HABER Otomotivde ÖTV ve KDV indirimi geldi!

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Bloomberg vs. az çok ekonomi haberleri takip ediyorsanız çok yanlış bir davranış olduğunu söylüyor bilirkişiler. Dışa para kazandıran sektörlerde vergi indirimi yapmak (zaten öyle de) ülkenin durumunu dışarı daha kötü gösterdiği için kredi notu düşüyor sürekli. En basitinden döviz çıkışını artırıyor bu durum eğer satışlara olumlu etkisi varsa

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,266
16,103
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Bloomberg vs. az çok ekonomi haberleri takip ediyorsanız çok yanlış bir davranış olduğunu söylüyor bilirkişiler. Dışa para kazandıran sektörlerde vergi indirimi yapmak (zaten öyle de) ülkenin durumunu dışarı daha kötü gösterdiği için kredi notu düşüyor sürekli. En basitinden döviz çıkışını artırıyor bu durum eğer satışlara olumlu etkisi varsa
Satışlara olumlu etkisi var zira galerilerde adım atıcak yer yok .yanlış ve yersiz bir davranış oldu gibi düşünsekte bu durumda sürümden kazanan devletin kasasına ötv ve kdv olarak fazla para giricek yıl sonu enflasyonu düşürüp düşük memur zammı yapılıcak sonra seneye ilk çeyrekten sonra seçimden sonra tekrar bir patlama olucak gibi duruyor

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Satışlara olumlu etkisi var zira galerilerde adım atıcak yer yok .yanlış ve yersiz bir davranış oldu gibi düşünsekte bu durumda sürümden kazanan devletin kasasına ötv ve kdv olarak fazla para giricek yıl sonu enflasyonu düşürüp düşük memur zammı yapılıcak sonra seneye ilk çeyrekten sonra seçimden sonra tekrar bir patlama olucak gibi duruyor
Kısa vadede dediğiniz gibi vergiden artı kazanç sağlanacak ama artık birilerinin uzun vadede kazandıracak işleri düşünmesi lazım. Kaç aydır özel sektör battı-bitti zaten madem bi sıkıntı çekiyoruz sonunda sağlam çıkalım. Herkes günü kurtarma, şov yapma peşinde

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Günü kurtarmak bu. Devlet ÖTV ve kazanacak ama ülkedeki döviz yine yurt dışına gidecek. İnsanlar yılbaşından sonra araç alamayız bari şimdi alalım dediği için bayiler dolu. 3-5 yıldır her seçimden sonra ekonomi düzelecek denildi ama iyiye giden bir şey olmadı. @Toprak38'in dediği gibi uzun vadede kazandıracak işleri düşünmek lazım.

dthhasan

Hasan H Ayan
Beta Programı
23 Ara 2017
4,266
16,103
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Bilmiyorum hurda fiyatı dahil mi sadece grupta okumuştum.

Eğer fabiaya 84k bırakıyorsalar fabia daha mantıklı tabi. Dolu ve otomatik cidden hoş araba.
Ordudan fiyat alan arkadaşım 83 almış ama pazar günü gezerken ayda sattığımız adeti günde satıyoruz çarşanbadan beri demişlerdi.ben 85 fiyar aldım ama metalik renk ile

dthhasan

Hasan H Ayan
Beta Programı
23 Ara 2017
4,266
16,103
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Kısa vadede dediğiniz gibi vergiden artı kazanç sağlanacak ama artık birilerinin uzun vadede kazandıracak işleri düşünmesi lazım. Kaç aydır özel sektör battı-bitti zaten madem bi sıkıntı çekiyoruz sonunda sağlam çıkalım. Herkes günü kurtarma, şov yapma peşinde

Günü kurtarmak bu. Devlet ÖTV ve kazanacak ama ülkedeki döviz yine yurt dışına gidecek. İnsanlar yılbaşından sonra araç alamayız bari şimdi alalım dediği için bayiler dolu. 3-5 yıldır her seçimden sonra ekonomi düzelecek denildi ama iyiye giden bir şey olmadı. @Toprak38'in dediği gibi uzun vadede kazandıracak işleri düşünmek lazım.
Ülkeye soktuğunuz araçları yurtdışına geri gönderemiyorsunuz onların hepsinin cari açığı oluştu zaten.bugün malatyada bile(bile diyorum çünkü ülkemizin en büyük 10 ili arasında değil) sadece hondanın bile 200 tane araç stoğu var en ucuz jazz 100 bin lira.milyarlarca lira kenarda bekliyor stokları eritip zincir reaksiyondan ülkeyi kurtarmaya çalışma planıdır bu.durumu şu şekildede özetliyebiliriz too big to fail diye bir film var.batmak için çok büyük.amerika 2008 krizinde sektörün ana aktörler batarsa zincir şeklinde tüm sektörler altüst edeceği için otomobil sektörünğ kurtarması lazım devletin.mesela d grubunun bankalardan çekmiş olduğu milyar dolarlık krediler var .çektikleri krediler bankaların nominal değerlerinden yüksek.yani ödiyemiyorum dedikleri noktada banka iflası sonrası serbest piyasa düzeninin bozulmasına kadar gidebilir.farkettiyseniz bankalar araçlar için yıllardır yapmadıkları sıfır faiz fırsatları ile şans yaratmaya çalışıyorlar.bugüne kadar neden önlem alınmadı değil siyasi bir yorumda değildir anlatmak istediğim şey lütfen yanlış anlaşılmasın

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
ÖTV indiriminin bu bağlamda olmasi gerekli çünkü Türkiye üreterek değil tüketerek büyüyen bir ülke. Eğer biz büyümeti ihracat ile yapıyor olsaydık söylediğinizde hakliydiniz lakin bizim ana stratejimız yastık altındaki parayi ekonomiye kazandırma yani tüketme ile büyümeydi bu nedenle de İnşaat Otomotiv Bankacılık sektörleri Türkiyeyi büyüttü. Fakat şimdi anladık ki ihracat yaparak buyumezsek bankaların kölesi haline gelmeye başlayacağız ki bizdeki tüketim de son dönemlerde yastık altının kazanimindan olmayan paranın faiz ile harcanmasina dönüştü ve @dtshasan in dediği gibi ekonomik modelin tüketerek büyümë üzere kurulması nedeniyleeğer suan tüketmezsek batan sirketler zincirleme bir ekonomik çöküş getirecek. Ekonomik yapımız baştan sona değişmek zorunda biz Abd gibi tüketerek büyüyen bir ülke olamayiz çünkü bizim tükettiğimiz ürünler yurtdışına ihraç edilmiyor. Örneğin Abd Apple ile tüketim yapıyor fakat bu tüketim ile büyüyen apple tüm dunyadan da döviz getiriyor. Yada Abd nin tüketimi ile büyüyen Starbucks Amazon vs tüm dünyaya açılıp ihracat da yapıyor. Biz de ise büyüttüğümüz İnşaat ve Otomotiv sektörlerinin ihracat yaptığı falan yok yine yurtdışına düşük katma değerli ürün satıyoruz. Halbuki biz de en baştan Vestel telefon kullanıp Vesteli büyütsek ve Vestel bu büyüme ile Dünyaya açılıp ihracat yapmaya başlasa sorun yoktu fakat biz bunu çok geç farkettik maalesef. Bu durumdan da suan kısa vadeli kurtulma çözümü tüketimi yerliye kaydırma ile olur. Örneğin Abd menşeli Omo ithal edilmeyip yerli Bingo satılır ki bu durumda ise bizim kobilerimizde ihracat zihniyeti rekabet olmayınca olmadigindan yine tehlikeli bu sefer argeyi bırakırlar. Velhasıl önce yurtdışından para alacak zihniyeti kurmak lazım hani VİP Design sahibi Ben kendi vatandaşımın değil Batılı nin parasini cebinden alıyorum yıllarca onlar bizden aldı biraz da biz onlardan alalım diyordu ya işte bu zihniyet lazım

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım