205/55/r16 Lastik seçimi hakkında yardım :)

Hangi Lastiği Almalıyım :) Teşekkürler :)

• Kullanılan toplam oy
    40

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Arkadaşlar merhaba
Halihazırda kullanmakta olduğum nokian line lastiklerimin durumu aşağıdaki gibidir 6-7 lastikçi gezdim eşe dosta sordum değiştir dediler. Bende pazartesi yani 4 gün sonra yola çıkacağım Bodrum'a yolculuk git gel Ankara-Bodrum 1600 küsür km olacağı için göze alamadım bu lastiklerle yola çıkmayı.
Nokian lastiklerim 205/55/r16 ölçülerinde ve 2017 yılı 5. hafta üretimidir. Minimum 35-40 bin km yol yapılmıştır bugüne kadar.

WhatsApp Image 2019-08-28 at 21.25.45(1).jpegWhatsApp Image 2019-08-28 at 21.25.45(2).jpegWhatsApp Image 2019-08-28 at 21.25.45(3).jpegWhatsApp Image 2019-08-28 at 21.25.45(5).jpegWhatsApp Image 2019-08-28 at 21.25.45(10).jpeg

Düşündüğüm ve kararsız kaldığım lastiklerse şunlar;

1- Bridgestone Turanza T005

turanza.jpg

2- Continental ContiPremiumContact 5
contiii5.PNG

3- Continental PremiumContact™ 6 ( Not: Bu lastik için titreşim sorunu yarattığı da söyleniyor forumlarda..)
conti 6.PNG
3- Goodyear EfficientGrip Performance
asdadsadsa.PNG

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-08-28 at 21.25.45(8).jpeg
    WhatsApp Image 2019-08-28 at 21.25.45(8).jpeg
    98.6 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Son gorselde ki goodyear'in etiket degerleri 3 kanalli olan yerli uretime ait. 4 kanalli olan gercek efficientgrip performance'in etiketinde islak yol A degere sahiptir.

Lastikten beklentiniz nedir ? Kafanizda bir butce var mi yoksa hangisi en iyiyse onu alip geceyim mi diyorsunuz ?

Son düzenleme:

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Son gorselde ki goodyear'in etiket degerleri 3 kanalli olan yerli uretime ait. 4 kanalli olan gercek efficientgrip performance'in etiketinde islak yol A degere sahiptir.

Lastikten beklentiniz nedir ? Kafanizda bir butce var mi yoksa hangisi en iyiyse onu alip geceyim mi diyorsunuz ?
Şimdi düzelttim etiketi o yanlışlığı farkedip oturmuştum tekrardan bilgisayarın başına.
Lastikten beklentim şöyle ki iyi yol tutuş ve yakıt tasarrufu ve aracım honda civic olduğu için sessiz bir lastik tercihim.
Bu lastiklerin hemen hemen fiyatları birbirine yakın 50 60 lira farkediyor lastik başı en fazla. O yüzden bu lastiklerden herhangi birini alabilirim sizlerinde yorumları doğrultusunda.
Teşekkürler bu arada yorumunuz için.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Lastikten beklentim şöyle ki iyi yol tutuş ve yakıt tasarrufu ve aracım honda civic olduğu için sessiz bir lastik tercihim.
Rica ederim. Bu lastikler arasindan 4 kanalli olan efficientgrip performance tuketim ve sessizlik konusunda digerlerinden iyi. Islak tutusta da diger modellerden biraz daha iyi. Kuru tutusta ise ondan daha iyi modeller var ornegin continental'ler. Yahut bu listeye eklemenizi tavsiye edecegim michelin pilot sport 4 de kuruda goodyear'dan iyidir. Daha dogrusu goodyear'in kuruda ki tutusu gercekten iyi ama listede ki diger modeller bu konuda piyasada ki en iyiler arasinda oldugundan goodyear biraz sonuk kalsa da oldukca yeterli gelecektir.

Diger lastikler de dedigim gibi tuketim verimliligi ve yuvarlanma gurultusu acisindan goodyear'dan geride. Yani efficientgrip performance cogu seyi cok iyi yapip, kuru tutusu da ortalamanin biraz ustundedir. Sizin yazdiginiz beklentilere bu lastik daha iyi cevap verecektir.

Kuruda ve islakta cok iyi performans, ortalama bir yuvarlanma gurultusu, ortalama bir tuketim verimliligi icinse bridgestone haric digerlerini tercih edebilirsiniz. Goodyear'i almam derseniz, paraya kiyarim derseniz, yukarida ki diger lastiklere de bakarak benim alternatif olarak onerecegim model pilot sport 4 olur.

Son düzenleme:

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Rica ederim. Bu lastikler arasindan 4 kanalli olan efficientgrip performance tuketim ve sessizlik konusunda digerlerinden iyi. Islak tutusta da diger modellerden biraz daha iyi. Kuru tutusta ise ondan daha iyi modeller var ornegin continental'ler. Yahut bu listeye eklemenizi tavsiye edecegim michelin pilot sport 4 de kuruda goodyear'dan iyidir. Daha dogrusu goodyear'in kuruda ki tutusu gercekten iyi ama listede ki diger modeller bu konuda piyasada ki en iyiler arasinda oldugundan goodyear biraz sonuk kalsa da oldukca yeterli gelecektir.

Diger lastikler de dedigim gibi tuketim verimliligi ve yuvarlanma gurultusu acisindan goodyear'dan geride. Yani efficientgrip performance cogu seyi cok iyi yapip, kuru tutusu da ortalamanin biraz ustundedir. Sizin yazdiginiz beklentilere bu lastik daha iyi cevap verecektir.

Kuruda ve islakta cok iyi performans, ortalama bir yuvarlanma gurultusu, ortalama bir tuketim verimliligi icinse bridgestone haric digerlerini tercih edebilirsiniz. Goodyear'i almam derseniz, paraya kiyarim derseniz, yukarida ki diger lastiklere de bakarak benim alternatif olarak onerecegim model pilot sport 4 olur.

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim
michelin pilot sport 4 fiyat anlamında biraz tuzlu olabilir sanırım benim için ama yarın en iyi fiyat araştırması yaparken bu modeli de eklerim

Sizin yorumunuzdan özetle anladığım Goodyear bir adım önde geliyor ama kuru zemin performansı ortalamanın az üzerinde
Fakat Ankara şartlarında kuru zemin hepsinden önemli bir özellik olmuyor mu benim için?
Mesela Karadeniz ikliminde olsam Goodyear daha mı mantıklıydı

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Continental Premium Contact 6'yı yaklaşık 12.000 km'dir başka bir otomobilde kullanmaktayım. Islak, kuru yol tutuşu çok iyi ve şimdiye kadar sadece 1 mm aşındı. Gayet memnunum.

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Continental Premium Contact 6'yı yaklaşık 12.000 km'dir başka bir otomobilde kullanmaktayım. Islak, kuru yol tutuşu çok iyi ve şimdiye kadar sadece 1 mm aşındı. Gayet memnunum.
Contact 6 larda titreşim sorunu olduğunu okudum forumlarda sizde de böyle bir durum oldu mu hiç ve contact 5 den ne avantajı var bilginiz var mıdır?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim
michelin pilot sport 4 fiyat anlamında biraz tuzlu olabilir sanırım benim için ama yarın en iyi fiyat araştırması yaparken bu modeli de eklerim

Sizin yorumunuzdan özetle anladığım Goodyear bir adım önde geliyor ama kuru zemin performansı ortalamanın az üzerinde
Fakat Ankara şartlarında kuru zemin hepsinden önemli bir özellik olmuyor mu benim için?
Mesela Karadeniz ikliminde olsam Goodyear daha mı mantıklıydı
Simdi soyle; yuvarlanma direnci dusuk lastikler tuketim verimliliginde ve yol gurultusunde bir adim one gecer ama yuvarlanma direncini dusuk tutabilmek adina kuru yol tutusundan bir miktar feragat etmesi gerekebiliyor ureticilerin.

Ben efficientgrip performance'tan premium contatc 5'e gecince kuruda ki yol tutusunu bir miktar daha iyi bulmustum. Kayma biraz daha gec geliyordu ama zannetmeyin ki goodyear'in tutusu vasat. O da oldukca doyurucu ve yeterli kuru performansi sunuyor ki ben araci iyice sıkarak kullanan biriyim virajlarda. Ona ragmen bana yetersiz gelmedi. Sadece biraz daha iyileri var demek istedim. Siz goodyear alirsaniz eminim kuru tutusu yetersiz gelmeyecektir. Cunku onerip de aldirdiklarimin hic birinden boyle bir geri donus almadim.

Premium contact 5 cok guzel lastiktir. Kurusu, islagi, frenlemesi cok iyidir. Yol gurultusu ve tuketimi de ortalama seviyede. Ama bana sorarsaniz toplamda goodyear'in yapabildikleri daha fazla. Ozellikle lastik gurultusu ile tuketim konusunda aralarinda anlasilacak kadar fark var.

Ben sizin ihtiyaciniza en uygun oneriyi yapmaya calisiyorum. Yoksa bizim burada onerdiklerimiz ve sizin diger aklinizda olan modeller de oldukca iyi, piyasanin onde gelen ve hemen her kullaniciyi tatmin edecek lastikler. Bridgestone haric.

Son düzenleme:

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Simdi soyle; yuvarlanma direnci dusuk lastikler tuketim verimliliginde ve yol gurultusunde bir adim one gecer ama yuvarlanma direncini dusuk tutabilmek adina kuru yol tutusundan bir miktar feragat etmesi gerekebiliyor ureticilerin.

Ben efficientgrip performance'tan premium contatc 5'e gecince kuruda ki yol tutusunu bir miktar daha iyi bulmustum. Kayma biraz daha gec geliyordu ama zannetmeyin ki goodyear'in tutusu vasat. O da oldukca doyurucu ve yeterli kuru performansi sunuyor ki ben araci iyice sıkarak kullanan biriyim virajlarda. Ona ragmen bana yetersiz gelmedi. Sadece biraz daha iyileri var demek istedim. Siz goodyear alirsaniz eminim kuru tutusu yetersiz gelmeyecektir. Cunku onerip de aldirdiklarimin hic birinden boyle bir geri donus almadim.

Premium contact 5 cok guzel lastiktir. Kurusu, islagi, frenlemesi cok iyidir. Yol gurultusu ve tuketimi de ortalama seviyede. Ama bana sorarsaniz toplamda goodyear'in yapabildikleri daha fazla. Ozellikle lastik gurultusu ile tuketim konusunda aralarinda anlasilacak kadar fark var.

Ben sizin ihtiyaciniza en uygun oneriyi yapmaya calisiyorum. Yoksa bizim burada onerdiklerimiz ve sizin diger aklinizda olan modeller de oldukca iyi, piyasanin onde gelen ve hemen her kullaniciyi tatmin edecek lastikler. Bridgestone haric.

O zaman son kararım Goodyear EfficientGrip Performance 4 kanallı olanı :)
350 TL fiyat aldım bu lastik için
Teşekkür ederim
Bu arada ankette contact 6 önde gidiyor :)

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Teşekkür ederim
GY EfficientGrip ROF (4 kanallı) 116i aracımın üstünde gelmişti. İki sezon geçirdikten sonra attım. Totalde yaptığım yanlış hatırlamıyorsam 24.000 km idi. İlginç bir şekilde kendi çevremde de GY EfficientGrip'ten memnun olan birisini de görmedim. Diğer modelleri hakkında bir fikrim yok. Bu da aklınız da bulunsun derim.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
GY EfficientGrip ROF (4 kanallı) 116i aracımın üstünde gelmişti. İki sezon geçirdikten sonra attım. Totalde yaptığım yanlış hatırlamıyorsam 24.000 km idi. İlginç bir şekilde kendi çevremde de GY EfficientGrip'ten memnun olan birisini de görmedim. Diğer modelleri hakkında bir fikrim yok. Bu da aklınız da bulunsun derim.
Efficientgrip performance ile efficiengrip run flat cok baska modeller hocam. Hatta run flat lastikler basli basina ayri bir dunya. Ben daha adam akilli run flat ureten bir uretici gormedim. Michelin iste normal lastiklerin ozelliklerine yanasmakta biraz basarili ama o kadar. Run flat lastik deneyimi bambaska bir boyut. Zaten ureticilerin de hala tam anlamiyla becerebildigi bir lastik turu degil maalesef.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Teşekkür ederim
Rica ederim hocam. Soyledigim gibi burada bahsedilen her model oldukca guzel ve hemen her tuketiciyi tatmin edecek kalitede lastikler. Goodyear degil de digerlerinden birini alsaniz emin olun pisman olmazsiniz. Sadece sizin beklediginiz bu ozellikleri goodyear biraz daha iyi sunuyor digerlerine gore hepsi bu. 4 kanalli olmasina ozen gosterin yeter. Zaten 3 ile 4 kanalli efficientgrip performance arasinda lastik desenleri acisindan da bariz fark var. Yan yana getirip baksaniz direkt anlarsiniz. O yuzden kafaniz karismaz. Hangisini secerseniz secin pisman olmazsiniz. Simdiden hayirli surusler.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Efficientgrip performance ile efficiengrip run flat cok baska modeller hocam. Hatta run flat lastikler basli basina ayri bir dunya. Ben daha adam akilli run flat ureten bir uretici gormedim. Michelin iste normal lastiklerin ozelliklerine yanasmakta biraz basarili ama o kadar. Run flat lastik deneyimi bambaska bir boyut. Zaten ureticilerin de hala tam anlamiyla becerebildigi bir lastik turu degil maalesef.
Primacy 3 ile Primacy 3 ZP arasındaki fark gibi diyorsun yani :)))

• Haha
Tepkiler: Cenk

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Primacy 3 ile Primacy 3 ZP arasındaki fark gibi diyorsun yani :)))
Primacy deyince biliyorsun 3'ten yana acayip sitkim siyrilmisti. Gecenlerde 5.20i'ye 3 ZP aldirdim. Malum run flatlerde fazla secenek yok. 3'ten ne kadar memnun kalmadiysam 3 ZP'den de o kadar memnun kaldim ahfjskfks araba resmen cag atlamis gibi oldu. Pirellinin run flati kotuydu gercekten. Contilerin run flatleri zaten ses konusunda dillere destan. 3 ZP harbiden iyi cikti jfjskdk 😂Dedigin gibi bu iki lastik arasindaki fark kadar fark var run flat goodyear ile normal goodyear arasinda. Tabi burada ki ayrinti, goodyear'in normali iyiyken, michelin'in ise primacy 3'te ZP modeli olan run flati iyi.

Son düzenleme:

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,131
1
3,131
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Eğer 4 kanallısını bulabiliyorsanız ben de Goodyear EGP tavsiye ederim. Civic aracımda CPC5 kullanmıştım ve ondan da memnundum ama Goodyear EGP'ler bence de daha iyi.

Listedeki ilk lastiği 195/55 16 ebatında geçen gün babamın arabasına aldık. Bir tanıdık aracılığıyla internette görebildiğim tüm fiyatlardan daha iyi bir fiyat aldığımız ve babamın aceleciliği yüzünden pek fazla arayışa girmeden direk taktırdık. Üzerinde 205 55 16 EGP'ler vardı ama epey eski lastiklerdi ve özelliklerini yitirmişlerdi. Bu lastikleri takınca arabanın çehresi değişti, konfor olarak sınıf atladı diyebilirim. Bahsettiğim ebatta etiket değerleri de iyiydi. Yol gürültüsü noktasında vasat(ortalama, belki bi tık altı). Çok sıkıştırma fırsatım olmadı ama denediğim bir virajda arabayı hafif yüzdürdüğü izlenimine kapılmıştım, farklı yerlerde denediğimde de Linea gibi bir arabadan aldığım güvensizliğe göre iyi iş çıkardığını söyleyebilirim.

Netice olarak EGP'lerden daha iyi lastik değil. 4 kanallı EGP'ler parasının karşılığını veren tam bir f/p ürünüdür.

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Rica ederim hocam. Soyledigim gibi burada bahsedilen her model oldukca guzel ve hemen her tuketiciyi tatmin edecek kalitede lastikler. Goodyear degil de digerlerinden birini alsaniz emin olun pisman olmazsiniz. Sadece sizin beklediginiz bu ozellikleri goodyear biraz daha iyi sunuyor digerlerine gore hepsi bu. 4 kanalli olmasina ozen gosterin yeter. Zaten 3 ile 4 kanalli efficientgrip performance arasinda lastik desenleri acisindan da bariz fark var. Yan yana getirip baksaniz direkt anlarsiniz. O yuzden kafaniz karismaz. Hangisini secerseniz secin pisman olmazsiniz. Simdiden hayirli surusler.
Bir sorum daha olacaktı kafa yordukça yeni fikirler türüyor :))
Aracım Honda civic fd6
Bu araçlarda kronik ABS erken devreye girer bununda daha önceki düşüncelerimle göz önüne alarak değerlendirirseniz hankook ventus prime 3 k125 için ne dersiniz goodyear'in eg p sine karşın? :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bir sorum daha olacaktı kafa yordukça yeni fikirler türüyor :))
Aracım Honda civic fd6
Bu araçlarda kronik ABS erken devreye girer bununda daha önceki düşüncelerimle göz önüne alarak değerlendirirseniz hankook ventus prime 3 k125 için ne dersiniz goodyear'in eg p sine karşın? :)
O da onerebileceklerim arasindaydi. Kuru tutusu goodyear'dan biraz daha iyi. Premium contact 5'in seviyesinde. Ama dusuk tuketim ve yuvarlanma direnci sunmaz goodyear gibi. Diger lastiklere daha yakin bu konuda. Hankook guzel lastiktir ama goodyear'dan vazgecilince listede de premium contact 6 gibi bir lastik varken hankook tercih etmezdim muhtemelen.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
PC6 alınır güle güle binilir araba segment atlar , hayırlı olsun kolay gelsin 🖐🏻👍🏻

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım