HABER Otomotivde ÖTV ve KDV indirimi geldi!

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomik tedbir paketi çerçevesinde yapılan yeni vergi indirimlerini açıkladı. 6 başlık altında toplanan indirimlerden otomotiv sektöründeki ÖTV ve KDV indirimleri dikkat çekiyor!

Otomotivde ÖTV ve KDV’ye önemli indirimler geldi!

Vergi Denetim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Albayrak, otomotiv başta olmak üzere 6 kalemde çeşitli vergi indirimleri yapılacağını duyurdu. Alınan karara göre, motor hacmi 1600 cc altındaki yeni binek araçlardan alınan ÖTV oranı tüm fiyat aralıklarında 15 puan düşürülecek. Ticari araçlardan alınan KDV ise %18’den %1 oranına indirilecek. Böylece ortalama 100.000 TL’ye satılan bir binek otomobilin fiyatında yaklaşık 10.000 TL indirim gerçekleşecek.

Eylül ayında geçtiğimiz yıla göre %67.73 oranında küçülen binek ve hafif ticari pazarında satışlar 23.028 adette kalmıştı. Alınan bu tedbirler ile beraber zor durumda olan otomotiv sektörünün nefes alması bekleniyor. Son olarak yarından itibaren yürürlüğe girecek indirimlerin yıl sonuna kadar süreceğini belirtelim.

Read the whole post here.

Son düzenleme:

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
10 bin lira indirim olsa da alamayız , alabileceklere şimdiden hayırlı olsun

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,107
45,655
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bireysel tüketiciden ziyade ticari amaçla araç alımı yapan işletmelerin ölmek üzere olan otomobil piyasasını biraz da olsa canlandırmasını hedefleyen bir indirim bana kalırsa. Bugün 50 bin liralık bir taşıt kredisinin en uygun fiyatla geri ödemesi 80 bin lirayı bulurken 10-15 bin liralık ötv indiriminin bireysel tüketiciye hiç bir faydası olmayacağı aşikar zaten.

DKB34

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
862
2,004
2,520
27
İstanbul
Marka
Seat
Çoğu marka fiyat listelerini güncellemeye almış. Bakalım ne kadar değişecek...

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Çoğu marka fiyat listelerini güncellemeye almış. Bakalım ne kadar değişecek...

Bir şey fark etmeyecek. TL'nin değer kaybında Euro 7.5 TL iken otomobil çekmiş marka ne yapacak ? Hangi %10 onu kurtarabilir ?
Bizim ekonomimiz tüketim üzerine kurulu. Banka anlaşması olmayan veya uygun faiz oranıyla tüketiciye kredi veremeyen bir firma o otomobili nasıl satabilir ki ? Bu indirimleri firmalar fırsata dönüştürecek. Elindeki 50 TL'lik gömleğe 80 TL fiyat etiketi basıp onun üstünden %10 indirim yapmak gibi bir durum olacak...
Bu yapılan indirimleri enflasyonu düşük göstermeye çalışmak olarak yorumlayabiliriz. Çünkü enflasyon ne kadar yüksek olursa hazinenin sonraki yıl kamudaki zam yükü de o denli ağır oluyor ;)

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,490
1
4,756
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Vatandaş elindeki parayı indirimli dahi olsa otomobile yatıracağına vadeli hesabına yatırsa 6 aylık getirisiyle aynı aracı çok daha uyguna alabilir hemde indirim vs umursamaksızın. Göz boyamaktan öte bir şey değil. Sıfır araç alabilecek kişi sayısı artık çok kısıtlı. O kadar indirim heveslisi iseler doğalgaza elektriğe ve temel ihtiyaç malzemelerine indirim yapsınlar kdv ötv vs almasınlar mesela.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Vatandaş elindeki parayı indirimli dahi olsa otomobile yatıracağına vadeli hesabına yatırsa 6 aylık getirisiyle aynı aracı çok daha uyguna alabilir hemde indirim vs umursamaksızın. Göz boyamaktan öte bir şey değil. Sıfır araç alabilecek kişi sayısı artık çok kısıtlı. O kadar indirim heveslisi iseler doğalgaza elektriğe ve temel ihtiyaç malzemelerine indirim yapsınlar kdv ötv vs almasınlar mesela.

Hocam devlet akıllı :D seve seve alacağın veya almakta mecbur olduğun tüketim kalemlerinde neden indirime gitsinler ki ? Kova bir yerden boşalıyorsa diğer taraftan da doldurmak gerek. Akaryakıtta, otomotivde verilen ötv indirimlerini bir yerden çıkartmak gerek..Bu artık su mu olur elektrik mi olur doğal gaz mı olur veya hepsi bir arada mı olur onu bilemeyiz..Ama bir şekilde olur yani :D

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Bir şey fark etmeyecek. TL'nin değer kaybında Euro 7.5 TL iken otomobil çekmiş marka ne yapacak ? Hangi %10 onu kurtarabilir ?
Bizim ekonomimiz tüketim üzerine kurulu. Banka anlaşması olmayan veya uygun faiz oranıyla tüketiciye kredi veremeyen bir firma o otomobili nasıl satabilir ki ? Bu indirimleri firmalar fırsata dönüştürecek. Elindeki 50 TL'lik gömleğe 80 TL fiyat etiketi basıp onun üstünden %10 indirim yapmak gibi bir durum olacak...
Bu yapılan indirimleri enflasyonu düşük göstermeye çalışmak olarak yorumlayabiliriz. Çünkü enflasyon ne kadar yüksek olursa hazinenin sonraki yıl kamudaki zam yükü de o denli ağır oluyor ;)
Soylenmeyen ayrintiyida ben soyleyeyim. Dun ekim ayi icin belirlenen yuzde 10 luk indirim paketi bitti. Yeni gelen indirim eski yuksek fiyatlari kapsayacak. Yuzde 15 indirim dedikleri ekim ayi yapilan yuzde 10 indirim arti yuzde 5. Yani arabalarda gorecegimiz indirim 5 milyar civari olacak kisaca.

Son düzenleme:

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
İkinci el piyasası böyle yüksek kalmaya devam eder mi ?

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
O zaman ötv indirimi bizim gibi garibanları etkilemeyecek...

cansermo

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
616
1,343
2,520
27
Sakarya
Sanırım %60 ötv uygulanan araçlara indirim yapılmamış.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20181101-171750_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20181101-171750_Samsung Internet.jpg
    525.5 KB · Görüntüleme: 125

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
Hayalini kurduğum araba sadece 20 bin tl ucuzlamış yani sonuç olarak hayal etmeye devam ...

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,267
16,107
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Dün gezdim dün galerileri sahibinden.comdaki 2016 ikinci ellerden ucuz sıfır modeller şu anda

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,267
16,107
5,720
çanakkale
Marka
Renault
1D183AC4-EFFB-4302-B93E-6B837E6F3B13.jpeg
Bi örnek ilan atabilir misin?
Biraz önce bu arabayı sıfır 64 bin tlye aldım 29 peşin 35 sıfır faizle.her markada yüzlerce ilan bulabilirim.dün full skoda fabia 1.0 tsi dsg için aldığım fiyat 84 bin tl kendinizde bakabilirsiniz 84 ten pahalı kaç tane ilan var ikinci elde.
Yada honda jazz için 100 bin tl fiyat verdiler full paket adaptif cruse kontrol den tutun adaptif uzun fardan çarpışma önleyici sistemden otomatik parka dahil en donanımlısı.sahibindendeki ikinci eller yine pahalı. 79 bin tl corolla fiyatı aldık 2018 geri görüş kameralı yine sahibinden aşırı pahalı bundan valla her marka her modelde binlerce örnek var.bu arada micra kırmızı renk aldık parasını falan verdik

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım