Baris Inselel

Yönetim
Editör
8 Eyl 2016
2,170
624
1,920
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre akaryakıt fiyatlarında değişikliğe gidildi. Benzin fiyatlarına 20 kuruş zam geldi.
Ankara ve İzmir’de ortalama 5,06 liradan satılan benzinin litre fiyatı 5,26 lira olacak.Benzinin litresi İstanbul’da 4,99 liradan 5,19 liraya çıkacak. Değişikler ise bugünden itibaren yürürlükte.
Akaryakıt pompa fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler göz önüne alınarak anlık olarak değişebiliyor. Son günlerde yaşanan artış ve inişlerin kaynığını da bu olarak gösterebiliriz. Yapılan hesaplamalar sonucu elde edilen fiyatlar, şehir, dağıtıcı kurum ve serbest rekabet gibi başlıklar nedeni ile değişiklik gösterebiliyor.

Okumaya devam et...

Son düzenleme:

YasinG34

Asfalt Kurutucu
12 Şub 2017
36
37
595
7 liradan sonra hala bedava gibi geliyo depo full elimde olsa bideonlara doldurup çatıya atarım 😅😅

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Geçen 5 liradan benzin alınca bedava gibi geziyorum. 320 liraya dolan depo 230 liraya doldu. Umarım fiyatlar tekrar uçmaz.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Sanirim ethanol katkisinin bitmesi bende sikinti yaratti hafiften . Benzin 2 lira olsa bile bi sure almayi dusunmuyorum .

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Benzinciler seri üzgün :( olsun yinede mazottan ucuz :D

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Evet dogrudur ama su muhabbetten sonra gozle gorulur sikintim var psikolojik degil canm skldi
Yani madem zaten yoktu ucuz olsun diye ama bu ne simdi anlamadim
Benzindeki düşüşün asıl sebebi dünyada petrol fiyatının düşmesi. Petrolün de altın, döviz gibi borsası var ve şuan çok düştü. Rusya'nın da asıl sıkıntısı şu anda bu zaten. Etanol yani etil alkol benzinde %3 oranında zorunlu olarak bulunduruluyordu. Çok güçlü arabalar haricinde etil alkol olmamasının sorun yaşatacağını düşünmüyorum. 20 yıl önce ülkede kurşunsuz benzin bulmak bile zordu. En azından olağanüstü durumlar düzelene kadar arabalarımız alkol içmeden yapabilir diye düşünüyorum. :)

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Benzindeki düşüşün asıl sebebi dünyada petrol fiyatının düşmesi. Petrolün de altın, döviz gibi borsası var ve şuan çok düştü. Rusya'nın da asıl sıkıntısı şu anda bu zaten. Etanol yani etil alkol benzinde %3 oranında zorunlu olarak bulunduruluyordu. Çok güçlü arabalar haricinde etil alkol olmamasının sorun yaşatacağını düşünmüyorum. 20 yıl önce ülkede kurşunsuz benzin bulmak bile zordu. En azından olağanüstü durumlar düzelene kadar arabalarımız alkol içmeden yapabilir diye düşünüyorum. :)
Uzun suredir benzinin stabil seyretmesinin sebebi aslinda katkilarinin degismesindendi. Turkiye genelinde belirli standartlar olmasina ragmen kalitenin tutturulamamasi ve insanlarin sikayeti aslinda bir bakima bundandi.hangi benzin hangi subede iyi basliklari inanin bosuna acilmiyor .
20 yil oncesinin motoru ile bugunun motoru bir degil takdir edersiniz . 20 yil oncesinin ferrari motorunun gucu bugunun c hothatchlerinden farksiz degil.
Guncel arabalarin hepsi atmosferik veya turbo farketmeksizin bu benzinlerle tabiki yapabilir . İlla 95 oktan katkili kullanmak zorunda elbette degiller kullanma klavuzunda da yaziyor . Lakin turbo kullanan motorlar icin ozellikle yuksek basinca ihtiyac duyduklari icin benzin degisikliginde ecu kendini duzenleyip bir nissan gtr daki haritalar kadar olmasada farkli bir map e geciyor . Bu da ister istemez gucun kisildigini bariz hissetmenize sebep oluyor . Bu kadar ufak yuzdelerde hissedilebilecegini bende dusunmezdim ama bundan cok fazla insan yakiniyor bu aralar

Son düzenleme:

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Uzun suredir benzinin stabil seyretmesinin sebebi aslinda katkilarinin degismesindendi. Turkiye genelinde belirli standartlar olmasina ragmen kalitenin tutturulamamasi ve insanlarin sikayeti aslinda bir bakima bundandi.
20 yil oncesinin motoru ile bugunun motoru bir degil takdir edersiniz . 20 yil oncesinin ferrrari motorunun gucu bugunun c hothatchlerinden farksiz degil.
Guncel arabalarinin hepsi atmosferik veya turbo farketmeksizin yapabilir . İlla 95 oktan katkili kullanmak zorunda elbette degiller kullanma klavuzunda da yaziyor . Lakin turbo kullanan motorlar icin ozellikle yuksek basinca ihtiyac duyduklari icin benzin degisikliginde ecu kendini duzenleyip bir nissan gtr daki haritalar kadar olmasada farkli bir map e geciyor . Bu da ister istemez gucun kisildigini bariz hissetmenize sebep oluyor . Bu kadar ufak yuzdelerde hissedilebilecegini bende dusunmezdim ama bundan cok fazla insan yakiniyor bu aralar
Benzinden çok daha önemli sorunlarımız olduğunu düşünerek konuyu uzatmamak istiyorum. Ülkemizde LPG kullanımının da çok olduğunu düşünürsek benzindeki %3'lük alkol oranının ortadan kaldırılmasının çok sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. En fazla %1-2 güç kaybı olabilir onun dışında çok fark olmayacaktır.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Benzinden çok daha önemli sorunlarımız olduğunu düşünerek konuyu uzatmamak istiyorum. Ülkemizde LPG kullanımının da çok olduğunu düşünürsek benzindeki %3'lük alkol oranının ortadan kaldırılmasının çok sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. En fazla %1-2 güç kaybı olabilir onun dışında çok fark olmayacaktır.
Tabi daha onemli sorunlar var elbette ama burasi otomobil forumu konusulacak konular belli basli . Lpg hic kullanmadim ve denemek istedigim bir mecra degil . Yuzde 1 veya 2 yi hissedebilenler olarak cok sansli bir kesimdeyim herhalde .

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Tabi daha onemli sorunlar var elbette ama burasi otomobil forumu konusulacak konular belli basli . Lpg hic kullanmadim ve denemek istedigim bir mecra degil . Yuzde 1 veya 2 yi hissedebilenler olarak cok sansli bir kesimdeyim herhalde .
1.4 i20 kullanıyorum. 2 hafta önce benzin aldım arabayı çok kullanamadım ama güç farkı hissetmediğimi söylemem gerekli. Belki de turbo ve atmosferik motorda farklı sonuçları oluyor. Başta da söylediğim gibi arabaların motorlarına zarar vermeyecektir. Tabi benzin istasyonlarına göre de değişkenlik gösterecektir.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
1.4 i20 kullanıyorum. 2 hafta önce benzin aldım arabayı çok kullanamadım ama güç farkı hissetmediğimi söylemem gerekli. Belki de turbo ve atmosferik motorda farklı sonuçları oluyor. Başta da söylediğim gibi arabaların motorlarına zarar vermeyecektir. Tabi benzin istasyonlarına göre de değişkenlik gösterecektir.
Kesinlikle zarar verecegini bende dusunmuyorum. Atmosferik motor kullanirken ben kotu yerden benzin aldigim zaman rolantide dalgalanma olurdu ondan farkederdim . Sanirim findik motorlu yuksek basincli turbolarda farketmek daha kolay .

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Kesinlikle zarar verecegini bende dusunmuyorum. Atmosferik motor kullanirken ben kotu yerden benzin aldigim zaman rolantide dalgalanma olurdu ondan farkederdim . Sanirim findik motorlu yuksek basincli turbolarda farketmek daha kolay .
Dizel yakıta etanol konuyor mu? Bunun hakkında bilgin var mı? İnternetten araştırdım ama herhangi bir yanıt bulamadım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım