışları oldukça iyi giden Polo, halen birçok ülkede televizyon reklamlarına konu oluyor. Ancak marka geçtiğimiz günlerde İngiltere’den gelen reklam şoku ile neye uğradığın şaşırdı.

İngiletere televizyonlarındaki reklamları denetlemekle sorumlu olan Reklam Standartları Kurumu (ASA), yeni Volkswagen Polo reklamını yayından kaldırdı ve yasakladı. Çünkü yeni Polo’nun güvenlik sistemlerini konu alan reklam, ülke genelinde gelen altı kişi tarafından şikayet edildi. Şikayetlerin temel sebebi ise reklamın sorumsuz sürüşü teşvik etmesi olarak açıklandı.

ASA reklamın yasaklanmasında birden fazla etkenin rol oynadığını açıkladı. Öte yandan gelişmiş güvenlik sistemlerine olan bağımlılığın ve aracın güvenlik özelliklerinin abartıldığını ve reklamın genel olarak sorumsuz bir sürüşü teşvik ettiğini belirtti.

Reklamın kaldırılmasından sonra konu ile ilgili açıklamada bulunan Volkswagen ise ASA’nın reklamın tehlikeli, rekabetçi, düşüncesiz ve sorumsuz sürüşü teşvik ettiği iddialarını kesin olarak reddetti. Alman üretici reklamdaki Volkswagen Polo sürücüsünün abartılı davranışlarını komik, sürücüyü beceriksiz ve şansız, durumu ise kazalara açık olarak nitelendirdi

Read the whole post here.

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Laiklik kazandı ewrgsfdgsdffgsdfg bu ne saçmalık, adamlar cillop gibi reklam yapmış.

ahmet.kocak

Profesör
18 Mar 2017
280
268
1,445
38
ankara
Marka
Kia
Yasaklama ağır bir karar gibi geldi bana da. Reklama konu özelliği başka nasıl tanıtabilirlerdi ki, örnekle göstermişler işte.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Bence mantıklı bir kara olmuş açıkçası. Videeoyu izlerken hak verim ben. Arabanın özelliklerini güzel övse de "bok gibi sürücü olsanız da Polo sizi kurtarır" mentalitesi hakim reklamda, bu da doğal olarak kötü sürüşe teşvik oluyor.

ahmet.kocak

Profesör
18 Mar 2017
280
268
1,445
38
ankara
Marka
Kia
Bence mantıklı bir kara olmuş açıkçası. Videeoyu izlerken hak verim ben. Arabanın özelliklerini güzel övse de "bok gibi sürücü olsanız da Polo sizi kurtarır" mentalitesi hakim reklamda, bu da doğal olarak kötü sürüşe teşvik oluyor.
Aslında öyle ama zaten tüm bu güvenlik tedbirleri sürücünün dikkatsiz olma ihtimali üzerine kurulu değil mi? Ön çarpışma asistanı ne zaman devreye girer sürücü zamanında bir harekette bulunmazsa girer. Bu reklam da bunu gösteriyor ve tabi ki reklam olduğu için insanların dikkatini çekmek amacıyla senaryolaştırılmış. Bu açıdan karar ağır geldi bana.

ali_tremonti

Panpa
8 Eyl 2016
1,610
1,940
2,570
26
makyaş yapan kadın olmalıydı reklamdaki karakter :D eheheheh 1.6dct egea aldırdığımız bi ablamızın hayatını kurtarmasına şahit oldum :D ruju taştı diye arabaya sövmüştü :D

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Aslında öyle ama zaten tüm bu güvenlik tedbirleri sürücünün dikkatsiz olma ihtimali üzerine kurulu değil mi? Ön çarpışma asistanı ne zaman devreye girer sürücü zamanında bir harekette bulunmazsa girer. Bu reklam da bunu gösteriyor ve tabi ki reklam olduğu için insanların dikkatini çekmek amacıyla senaryolaştırılmış. Bu açıdan karar ağır geldi bana.
Aynadaki kör nokta sisteminin adı harbiden kör noktadaki arabaları belli etmekten geliyor. Aynı şekilde şehir içindeki otomatik fren sistemi standart sürücü refleksinin yetmeyeceği anlarda mal/hayat kurtarmak için var. Hiçbiri siz dikkatsiz kullanınca sizi kurtarsın diye yok aslen.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım