Lastik Basıncı Kaç Olmalı ?

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Sevgili Forum başınızı yine artıracağım lakin güvendiğim tek platform burası o nedenle yine size sorayım dedim.
Burada bir başlık daha açmıştım hangi lastik diye sormuştum şimdi lastiği aldık lakin basınçtan emin olamıyoruz.

Öncelikle eskiden 215 65 r16c 105 yük endeksli Goodyear Cargo marathon varken 52 vuruyorduk problem de yaşamadık lakin yeni aldığım lastiği lastikçi 55 vurmuş.
Yeni lastik 215 65 r16c 109/107T Taurus
Yük endeksi lastik basıncını etkiler mi?
Bir de bu sefer kafama yatmayınca sağ kapıya baktım orada fotoğrafını da atacağım. Orada az yüklü ise Ön 48 Arka 42 yazıyor fakat orada yazan lastiğin yük endeksi 101 bizim aldığımız 109/107. Birde biz bugüne kadar hep eşit vurmuştuk belki de hata yaptık bilemiyorum size danışıyorum
Bu arada arabaya genelde 4 kişi biniyoruz nadir 6 oluyor. En arkada da 50kg bir alet çantası var
Aşağıda attığım fotoğrafa göre hangi basıncı vurmalıyız. Yük endeksi etkiler mi?

Ekli dosyalar

• IMG-20200305-WA0000.jpg
    IMG-20200305-WA0000.jpg
    194.2 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Peki fabrikanın arkaya daha az vurma önerisi ?
Bir de yük endeksi farklı lastikte basınç değişir mi?
lastik basınçları yükten çok ebata göre belirleniyor, arkada yük yokken arkaya biraz daha az basılır bu da normaldir. Aynı ebatta araç üreticisi ne öneriyorsa, o basınç ile lastik üreticisinin verdiği maximum basınç aralığında deneyerek idealini bulabilirsiniz kitapçıktakinden (kapıda yazandan) memnun değilseniz

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
lastik basınçları yükten çok ebata göre belirleniyor, arkada yük yokken arkaya biraz daha az basılır bu da normaldir. Aynı ebatta araç üreticisi ne öneriyorsa, o basınç ile lastik üreticisinin verdiği maximum basınç aralığında deneyerek idealini bulabilirsiniz kitapçıktakinden (kapıda yazandan) memnun değilseniz
Valla denedim. Çok anlayabileceğimi de sanmadığımdan özellikle sormak istedim. Mesela Ankara Samsun 400km yol yaptım 45 le de geldim 55 le de denedim bana aynı gibi geliyor :) lastik de yeni olduğundan eski lastikte hissettiklerimle doğrudan kıyaslama yapamıyorum. Bir de yolda 3 defa değiştirdim hep sıcakken yaptığımdan ne olduğunu anlamadım açıkçası.
Şimdi Ön 50 Arka 46 yapsam sizce nasıl olur? Yada acaba Arkayı da 50 mi yapsam. Eski lastik de arkalar önlere göre daha yeniydi ben dördüne de 52 vurduğumdan mı acaba? Arkaya 45 falan vursam orası da aynı mı biterdi? Yada Çekiş önde olduğu için mi acaba ön daha çok bitti

Ben bir şeyi değiştirince kafamda inanılmaz soru beliriyor optimumu bulma isteğim var maalesef

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Valla denedim. Çok anlayabileceğimi de sanmadığımdan özellikle sormak istedim. Mesela Ankara Samsun 400km yol yaptım 45 le de geldim 55 le de denedim bana aynı gibi geliyor :) lastik de yeni olduğundan eski lastikte hissettiklerimle doğrudan kıyaslama yapamıyorum. Bir de yolda 3 defa değiştirdim hep sıcakken yaptığımdan ne olduğunu anlamadım açıkçası.
Şimdi Ön 50 Arka 46 yapsam sizce nasıl olur? Yada acaba Arkayı da 50 mi yapsam. Eski lastik de arkalar önlere göre daha yeniydi ben dördüne de 52 vurduğumdan mı acaba? Arkaya 45 falan vursam orası da aynı mı biterdi? Yada Çekiş önde olduğu için mi acaba ön daha çok bitti

Ben bir şeyi değiştirince kafamda inanılmaz soru beliriyor optimumu bulma isteğim var maalesef
hocam lastik ebatı için kapı içinde ne dediyse onu basın yük endeksine bakmayın basınç için eğer kapı etiketinde aynı ebat farklı yük endeksi için farklı basınçlar vermediyse. Ön-arka için ne kadar fark veriyorsa orantısal olarak o kadar fark olsun araçların motoru önde olduğu için 2-3 kişi kullanıldığı zamanlarda genelde yük önde daha çok olur o yüzden ön daha yüksek basınçla kullanılır

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
hocam lastik ebatı için kapı içinde ne dediyse onu basın yük endeksine bakmayın basınç için eğer kapı etiketinde aynı ebat farklı yük endeksi için farklı basınçlar vermediyse. Ön-arka için ne kadar fark veriyorsa orantısal olarak o kadar fark olsun araçların motoru önde olduğu için 2-3 kişi kullanıldığı zamanlarda genelde yük önde daha çok olur o yüzden ön daha yüksek basınçla kullanılır
Tamamdır. Teşekkür ederim. Bu şekilde deneyeceğim. Üretici 2 kişi 1 bagaj Ön 48 Arka 42 demiş, 5 kişi 3 bagaj Ön 51 Arka 51 demiş yani 5-6 kişi varken ön ve arka eşit. Ben de Ön 51 Arka 48 yapayım diyorum. Çünkü genelde 2-4 kişi 1 bagaj kullanıyorum nadiren 6 kişi oluyor. Arkayı 42 yapmak yerine 48 yapmak iyi olur gibi geliyor. Ön için de 51 iyi gibi. Ne dersiniz uygun mudur?
1-2 psi eksik fazla çok farketmez herhalde değil mi?

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Tamamdır. Teşekkür ederim. Bu şekilde deneyeceğim. Üretici 2 kişi 1 bagaj Ön 48 Arka 42 demiş, 5 kişi 3 bagaj Ön 51 Arka 51 demiş yani 5-6 kişi varken ön ve arka eşit. Ben de Ön 51 Arka 48 yapayım diyorum. Çünkü genelde 2-4 kişi 1 bagaj kullanıyorum nadiren 6 kişi oluyor. Arkayı 42 yapmak yerine 48 yapmak iyi olur gibi geliyor. Ön için de 51 iyi gibi. Ne dersiniz uygun mudur?
1-2 psi eksik fazla çok farketmez herhalde değil mi?
Ya üretici ne diyosa o aslında ama ben de öyle yapmıyorum. Benim arabaya ön 27 arka 26 demiş ben deneye deneye bana göre idealini buldum dediğiniz gibi yapın bi gariplik olacağını sanmam

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Ya üretici ne diyosa o aslında ama ben de öyle yapmıyorum. Benim arabaya ön 27 arka 26 demiş ben deneye deneye bana göre idealini buldum dediğiniz gibi yapın bi gariplik olacağını sanmam
Teşekkür ederim. Deneyeceğim bakalım İnşAllah ben de en uygununu bulurum.
Peki uzun yolda ve kışın daha iyi tutuş için ne yapabiliriz? Mesela Uzun yolda 2-3 psi arttırıp Kışın 2-3 psi azaltmanın faydası olur mu? Kışın hava genelde 5-10 derece yağmurlu olduğundan kışın da yazlık kullanmayı düşünüyorum da o nedenle önemli

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Teşekkür ederim. Deneyeceğim bakalım İnşAllah ben de en uygununu bulurum.
Peki uzun yolda ve kışın daha iyi tutuş için ne yapabiliriz? Mesela Uzun yolda 2-3 psi arttırıp Kışın 2-3 psi azaltmanın faydası olur mu? Kışın hava genelde 5-10 derece yağmurlu olduğundan kışın da yazlık kullanmayı düşünüyorum da o nedenle önemli
Öncelikle kışın basınç düşürmek yanlış bir durum, kışın iyi tutuş için kışlık lastik şart. Uzun yolda da lastikler zaten ısınacağı için basıncı artacaktır oynama yapmanıza normalde gerek yok ekstra bi tüketim kaygısı yoksa. Aynı nedenle kışın da zaten soğuktan dolayı basınç düşeceği için sizin düşürmenize gerek yok.

Basınçları soğuk lastikle güvendiğiniz bir pompada ayarlayın

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Öncelikle kışın basınç düşürmek yanlış bir durum, kışın iyi tutuş için kışlık lastik şart. Uzun yolda da lastikler zaten ısınacağı için basıncı artacaktır oynama yapmanıza normalde gerek yok ekstra bi tüketim kaygısı yoksa. Aynı nedenle kışın da zaten soğuktan dolayı basınç düşeceği için sizin düşürmenize gerek yok.

Basınçları soğuk lastikle güvendiğiniz bir pompada ayarlayın
Tekrardan teşekkür ediyorum. Sağolunuz

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Peki fabrikanın arkaya daha az vurma önerisi ?
Bir de yük endeksi farklı lastikte basınç değişir mi?
Arabanın ağırlığı önde olduğu için öyle yapıyorlar. Ben ön 54 arka 52 yapıyordum memnun kalmadım 52'ye sabitledim 4 lastiği de. Fabrikanın önerdiği mantıklı ama ben oradaki yük dengesini hiç yakalayamadım o yüzden deneme yanılma ile buldum bana göre en iyisini.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Arabanın ağırlığı önde olduğu için öyle yapıyorlar. Ben ön 54 arka 52 yapıyordum memnun kalmadım 52'ye sabitledim 4 lastiği de. Fabrikanın önerdiği mantıklı ama ben oradaki yük dengesini hiç yakalayamadım o yüzden deneme yanılma ile buldum bana göre en iyisini.
Ben ds şimdi Ön 51 Arka 48 vurdum ne şiş yansın ne kebap misali. İyi gibi bakalım

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım