Orijinal Parça Nasıl Anlaşılır?

MesutC.

Profesör
23 Şub 2019
50
1
39
1,020
istanbul
Marka
Renault
Merhaba;
Öncelikle herkese iyi günler. 2012 model 1.5 dci clio III aracım şuan 151.xxx kilometrede ve 155.000 kilometrede bakımı var. Bu bakımda da triger ve devirdaim setini değiştirmek istiyorum. İsmen İstanbul geçse de merkeze uzak oturduğumdan ve yoğun olduğumdan bakımları sanayide güvendiğim ustalara yaptırıyorum. Orijinal parça kullanmak istiyorum fakat ben yokken parçacı ne verecek bilmiyorum. Usta da parçanın orijinalliğini detaylıca sorgulamaz açıkçası. Bu nedenle parçayı kendim temin etmek istiyorum internetten. Hem sanayiden fiyat alıp karşılaştırmak, hem de aldığım ürünün orijinalliğinden emin olmak için bunu nasıl anlayabilirim?

Aracımı en az 2.5 - 3 yıl kullanmayı düşünüyorum. Bu devirde bu kadar ekonomik ve uygun fiyatlı araç zor bulunuyor. Olabildiğince iyi bakıp uzun süre kullanmak istiyorum. Teşekkür ederim.

zbetk

Profesör
Beta Programı
2 Eki 2016
231
226
1,185
İstanbul
Marka
BMW
Eğer parçaları kendiniz temin etmek istiyorsanız öncelikle kullanılan parçaların markasını bulmanız gerekiyor. Zaten internetten o parça için arabada orjinal kullanılan markayı temin ederseniz fabrika çıkışı parça ile aynısı olacaktır.

Örnek vermek gerekirse; fren balatası değiştireceksiniz diyelim ki.. Bosch, Delphi, MGA, Valeo gibi gibi markalardan size uyumlu parçalar bulacaksınız. Sizin aracınızda hangisiniz kullandığını öğrenip onu temin edebilirsiniz. Bazen markalar aynı ürün için iki farklı pazara sunmak üzere iki farklı kalitede aynı parçadan da kullanabiliyor. Burada uyumlu olduktan sonra kaliteyi aslında siz belirleyebilirsiniz.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yetkili servisten ya da Renault forumlarindan bakim icin kullanilacak malzemelerin parca kodlarini ogrenirseniz isiniz daha rahat olur. Bu kodlara gore gidip yedek parcacidan satin alip sanayide ki ustaniza bu aldiginiz parcalari verebilirsiniz.

MesutC.

Profesör
23 Şub 2019
50
1
39
1,020
istanbul
Marka
Renault
Eğer parçaları kendiniz temin etmek istiyorsanız öncelikle kullanılan parçaların markasını bulmanız gerekiyor. Zaten internetten o parça için arabada orjinal kullanılan markayı temin ederseniz fabrika çıkışı parça ile aynısı olacaktır.

Örnek vermek gerekirse; fren balatası değiştireceksiniz diyelim ki.. Bosch, Delphi, MGA, Valeo gibi gibi markalardan size uyumlu parçalar bulacaksınız. Sizin aracınızda hangisiniz kullandığını öğrenip onu temin edebilirsiniz. Bazen markalar aynı ürün için iki farklı pazara sunmak üzere iki farklı kalitede aynı parçadan da kullanabiliyor. Burada uyumlu olduktan sonra kaliteyi aslında siz belirleyebilirsiniz.
Yetkili servisten ya da Renault forumlarindan bakim icin kullanilacak malzemelerin parca kodlarini ogrenirseniz isiniz daha rahat olur. Bu kodlara gore gidip yedek parcacidan satin alip sanayide ki ustaniza bu aldiginiz parcalari verebilirsiniz.

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. İlk iş olarak parça kodunu öğreneyim. gerekirse yeniden bilgilerinize başvururum.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım