185/60/15 - 4 Mevsim Lastik Tavsiyesi

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Başlıkta yazan ebatta 4 mevsimlere bakıyorum.

Nokian Weatherproof için Türkiye'ye uygun değil deniyor, iki yılda silgi gibi dağılıyormuş yaz sıcaklarını görünce.
Goodyear önerisi geldi ama bu ebatta yok.
Falken AllSeason AS210 var uygun fiyatlı bir seçenek olarak.
Michelin CrossClimate+ ise isim yapmış, herkesin bildiği lastik ama fiyat olarak yüksek tabii.
Kullandığım süreçte Contilerden memnundum, AllSeasonContact'da olabilir ama fiyatlarını bilmiyorum.

Tavsiyelere açığım, marka takıntım yok. Aradığım lastiğin kısa sürede iş görmez hâle gelmemesi ve gerektiğinde dört mevsim adının hakkını vermesini istiyorum. Gördüğü -görürse- ilk üç beş cm karda işime yaramayacak şeyi, ucuz diye, adı dört mevsim lastik diye almak istemiyorum.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
@Berkin teşekkür ederim.

Dün bir konuya yorum olarak yazmıştım ama o konuda 4 mevsimden çok yazlık üzerinden gidildiği için ayrı bir başlık açılmasını rica etmiştim.
Üstte yazan lastikler veya başka marka 4 mevsimler hakkında bilgisi olanların fikrine ihtiyacım var.

Ucuz bir kışlık alıp yaz-kış takımı yapabilirim ama malum İstanbul şartları, kışın en çetin olacağı düşünülen zamanda hava 10+ dereceleri görebiliyor. Bir 4 mevsim alıp gittiği yere kadar yazın ve kışın kullanma niyetindeyim.

Falken EuroAllSeason As210 en mantıklı seçenek olarak gözüküyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
gerektiğinde dört mevsim adının hakkını vermesini istiyorum.
Amacın buysa maalesef parasını verip piyasanın en iyi / iyileri hangisiyse onu alman gerekiyor hocam. 4 mevsim lastik teknolojisi, sürüş kalitesi bakımından zaten yazlık ve kışlıklar kadar gelişmiş değil. Bunun üstüne gidip ortalama bir şey alırsan yukarıda yazdığın beklentilerde hayalkırıklığı yaşama ihtimalin yüksek olur.

Parasını verip crossclimate plus alıp kafan rahat edebilir. Yahut lastiğinde ebat değişikliği yapıp ona uygun Goodyear bakabilirsin.

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Amacın buysa maalesef parasını verip piyasanın en iyi / iyileri hangisiyse onu alman gerekiyor hocam. 4 mevsim lastik teknolojisi, sürüş kalitesi bakımından zaten yazlık ve kışlıklar kadar gelişmiş değil. Bunun üstüne gidip ortalama bir şey alırsan yukarıda yazdığın beklentilerde hayalkırıklığı yaşama ihtimalin yüksek olur.

Parasını verip crossclimate plus alıp kafan rahat edebilir. Yahut lastiğinde ebat değişikliği yapıp ona uygun Goodyear bakabilirsin.
İstanbul icin ideal olan lastik tipi. Hafif kar kis oluyor istanbulda onda da ise yariyor. Yaz sicaklarinda da guzel is cikariyor. Ara mevsimler de yagmurda da (iyi bir 4 mevsim icin ) uzmezler genelde. 5 set 4 mevsim lastik aldim ortalama 45 50 kullandim istanbuldan cok cikilmayacaksa alinir bence ya

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
İstanbul icin ideal olan lastik tipi. Hafif kar kis oluyor istanbulda onda da ise yariyor. Yaz sicaklarinda da guzel is cikariyor. Ara mevsimler de yagmurda da (iyi bir 4 mevsim icin ) uzmezler genelde. 5 set 4 mevsim lastik aldim ortalama 45 50 kullandim istanbuldan cok cikilmayacaksa alinir bence ya
Gerektiğinde 4 mevsim adının hakkını verecek bir lastik aranıyorsa en iyisine bakılmalıdır dedim. 4 mevsimler tıpkı runflatlere benziyor. Teknoloji diye sunuyorlar ama vasat bir şey alırsan bir halt sunamıyor. En iyilerinden birini alırsan ancak 4 mevsim adının hakkını veriyor. Açıkçası İstanbul gibi bir yerde de tepelerde oturmuyorsam, kar kış görmüyorsam 4 mevsim almazdım. Kış gelince bagaja at bir zincir takımı, nadiren de olsa yolda giderken kar yağarsa takıverirsin zinciri olur biter.

Pilot sport 4, Premium Contact 6 gibi çok kaliteli yaz lastiği almışsam ancak o zaman kış lastiği alırdım. O da yazlıkları kışın yalan etmemek için. Ortalama bir yaz lastiği almışsam kış lastiği bile almazdım İstanbul'da.

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Gerektiğinden 4 mevsim adının hakkını verecek bir lastik aranıyorsa en iyisine bakılmalıdır dedim. 4 mevsimler tıpkı runflatlere benziyor. Teknoloji diye sunuyorlar ama vasat bir şey alırsan bir halt sunamıyor. En iyilerinden birini alırsan ancak 4 mevsim adının hakkını veriyor. Açıkçası İstanbul gibi bir yerde de tepelerde oturmuyorsam, kar kış görmüyorsam 4 mevsim almazdım. Kış gelince bagaja at bir zincir takımı, nadiren de olsa yolda giderken kar yağarsa takıverirsin zinciri olur biter.

Pilot sport 4, Premium Contact 6 gibi çok kaliteli yaz lastiği almışsam ancak o zaman kış lastiği alırdım. O da yazlıkları kışın yalan etmemek için. Ortalama bir yaz lastiği almışsam kış lastiği bile almazdım İstanbul'da.
Ya sole diyim yazliklarin iyileri cok pahali 4 mevsimden. Birde iyi bir 4 mevsimin su tahliyesi hamurun dayanikliligi derken memnun birakiyor. Birde zincir lastigi yer diye biliyorum yanlismiyim.
Bugune kadar toyo dunlop dunlop bridgestone kullandim memnundum ben

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ya sole diyim yazliklarin iyileri cok pahali 4 mevsimden. Birde iyi bir 4 mevsimin su tahliyesi hamurun dayanikliligi derken memnun birakiyor. Birde zincir lastigi yer diye biliyorum yanlismiyim.
Bugune kadar toyo dunlop dunlop bridgestone kullandim memnundum ben
Ya aslına bakarsan ben hayatta her şeyden biraz yapabilen şeylere karşı çok negatif olduğum için ister istemez soğuyorum. Her şeyi biraz yapan ama hiç bir şeyi tam anlamıyla yapamayan şeyleri sevemiyorum. Yoksa 4 mevsimle bir problemim yok ahsdhasd :D Zinciri çok uzun süre takarsan zararlı lastiğe doğru. Ama misal İstanbul'da evine giderken yakalandın kara. 5-10 km için takıverirsin zinciri bir şey yapmaz o lastiğe. Öyle bir kaç gün boyunca, yahut uzun km'ler kullanırsan tabi sıkıntılı.

Bir de her 4 mevsim aynı özelliklere yoğunlaşmayabiliyor. Kimisi yazlık performansı üstün tutuyor, kimisi kışın daha iyi iş görüyor ama yazın hamuru veya dişleri gidiyor. Çoğu belli özelliklere biraz daha fazla yoğunlaşmış. Ben prensip olarak alınabilecek en iyi lastiği alma taraftarı olduğumdan, kendim de öyle tercihler yaptığımdan crossclimate plus ya da gen 2 falan seçerdim sanırım.

Tuncb

Profesör
11 Eyl 2019
54
50
1,010
34
Beylikdüzü
Marka
Chevrolet
195/65/15 ebadını 2 senedir kullanıyorum Nokian Weatherproof 'un, İstanbul gibi bir şehirde beklentilerimi karşıladı. Şuan lastikte dağılma veya çatlama belirtileri de yok.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
@Cenk hocam dediğiniz profile uyuyorum. İstanbul'un alçak bölgelerinden birinde yaşıyorum. Kullandığım rotalarda da kış lastiği pek gerekmiyor, gerektiği zamanlarda da -yılın bir kaç günü- araç çıkarmamayı tercih ediyorum. Bu tip lastik bakma nedenim kışın sağa sola gitmek gerekirse veya istersem (civar illerde havanın sert olduğu zamanlar) elimin kolumun bağlı olmasını istememem.

@Sailor özellikle önerdiğin bir marka var mı kaptan? Yoksa "al bir dört mevsim" düşüncesinde misin?

CrossClimate+ tek geçer bence,benimde aklımda olan bir lastik
Hangi açıdan tek geçer, hangi konularda öne çıkıyor vb. bilgiler verebilirseniz güzel olacak. :)
İnternette net bilgiler maalesef yok, kimi çok iyi diyor, kimi pek iyi değil daha iyileri var diyor. Ancak karman çorman yazılar, kim hangi şehirde yaşıyor da memnun kalmış, kalmamış maalesef yok.

195/65/15 ebadını 2 senedir kullanıyorum Nokian Weatherproof 'un, İstanbul gibi bir şehirde beklentilerimi karşıladı. Şuan lastikte dağılma veya çatlama belirtileri de yok.
Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
@Cenk hocam dediğiniz profile çok uyuyorum. İstanbul'un en alçak, en sıcak bölgelerinden birinde yaşıyorum. Kullandığım rotalarda da pek gerekmiyor, gerektiği yılın bir kaç günü araç çıkarmamayı tercih ediyorum. Bu tip lastik bakma nedenim kışın sağa sola gitmek gerekirse veya istersem (civar illerde havanın sert olduğu zamanlar) elimin kolumun bağlı olmasını istemeyişim.
Öyle bir durumda 4 mevsim lastiğinizde muhakkak M+S ibaresi bulunmalı hocam. Bu hem sürüş güvenliğiniz için hem de trafik kontrolü için gerekli bir durum. Bununla beraber kışın şehirlerarası seyahatlerde, havanın sert olduğu, yağışın bol olabileceği durumlarda 4 mevsimler durumu idare eder ama bir kış lastiği kadar da güvenli olmaz. Zaten güvenli olsa kış lastiği satılmaz. Yinede bu durumu aracınızın bagajında kış boyunca zincir takımını hazır bulundurarak güvenli hale getirebilirsiniz.

Yaz lastiğiyle de 4 mevsimle de bu yolculuklar yapılabilir. Neticede eskiden kış lastiği diye bir şey yoktu. Yıllarca yaz lastiğinin idare ettiği yere kadar gittik. Gidemediğimiz yerde ya sağa çektik ya da zincir taktık. Ama güvenli olması noktasında eleştiriye fazlasıyla açık bir konu.

M+S etiketli iyi bir 4 mevsim + bagajda sürekli hazır bulundurulacak bir zincir takımıyla bu işi halledebilirsiniz. Ama şehirlerarası yollarda kış koşullarında kış lastiği kadar güvende olamayabileceğinizi de unutmadan sürüşü yapmak gerek. Burada tercih size kalmış.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Falken as 210 var geçen sene sıfır aldım tertemiz duruyor taunusun üstünde. Ebat değişeceğim için satacam. 195 50 15 ebatinda. Kafanıza yatarsa iletişime geçebilirsiniz. 14 teneke jant aldım onları takacam

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Merhaba,

İstanbul için bence 4 mevsim her daim çok geçerli bir seçenek. Sizi gün içi bastıran karda yola bırakmaz. İstanbul havasına da uygun gelir. Lastik ebatınız da çok geniş değil, yanağınız var ve jantınız da görece küçük. Büyük olasılıkla aracınızda çok yüksek hacim ve güce sahip değil .. bu durumda 4 mevsim daha da bir doğru tercih diye düşünüyorum... nitekim çok ciddi çekiş ihtiyaçlarınız olmayacak ...

Seçenekleriniz arasından CrossClimate+ olanı 60k km kadar kullandım.
Çok iyi bir lastik, aşınma oranı çok düşük ve özelliğinide bu süreç boyunca çok az kaybetti... yani 60k km görmüş bir 4mevsim lastik olarak bana hiç bir güvensizlik vermiyordu. Aracımı o lastiklerle sattım... yeni sahibi ne yaptı bilmiyorum ama heln kullanıyor da olabilir... Ömür konusunda CC+ sizi üzmez.

Diğerleri de iyi lastikler. Şimdi olsa Conti ye de bakar, ona göre yine 4 mevsime karar kılardım.

Kolay gelsin

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Merhaba,

İstanbul için bence 4 mevsim her daim çok geçerli bir seçenek. Sizi gün içi bastıran karda yola bırakmaz. İstanbul havasına da uygun gelir. Lastik ebatınız da çok geniş değil, yanağınız var ve jantınız da görece küçük. Büyük olasılıkla aracınızda çok yüksek hacim ve güce sahip değil .. bu durumda 4 mevsim daha da bir doğru tercih diye düşünüyorum... nitekim çok ciddi çekiş ihtiyaçlarınız olmayacak ...

Seçenekleriniz arasından CrossClimate+ olanı 60k km kadar kullandım.
Çok iyi bir lastik, aşınma oranı çok düşük ve özelliğinide bu süreç boyunca çok az kaybetti... yani 60k km görmüş bir 4mevsim lastik olarak bana hiç bir güvensizlik vermiyordu. Aracımı o lastiklerle sattım... yeni sahibi ne yaptı bilmiyorum ama heln kullanıyor da olabilir... Ömür konusunda CC+ sizi üzmez.

Diğerleri de iyi lastikler. Şimdi olsa Conti ye de bakar, ona göre yine 4 mevsime karar kılardım.

Kolay gelsin

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

1329cc 99bg 125nm tork, cvt şanzıman kombinasyonuna sahip B sınıfı bir araç.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,639
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Yorumları okumadım fakat ben barum q5 sipariş ettim çokta uyguna 😬 ama sanırım arabadan dolayı iptal edeceğim gibi duruyor 🖐🏻

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
1.jpg

Kimi markada uygun ebat yoktu, kimi marka içime sinmedi. Son karar ilk akla gelen oldu. İlk izlenimim sessiz olduğu başka bir şey deneyimlemedim daha 15 km oldu, uzun dönem gözlemlerimi paylaşırım.

Carsever

GGUNES
Profesör
1 Ocak 2017
71
108
1,060
Gerektiğinde 4 mevsim adının hakkını verecek bir lastik aranıyorsa en iyisine bakılmalıdır dedim. 4 mevsimler tıpkı runflatlere benziyor. Teknoloji diye sunuyorlar ama vasat bir şey alırsan bir halt sunamıyor. En iyilerinden birini alırsan ancak 4 mevsim adının hakkını veriyor. Açıkçası İstanbul gibi bir yerde de tepelerde oturmuyorsam, kar kış görmüyorsam 4 mevsim almazdım. Kış gelince bagaja at bir zincir takımı, nadiren de olsa yolda giderken kar yağarsa takıverirsin zinciri olur biter.

Dört Mevsim lastikler; Elinden her iş gelen ama hicbirseyin ustası olmayan insanlar gibi...

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım