HABER Uçan otomobiller artık hayatımızda: İşte PAL-V!

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Gelecekten gelen uçan otomobil konseptleri, belli dönemlerde ortaya çıkıp kısa süre sonra kayboluyor. Bu alanda seri üretime geçen ilk üretici olmak isteyen PAL-V ise bu hedefine bir hayli yakın!

PAL-V Liberty Pioneer Edition ilk uçan araba olacak!

2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda uçan modelini ilk kez gösteren Hollandalı şirket, bu yıl fuara özel bir sürüm ile geldi. PAL-V adlı 3 tekerlekli taşıt karada kullanıldığında saatte 160 km hız yapabiliyor. Araç gyrocopter formatına dönüştüğünde ise havada maksimum 180 km hıza ulaşabiliyor. Şirkete göre katlanır pervane sistemi tek tuşa basarak yaklaşık 5 dakikada kullanıma hazır hale geliyor. Ayrıca kalkış için 330 metre, iniş için 30 metre uzunluğunda bir yol gerekiyor.

PAL-V’nin teknik özellikleri tarafına indiğimizde ise yüksek mühendislik ile karşılaşıyoruz. Havacılıkta kullanılan yüksek mukavemetli alüminyum kompozit malzemeden imal edilen dış gövde, el işçiliği karbon parçalar ile bezenmiş. Otomobil ve uçak karışımı olan iç mekanda ise bolca deri kaplama görüyoruz. Çift motora sahip araç, kara versiyonu için 100 beygir gücünde bir motor taşıyor. 200 beygir güç üreten uçuş motoru ise tek kişilik kullanımda yaklaşık 500 kilometre menzil sunuyor.

Şirketin Liberty Pioneer Edition adını verdiği özel versiyon ise ilk sipariş veren 90 kişiye özel olarak üretilecek. Bu versiyonda baz modelden farklı olarak EFIS (seyrüsefer kontrol) sistemi, çift kontrolcü ve elektrikli ısıtma gibi donanımlar standart olarak sunuluyor.

Hollandalı PAL-V şirketi, aracın üretimi için gerekli tüm izinlerin tamamlandığını ve ilk teslimatın yıl sonunda gerçekleşeceğini belirtiyor. 7.000$ değerindeki uçuş eğitimi ve lisansının da dahil olduğu araca sahip olmak isteyenlerin cebinden çıkacak ücret ise tam 600.000$ olarak belirlenmiş.

1 arasında 10

Read the whole post here.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,494
1
4,794
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Düşünsenize alkollü herifin teki bununla yatak odasına dalıyor birinin. Sıkıntılı iş aga gelmez bize :D

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Bu dayı kaç metre acaba(genişlik-uzunluk)?o_OAğırlığı ne kadar 100 bg lik kara motoru olduğuna göre ağırlık konusunda problem yaşayabilir gibi düşündüm.Kamyon arkası yazısı da benden
''Kalbinde yer yoksa güzelim ben hava da da giderim.''

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Bu dayı kaç metre acaba(genişlik-uzunluk)?o_OAğırlığı ne kadar 100 bg lik kara motoru olduğuna göre ağırlık konusunda problem yaşayabilir gibi düşündüm.Kamyon arkası yazısı da benden
''Kalbinde yer yoksa güzelim ben hava da da giderim.''
Boş ağırlığı 664 kilo, yakıt+2 yolcu+20 kg bagaj ile 910 kilo maksimum ağırlık :D Boyutları da yerdeyken 4 x 2 x 1.7 metre, havadayken 6.1 x 2 x 3.2 metre, bir de 10.75 metre katlanır pervanesi var kocaman bir şey oluyor :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım