Eski arabayı bulma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

player11

Taklacı Güvercin
27 Tem 2019
15
68
335
33
İST\Kartal
Marka
BMW
Burada yazdığınız ile son mesajda yazdığınız aynı mı?

Neye etik değil dediğim ortada.

"Aracınızın plakası şu olmuş, ilanlardan takip edebilirsiniz." demek başka, üstte yazdıklarınız başka. Son yazdığınızı başta yazmış olsaydınız zaten öyle bir mesaj yazmazdım.

Konu gereksiz uzuyor ama benim de adımı soyadımı bilebilirsiniz. Bana ulaşamazsınız.

Benim eski aracımın önceki sahiplerinden biri bana ulaşmıştı bir şekilde. Araca hakkında uzunca sohbet ettik telefonda. Hiç merak etmedim beni nereden bulduğunu. Sövmedim de kendisine. Hala görüşürüz hatta. Bence boş vakitlerinizi daha faydalı şeylerle değerlendirebilirsiniz.

Konu sahibi arkadaş istediğine ulaştı ise konuyu sildirebilir.

LazDriver

Ömer Özyılmaz
Senkromeççi
Beta Programı
19 Ara 2019
20
13
70
22
Bursa
Dediğim gibi ilanlara düşmesini bekliyorum. Etik olmayan bilgi verilse direk gidip arardim. Konu kapanabilir.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Konu gereksiz uzuyor ama benim de adımı soyadımı bilebilirsiniz. Bana ulaşamazsınız.

Benim eski aracımın önceki sahiplerinden biri bana ulaşmıştı bir şekilde. Araca hakkında uzunca sohbet ettik telefonda. Hiç merak etmedim beni nereden bulduğunu. Sövmedim de kendisine. Hala görüşürüz hatta. Bence boş vakitlerinizi daha faydalı şeylerle değerlendirebilirsiniz.

Konu sahibi arkadaş istediğine ulaştı ise konuyu sildirebilir.

Öneriniz için teşekkür ederim. Bir daha; önce farklı, sonra farklı yazmamanızı öneriyorum bende. Bu konunun buraya gelme nedeni bu tutumunuzdur.

Keza "etik" konusu da o mesaja dayanmaktadır. Sizin için sorun olmayabilir ancak bu kadar önemsiz olsaydı herkes o bilgilere erişebilirdi. Sattığım aracın bilmem kaçıncı sahibi ne diye ulaşsın bana? Ağır konuşmak deyince sövmeyi kastetmedim.
Çevrede çok gördük "TCKNO" başkası bilse ne olacak deyip başına dertler açılınca, adliyelere gidip gelince ağlaşanlar. Kimisi kişisel bilgilerinin güvenliğini önemsemeyebilir, o kendi sorunudur. Sizin mesleğiniz itibariyle bazı bilgilere ulaşma hakkınız olabilir ancak bunları yaymanız etik değildir. Burada o bilgileri yazmadığınıza göre sorun yok, ilk mesajınızda maille o bilgileri göndereceğiniz çıkarımı yapılıyor. Yanlış anlaşılma oldu diyelim, kusura bakmayın o zaman.

Bir takım gereksiz duyarlar... @player11 arkadaşa yardımcı olman gayet güzel umarım eski aracını bulur.

Ağır ol. Tanımadığın insanlar hakkında gereksiz yorumlar yapmak hakkın ve haddin değil.

Belirli bir meslek grubunun erişiminde olan bilgilere ulaşıp yaymak doğru değil demenin sonucuna bak... İşim yok yeni yetme ilgi meraklısı tipler gibi -yine onların tabiriyle- "duyar kasacağım". Yozlaşma budur işte. Etik nedir, ahlâk nedir bilmez insanlara laf eder.

Son düzenleme:

FuckTheFuelEconomy

Ali
Panpa
Destekçi
14 Ocak 2018
550
1,228
2,520
İstanbul
Marka
Hyundai
Ağır ol. Tanımadığın insanlar hakkında gereksiz yorumlar yapmak hakkın ve haddin değil.

Belirli bir meslek grubunun erişiminde olan bilgilere ulaşıp yaymak doğru değil demenin sonucuna bak... İşim yok yeni yetme ilgi meraklısı tipler gibi -yine onların tabiriyle- "duyar kasacağım". Yozlaşma budur işte. Etik nedir, ahlâk nedir bilmez insanlara laf eder.

Öncelikli olarak siz ağır olun benim kim olduğumu bilmiyorsunuz. Kullandığınız nitelemelerinize dikkat edin ben sizin şahsınıza direkt bir ithamda yada nitelemede bulunmadım bu yönden benim bir kusurum yok. Gereksiz duyar lafımında arkasındayım konu sahibinin herhangi bir sigortacıya danışsa edinebileceği bilgileri başka bir kullanıcı verebileceğini söylemiş açıktan herhangi bir özel bilgi paylaşmamış buna rağmen kimseyi alakadar etmediği halde gereğinden fazla tepki gösterilmiş bunada gereksiz duyardan başka bir söz bulamadım açıkcası. Bu sözümden ötürü üstünüze alınmışsınız. Böyle bir şey yapmadığınızı düşünseniz böyle bir yazı yazmazdınız zaten. Birde tanımadığınız insanlar hakkında gereksiz yorumlar yapmazdınız demişsiniz benim iki cümleme istinaden etikten ahlaktan dem vurmuşsunuz ama benim etik olmayan yada ahlaksız bir sözüm, tutumum yok. Üslubunuza çeki düzen verin.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Öncelikli olarak siz ağır olun benim kim olduğumu bilmiyorsunuz. Kullandığınız nitelemelerinize dikkat edin ben sizin şahsınıza direkt bir ithamda yada nitelemede bulunmadım bu yönden benim bir kusurum yok. Gereksiz duyar lafımında arkasındayım konu sahibinin herhangi bir sigortacıya danışsa edinebileceği bilgileri başka bir kullanıcı verebileceğini söylemiş açıktan herhangi bir özel bilgi paylaşmamış buna rağmen kimseyi alakadar etmediği halde gereğinden fazla tepki gösterilmiş bunada gereksiz duyardan başka bir söz bulamadım açıkcası. Bu sözümden ötürü üstünüze alınmışsınız. Böyle bir şey yapmadığınızı düşünseniz böyle bir yazı yazmazdınız zaten. Birde tanımadığınız insanlar hakkında gereksiz yorumlar yapmazdınız demişsiniz benim iki cümleme istinaden etikten ahlaktan dem vurmuşsunuz ama benim etik olmayan yada ahlaksız bir sözüm, tutumum yok. Üslubunuza çeki düzen verin.

Biriyle karşılıklı mesajlaşırken alaycı üslupla, laf eden tarzda mesaj yazarsan cevabı öyle almanı yadırgama. Bana o şekilde yazan birinden üslup dersi alacak değilim.
Etikten dem vuran biriyle alay eder gibi yazmak nedir? Direkt ahlâksız bir söze bu durumda gerek yok, tavrın onun yerine geçiyor.

Bir araç satacağım, 5 yılda o araç 3 el değiştirecek. 5 yıl sonra gidip herhangi bir sigortacıdan o anki sahibinin kişisel bilgilerini isteyeceğim ve verecek. Onu yapan sigortacı da meslek etiği nedir bilmeyen biridir. Yanlış yapıyordur.

Türkçe yazıyorum ancak sanırım anlaşılmıyor. Bu konuda şu an aracın bilgileri geçmedi, o mesajı da ben yeni yazmadım. "Aracın güncel sahibinin" söyleneceğinin yazılması üstüne o yorumu yaptım. Konu zaten kapanmıştı, gelip birine laf edip kibarcığı oynamaya gerek yok. Alay edip sonra siz diye hitap edince güzel karşılık mı bekliyorsun? Bir de doğrudan demediğin için "üstüne alındın" vs. kelime oyununa gerek yok. Niyetin belli, doğrudan yazmaman o gerçeği değiştirmiyor.

Daha da bu konuda yazacağım yok. Hâlâ en başta söylediğimi anlamayan varsa insanları yormasın, Türkçe öğrensin, okuduğunu anlama konusunda kendini geliştirsin.

Son düzenleme:

Tolga kirelli

Elit Apaçi
10 Ağu 2019
78
138
810
47
Marka
Ford
Kisisel bilgilerin paylasimi kanunen de suctur. Bir doktorun, hemsirenin tibbi bilgilerinizi paylasmasi, bir bankacinin borc, kredi , hesap tutarinizi paylasmasi. Veya bir sigortacinin eski arac sahibinin ismini vs paylasmasi
Kimi bilgi masum gozukur, ne var canim paylasirim denilir ama kisisel bilgi tanimina giren bilginin paylasilmasi kanunen suctur. Bence gereksiz duyar falan yok ortada, konu cok net.

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Güzel konu bence.
Güncel sahibinin adını mı paylaştı arkadas yoksa sadece plakayı mı ona göre yorum yapmak lazım. İsim paylaşılmış ise sıkıntı bence...

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Güzel konu bence.
Güncel sahibinin adını mı paylaştı arkadas yoksa sadece plakayı mı ona göre yorum yapmak lazım. İsim paylaşılmış ise sıkıntı bence...

Herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Başta "plaka sorulup güncel araç sahibinin yazılacağı" şeklinde bir mesaj olunca, buradan veya özel mesajla o bilgilerin paylaşılmasının yanlışlığıyla ilgili ilk mesajı yazmıştım. Konu uzadı uzadı hoş olmayan bu hâli aldı.

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Yanlış görmediysem sadece plaka bilgilerini paylaşmış konuyla ilgilenen kişi. Bu durumda zaten etik falan söz konusu değil altı üstü plaka. Eğer özelden isim de verdiyse, vermiş olsa bile bunun neresi sıkıntı doğuruyor bilemedim. Bir insanın ismini bilmenin neresi sakıncalı olabilir? TC kimlik falan verdiğini de hiç sanmıyorum, zaten o zaman durum başka olurdu.

Arabanın eski sahiplerinden birine ulaşmak da yeri gelir gerçekten çok faydalı olabilir. Belki piyasaya arabalarında pek dikkat edilmiyor ama, bazı araçlar vardır (özellikle bazı markalarda) parmakla gösterilir. Piyasada azdır veya ilk sahibi ekstra bir şeyler katmıştır araca, veya birisi için manevi değeri olabilir bu konudaki araç gibi. Bu tür durumlarda eski sahiplerine ulaşabilmek güzel bir durum, eski sahiplerinin de bundan hoşnutsuz olacağını sanmıyorum açıkçası.
Mesela arabamı satsam, 10 sene sonra biri çıkıp gelse bu araba eskiden seninmiş dese, seve seve geri dönüş yaparım.

FuckTheFuelEconomy

Ali
Panpa
Destekçi
14 Ocak 2018
550
1,228
2,520
İstanbul
Marka
Hyundai
Biriyle karşılıklı mesajlaşırken alaycı üslupla, laf eden tarzda mesaj yazarsan cevabı öyle almanı yadırgama. Bana o şekilde yazan birinden üslup dersi alacak değilim.
Etikten dem vuran biriyle alay eder gibi yazmak nedir? Direkt ahlâksız bir söze bu durumda gerek yok, tavrın onun yerine geçiyor.

Bir araç satacağım, 5 yılda o araç 3 el değiştirecek. 5 yıl sonra gidip herhangi bir sigortacıdan o anki sahibinin kişisel bilgilerini isteyeceğim ve verecek. Onu yapan sigortacı da meslek etiği nedir bilmeyen biridir. Yanlış yapıyordur.

Türkçe yazıyorum ancak sanırım anlaşılmıyor. Bu konuda şu an aracın bilgileri geçmedi, o mesajı da ben yeni yazmadım. "Aracın güncel sahibinin" söyleneceğinin yazılması üstüne o yorumu yaptım. Konu zaten kapanmıştı, gelip birine laf edip kibarcığı oynamaya gerek yok. Alay edip sonra siz diye hitap edince güzel karşılık mı bekliyorsun? Bir de doğrudan demediğin için "üstüne alındın" vs. kelime oyununa gerek yok. Niyetin belli, doğrudan yazmaman o gerçeği değiştirmiyor.

Daha da bu konuda yazacağım yok. Hâlâ en başta söylediğimi anlamayan varsa insanları yormasın, Türkçe öğrensin, okuduğunu anlama konusunda kendini geliştirsin.

Ben her zaman kişilere karşı saygımı korudum ama görüyorum ki siz koruyamıyorsunuz sizin bu üslubunuza konunun uzamaması için herhangi bir cevap vermeyeceğim. Benim sözlerim gayet açık hiç birisinde kelime oyunu yok. Dediğim gibi içinde herhangi bir aşağılayıcı, yaftalayıcı bir ifade bulunmayan yorumumu üstünüze alınıp bana doğru olmayan bir üslupla karşılık verdiniz bende size düzgün bir şekilde cevap verdim ama siz anlamamışsınız size tekrar cevap vermeye gerek yok.
Ama benimle konuşurken;
Türkçeyi öğren
Algılamada güçlük çekiyorsun sanırım
Yeni yetme
İlgi meraklısı gibi kelimeleri kullanamazsınız. Bunlar aşağılayıcı ve yaftalayıcı kelimelerdir tekrar uyarıyorum üslubunuza çeki düzen verin karşınızdaki kişilerle tartışıyorsanız bile seviyeli bir tartışma olsun.

Son düzenleme:

Tolga kirelli

Elit Apaçi
10 Ağu 2019
78
138
810
47
Marka
Ford
Guncel sahibinin ismini paylasabilirim denince konu kisisel bilginin izinsiz paylasilmasi kapsamina giriyor. Paylasildi veya paylasilmadi ayri bir konu.

Ornek olmasi acisindan soyle dusunun, siz telefon hattinizi kullanmiyorsunuz, kapattiniz. Telefon operatoru o hatti bir baska kisiye tahsis etti. Ben de telefon operatoru olan sirkette calisiyorum
Bir forumda eski numaram ne guzel numaraydi, acaba simdi kim kullaniyor diye yaziyorsunuz
Ben de telefon operatorunde calisan bir kisi olarak diyorum ki, verin numarayi size hat sahibinin ismini mesaj ile gondereyim
Sizce bu bilginin hat sahibinin izni olmadan paylasilmasi uygun mudur?

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,132
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Gülmek için
AzBilinenEfsaneDuyarlar (@efsoduyar) adlı kişiye göz at: https://twitter.com/efsoduyar?s=09

Şu sayfayı takip ediyordum da artık gerek kalmadı.
Yeni bir araç alırken imkanı olan herkes sigortacı, polis vs bulup arabanın geçmişini, plaka değişimi olmuş mu, hangi illere satılmış gibi konuları öğrenmek ister ve imkanı bulunca bu imkanı da kullanır, kimse kimseyi kandırmasın boşuna.

Telefonda eşin ile konuştuğun konu içinde geçen bir kelime reklam olarak çıkıyor, katıldığınız çekiliş, araç testi yaparken doldurduğunuz form ile tonla bilgi veriyorsunuz. Telefonunuzu hiç su arıtma firmaları ve operatörünüzü taşıyalım, alt yapı sorunu olanlara internet çözümü diye kimse aramıyor mu sizin? Dünyadan bir haber gibi davranmayın Allah aşkına. Kişisel bilgi dediğin, biraz yazılım bilen adamın dakikalar içerisinde ele geçireceği şeyler. Yapmayın, germeyin bu kadar birbirinizi.

Son düzenleme:

cansermo

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
616
1,343
2,520
27
Sakarya
Yazdıklarınızı(söylediklerinizi) anlamayan birisinin türkçe öğrenip okuduğunu anlama konusunda kendisini geliştirmesi mi gerekir yoksa sizin mi Türkçe öğrenip düşündüğünü yazıya aktarma konusunda kendinizi mi geliştirmeniz gerekir ?
Buna kim karar verecek ?

Tolga kirelli

Elit Apaçi
10 Ağu 2019
78
138
810
47
Marka
Ford
Bunun bir suru kisi tarafindan yapilmadigini soylemiyorum zaten. Ama suc olmadigi dusunulen basit birseyin hukuken suc oldugunu soyluyorum. Bununla ilgili kisisel verilerin korunmasi kanunu diye bir ayri kanun var. konu bundan ibaret
Telefonunuza gelen binlerce sms, veya e mailden sikayet ediyor ve benim telefonumu nerden buluyorlar diye merak ediyorsaniz, biraz duyarli olmayi da dusunmek lazim bu konularda

Tolga kirelli

Elit Apaçi
10 Ağu 2019
78
138
810
47
Marka
Ford
Gülmek için
AzBilinenEfsaneDuyarlar (@efsoduyar) adlı kişiye göz at: https://twitter.com/efsoduyar?s=09

Şu sayfayı takip ediyordum da artık gerek kalmadı.
Yeni bir araç alırken imkanı olan herkes sigortacı, polis vs bulup arabanın geçmişini, plaka değişimi olmuş mu, hangi illere satılmış gibi konuları öğrenmek ister ve imkanı bulunca bu imkanı da kullanır, kimse kimseyi kandırmasın boşuna.

Telefonda eşin ile konuştuğun konu içinde geçen bir kelime reklam olarak çıkıyor, katıldığınız çekiliş, araç testi yaparken doldurduğunuz form ile tonla bilgi veriyorsunuz. Telefonunuzu hiç su arıtma firmaları ve operatörünüzü taşıyalım, alt yapı sorunu olanlara internet çözümü diye kimse aramıyor mu sizin? Dünyadan bir haber gibi davranmayın Allah aşkına. Kişisel bilgi dediğin, biraz yazılım bilen adamın dakikalar içerisinde ele geçireceği şeyler. Yapmayın, germeyin bu kadar birbirinizi.
Bu bilgileri verdiginiz her yerin, kanunen bu bilgileri koruma ve izinsiz paylasmama sorumlulugu var. Konu bunlarin kisisel veri olup olmadigi, paylasilmasinin tasak olmadigi. Bugun telefonunuzun izinsiz paylasilip sms almaktan rahatsiz olmuyorsaniz (telefon numarasi zararsiz kir kisisel bilgidir dusuncesi ile), yarin bir gun bir online alisveris sitesinden yaptiginiz alisveris detayinin da ele gecirilmesinden, kredi karti numaranizin paylasilmasindan da rahatsiz olmayin. Hepsi kisisel veri sonucta....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım