Uzun yolda LPG mi BENZİN mi ?

umutzons

Asfalt Kurutucu
6 Nis 2019
75
24
720
23
ankara
Marka
Ford
Herkese selamın aleyküm Ankara'da yaşıyorum Afyonkarahisar da öğrenciyim hafta sonları afyondan Ankara'ya gidiyorum Sizce benzinmi daha kârlı olur LPG mi gaz olayını bende anlamadım doğrusu bazen aynı hızda gitmeme rağmen LPG de 130 TL ye gidiyorum bazen oluyor 200 250 km yol yapıyorum araç Ford Mondeo 1997

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
LPG daha mantıklı yani hocam
Yani gittiğiniz yol üzerinde tekrar yakıt almanız gerekmiyorsa lpg daha ucuza gelir. Ama uzun yol sırasında lpg takviyesi gerekiyorsa kazık yeme ihtimaliniz yüksek, normalde uzun yolda bi depoyla 300-350km yapan arabanın 60km yi zor yaptığını gördü bu gözler

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Aracın üstünde LPG kiti varsa kullanınız her türlü daha az yakacaktır zaten mantıken de litre fiyatından dolayı öyle olması beklenir.

umutzons

Asfalt Kurutucu
6 Nis 2019
75
24
720
23
ankara
Marka
Ford
Yani gittiğiniz yol üzerinde tekrar yakıt almanız gerekmiyorsa lpg daha ucuza gelir. Ama uzun yol sırasında lpg takviyesi gerekiyorsa kazık yeme ihtimaliniz yüksek, normalde uzun yolda bi depoyla 300-350km yapan arabanın 60km yi zor yaptığını gördü bu gözler
O nasıl oluyor hocam pompa boşmu basıyor

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Uzun yol bol radarlıysa, hava çok sıcak değilse, araba da tam yüklü değilse lpg avantajlıdır. Diğer koşullarda motor azıcık bile zorlanacaksa lpg uzun vadede zarardır.

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
ben geçen sene istanbul dan izmit e gidicektim, kendi arabam bakımda olduğu için babamın arabasını aldım.. hem lpg li hemde köprü trafiğinde otomatik rahat rahat giderim dedim.. normalde benim arabada lpg yok ona göre kullanıyorum.. ama babamın araba lpg li, yani psikolojik olarak az yakar kafasındayım.. e bide uzun yol..

otobana çıktım lpg göstergesi 5 ışık gösteriyor.. basıyorum, spor mode alıyorum.. lpg yani ne olabilirki ? bu arada araba omega 2.5.. izmite gittim geldim... 5 ışık lpg seviyesi hala4 kademe göseriyor.. diyorumki ne güzel bişey bu yaa, ne rahatlık bas bas bitmiyor..

gazcıya girdim fulle dedim, 1 ışık dolacak diye bekliyorum.. bekle bekle yok dolmuyor.. görevliyi çağırdım sizin pompa bozuk heralde doldurmuyor.. baktı geldi abi senin depo boş anca dolacak dedi.. :)

ben olayı kafamda yorumlayamadan 1 ışıktı hani filan derken, 250 tl ödeyip çıktım.. kendi aracımla 100 liraya gidicem yolu gazla 2.5 katına gittim geldim.. meğer lpg tankının şamandırası bozukmuş.. sonra öğrendim.

yani burdan şu sonucu çıkartabiliriz, ne kadar basarsan o kadar yakıyor, lpg de olsa affetmiyor :) ..muş..

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
bence en mantıklı yakıt düşük bütçeli araba kullanacaksaniz lpg
Taunus kullanıyorum 36 38 kuruş arası yakıyorum km de gaz 3.40 3.50 civarı. uzun yol şehir içi karışık 100km de 12 litre sabit yakitim var. benzin olsa ocagimiza incir bahçesi kurulurdu

umutzons

Asfalt Kurutucu
6 Nis 2019
75
24
720
23
ankara
Marka
Ford
ben geçen sene istanbul dan izmit e gidicektim, kendi arabam bakımda olduğu için babamın arabasını aldım.. hem lpg li hemde köprü trafiğinde otomatik rahat rahat giderim dedim.. normalde benim arabada lpg yok ona göre kullanıyorum.. ama babamın araba lpg li, yani psikolojik olarak az yakar kafasındayım.. e bide uzun yol..

otobana çıktım lpg göstergesi 5 ışık gösteriyor.. basıyorum, spor mode alıyorum.. lpg yani ne olabilirki ? bu arada araba omega 2.5.. izmite gittim geldim... 5 ışık lpg seviyesi hala4 kademe göseriyor.. diyorumki ne güzel bişey bu yaa, ne rahatlık bas bas bitmiyor..

gazcıya girdim fulle dedim, 1 ışık dolacak diye bekliyorum.. bekle bekle yok dolmuyor.. görevliyi çağırdım sizin pompa bozuk heralde doldurmuyor.. baktı geldi abi senin depo boş anca dolacak dedi.. :)

ben olayı kafamda yorumlayamadan 1 ışıktı hani filan derken, 250 tl ödeyip çıktım.. kendi aracımla 100 liraya gidicem yolu gazla 2.5 katına gittim geldim.. meğer lpg tankının şamandırası bozukmuş.. sonra öğrendim.

yani burdan şu sonucu çıkartabiliriz, ne kadar basarsan o kadar yakıyor, lpg de olsa affetmiyor :) ..muş..
Aracım 2.0 motor samandirasinda sıkıntı varmı bilmiyorum doğrusu ama aracım sabit 80 hızla ara sıra bastım 250 km yolu 150 TL ile gittim fakat 2. Kez Ankara afyon yaptığımda 250 km yi 200 TL ile gittim trafik hızım aynıydı açıkçası dediğiniz gibi LPG nin ne yapacağı belli olmuyor birde yukarda denilene göre uzun yoldaki benzin istasyonları sanırsam bildiğiniz hava basıyor önceden Ankara'dan alıp gittiğim gazla daha Afyon'da gezdim bu sefer bir daha depo fullemek zorunda kaldım hava şartları etkiliyor mu bilmiyorum ama bu kadar etkilemez diye düşünüyorum

umutzons

Asfalt Kurutucu
6 Nis 2019
75
24
720
23
ankara
Marka
Ford
bence en mantıklı yakıt düşük bütçeli araba kullanacaksaniz lpg
Taunus kullanıyorum 36 38 kuruş arası yakıyorum km de gaz 3.40 3.50 civarı. uzun yol şehir içi karışık 100km de 12 litre sabit yakitim var. benzin olsa ocagimiza incir bahçesi kurulurdu
KONUYA AÇIKLIK GETİRİLDİ UZUN YOLDA LPGDEN HERHANGİ BİR BEKLENTİ İCİNDE DEĞİLİZ HIZIMIZ SABİT AMA BENZİN BU SEFER CEBİMİ YAKTİ DİYEBİLİRİM NEREDEYSE 2 KATİNA YAKİN BENZİN PARASİ HARCADİM

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Aracım 2.0 motor samandirasinda sıkıntı varmı bilmiyorum doğrusu ama aracım sabit 80 hızla ara sıra bastım 250 km yolu 150 TL ile gittim fakat 2. Kez Ankara afyon yaptığımda 250 km yi 200 TL ile gittim trafik hızım aynıydı açıkçası dediğiniz gibi LPG nin ne yapacağı belli olmuyor birde yukarda denilene göre uzun yoldaki benzin istasyonları sanırsam bildiğiniz hava basıyor önceden Ankara'dan alıp gittiğim gazla daha Afyon'da gezdim bu sefer bir daha depo fullemek zorunda kaldım hava şartları etkiliyor mu bilmiyorum ama bu kadar etkilemez diye düşünüyorum
Gazın kalitesinden kaynaklı biraz. Farklı yerden aldıysanız çok normal ve hatta aynı yerden bile alsak istasyon yönetimleri arada bi kazanç artırmak istiyor. Yoksa gaz aynı arabaya aynı olsa uzun yolda pek fark çıkmaz

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Şimdi araçlar lpgde tam olarak ne yakıyor nasıl yakıyor kolay kolay sonuçlar çıkaramıyoruz , ancak her araca binip güzergah testi yapmak atıyorum 20 tl lpg ile kaç km gidecek hesaplamak yol durumunu gözetlemek lastik havasını bile seyir anında izlemek lazım :) Öyle ki rüzgar esim yönü bile yakıtı etkilerken böyle sorulara cevap vermek kafa hesabı yapmak zor oluyor. Diğer taraftan ise LPG ekonomik ve çevreci olduğu için tercih edilen sistemler arasında başı çekiyor , yani LPG benzinden fazla yakar , cebimizden yakıta fazla para çıkar demek olmuyor bu konuya.

Şöyle küçük bir hesap yapalım ;

Adana-İstanbul ortalama 6 litre benzinle giden bir araç ;

Mesafe932 km
Yakıt Tüketimi55.92 lt
Toplam Tutar391 TL
1 Km'de42 Kuruş
Litre FiyatıBenzin - 7.05 TL

Adana-İstanbul ortalama 8 litre LPG ile giden bir araç ;

Yakıt Tüketimi74.56 lt
Toplam Tutar298 TL
1 Km'de32 Kuruş
Litre FiyatıLPG - 3.97 TL
Adana-İstanbul ortalama 6 litre LPG ile giden bir araç ;

Yakıt Tüketimi55.92 lt
Toplam Tutar224 TL
1 Km'de24 Kuruş
Litre FiyatıLPG - 3.97 TL
Şimdi hangisi cebe dost olur düşman olur tartışılır :)

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım