Clio 4 0.9 Tce Rodaj

MSTFYLMZ08

Mustafa YILMAZ
Asfalt Kurutucu
17 May 2020
13
27
595
25
istanbul
Marka
Renault
Merhaba arkadaşlar.

0km olarak Clio4 0.9tce satın aldım. Yaklaşık 1-1.5 ay oldu. Şuana kadar 500km yol yapabildim şehir içi kullanıyorum.

Aracı çalıştırdığımda 30sn bekleyip yola çıkıyorum. Stop ederken de 30sn bekliyorum. 2.500 - 3000 deviri aşmadan vites atıyorum. 1000km kadar bu şekilde kullan denildi. Ben yinede önlem amaçlı 2000-3000km bu şekilde sürmelimiyim sizce ? Rodaj sizce nasıl yapılmali ?

Son düzenleme:

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,276
21,695
5,320
26
Avcılar-Darıca
Öncelikle hayırlı olsun :)
Genelde ilk 2-3 bin km de denilir ama benim fikrim ilk bakıma kadar aracı çok zorlamamanız, aracı sabit devirde kullanmamaya özen göstermeniz yönünde. Aracı çalıştırır çalıştırmaz hareket etmek ve gazladıktan sonra direk beklemeden stop etmek rodaj için değil aracın sağlığını korumak için sürekli dikkat edilmesi gereken olaylar bence :D
Kullanım kitapçığında rodaj ile ilgili detaylar belirtiliyor olması lazım. Hocalarımız metalurji ve teknolojinin gelişmesi ile beraber araçlarda motor açma gibi kavramların artık kalmadığını belirtmişti bize, gerekli test ve alıştırmalar yapılıyor araç kullanıma hazır hale gelene kadar.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Ben de artık eskisi gibi rodajın kalmadığından düşünenlerdenim. Yani mekanik parça sonuçta illaki birbirlerine uyum süreci olacak ama 2000 3000km kadar olacağını sanmıyorum. 1000km sonra ilk bakımı olması lazım ondan sonra yavaş yavaş istediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz bence. Ben jettada dediğim gibi yaptım ilk bakımdan sonra yavaş yavaş yüklenmeye başladım şu an 70binde hiçbir sorun yaşamadım.

MSTFYLMZ08

Mustafa YILMAZ
Asfalt Kurutucu
17 May 2020
13
27
595
25
istanbul
Marka
Renault
Öncelikle hayırlı olsun :)
Genelde ilk 2-3 bin km de denilir ama benim fikrim ilk bakıma kadar aracı çok zorlamamanız, aracı sabit devirde kullanmamaya özen göstermeniz yönünde. Aracı çalıştırır çalıştırmaz hareket etmek ve gazladıktan sonra direk beklemeden stop etmek rodaj için değil aracın sağlığını korumak için sürekli dikkat edilmesi gereken olaylar bence :D
Kullanım kitapçığında rodaj ile ilgili detaylar belirtiliyor olması lazım. Hocalarımız metalurji ve teknolojinin gelişmesi ile beraber araçlarda motor açma gibi kavramların artık kalmadığını belirtmişti bize, gerekli test ve alıştırmalar yapılıyor araç kullanıma hazır hale gelene kadar.

Bilgiler için teşekkür ederim hocam.

Her kafadan farklı bir ses çıktığından foruma danışmak istedim. Adam diyor rampa yukarı yuksek devir motoru açman lazım yoksa motor performansın düşer vs. Vs.

Benim araçta gaza bassanda basmasanda pek bir şey fark etmiyor zaten tork çok düşük bundan önce 1.5dci symbol varsı ona göre vitesleri çok kısa 80km ye gelmeden 5.vitese geçiş için ekran ışık yanıyor. İlginç bir araba 😀

servis bakım için 20.000km diyor. araç bozulsun para kazanalım mantığı uyguluyorlar sanırım 😀

Son düzenleme:

MSTFYLMZ08

Mustafa YILMAZ
Asfalt Kurutucu
17 May 2020
13
27
595
25
istanbul
Marka
Renault
Ben de artık eskisi gibi rodajın kalmadığından düşünenlerdenim. Yani mekanik parça sonuçta illaki birbirlerine uyum süreci olacak ama 2000 3000km kadar olacağını sanmıyorum. 1000km sonra ilk bakımı olması lazım ondan sonra yavaş yavaş istediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz bence. Ben jettada dediğim gibi yaptım ilk bakımdan sonra yavaş yavaş yüklenmeye başladım şu an 70binde hiçbir sorun yaşamadım.

Servis ilk bakım için 20.000km de gelin diyor. Tabi o kadar kilometre beklemem 10.000km olmadan yaptırırım bakımları.

Dediğiniz gibi yapacağım o zaman. Yakında memlekete gideceğim Gidiş dönüş 3200km mesafem var. Aracı sıkmadan gider gelirim yeterli olur artık.

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Ben alır almaz 250km uzun yol yaptım bu yüzden 1300 km rodaj yaptım, 1300 den sonra hemen zorlamadım tabi. Çok da sıkımtı olmaz sonrasında 2000 3000 e gerek yok

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
rodaj eskisi kadar gerekli olmasa da üretim kaynaklı hatalar olabilir, sıvılarını falan kontrol ede ede ilk 1000-1500km yi sakin tamamlayın ondan sonra da bi sorun yoksa ufak ufak normal kullanacağınız şekile geçersiniz

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Güle güle kullanın.
Servis ilk bakım için 20.000km de gelin diyor. Tabi o kadar kilometre beklemem 10.000km olmadan yaptırırım bakımları.

Dediğiniz gibi yapacağım o zaman. Yakında memlekete gideceğim Gidiş dönüş 3200km mesafem var. Aracı sıkmadan gider gelirim yeterli olur artık.
Gidin, dönüşte arabanızla ufak ufak oynamaya başlayabilirsiniz :)

Rodaj dışında 0.9tce üst devirleri seven bir motor değil zaten. Neredeyse 4500 rpm'in üstü haram diyebiliriz, öyle bir motor. Yüksek hızlar dışında hiçbir zaman yüksek devir yapmanıza gerek kalmayacaktır. Sadece yoğun kullanımdan sonra durduğunuzda 20-30 sn kadar, normal kullanımda da park ettikten sonra kemerinizi çıkarıp kapıyı açtıktan sonra stop etseniz yeter. O da turbo araçların standart kullanımı denebilir.

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,266
16,103
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Hali hazırda 2012 0.9 tce kullanıcısıyım 65 binde aracım hem ilk hem 3. Sahibiyim.bu konuda çeşitli söylentiler olmasına rağmen indirek eneksiyonlu aracımızda dikkat etmekte fayda var.ben ilk 3 depo olarak uyguluyorum rodajı.şehir içi ise 1500 şehir dışı ise 2500 km civarına denk geliyor.Kazasız güzel günlerde binin.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Rodaj hala vardır. Fakat eskisi gibi 5-10 bin km sürmez.

500 km yol yapıldığına göre aslında rodajın büyük kısmı bitmiş, hatta belki tamamen bitmiş. Bir ara motoru çok sıkıştırmadan 3500-4000 devir civarında yarım gaz civarında gidersiniz, tamamen hallolur. Ardından bir bakım ve devam.

* Fabrika arabayı rodajlı çıkarmaz. 500 km kullanılmış arabayı alır mısınız ? Dakikada bir araç çıkaran fabrika nasıl araç-motor başı rodaj kasabilir ? vs vs
* Sadece motorun rodajı yoktur. Frenler, yürüyen aksam, özellikle şanzıman, motor vs bunların hepsi alışma süreci atlatır.
* Sağlıklı motor rodajında, motor uzun süre rölantide bırakılmaz. Tam yükte tapagaz da gidilmez. Fakat bebek muamelesi de yapılmaz. Aşırı sakin, neredeyse hiç basınç uygulamadan rodaj olmaz. Segmanları silindir cidarlarına bastıran şey yanma basıncıdır.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen

İlk bakıma 20bin demeleri çok fazla ya benim araç 1000km dolunca yağları değişmişti. 10binde beklemeyin bence 5000ene gelmeden değiştirin parçalar birbirine alışırken demir tozları yağa karışıyor diye biliyorum bilen birisi daha iyi açıklayabilir bana böyle denilmişti

tersiyer

Profesör
8 Eyl 2016
583
477
1,570
İstanbul

Bakım aralığı 20.000km değil aslında. Son bakımdan sonra 20.000 km'den ya da 1 yıldan hangisi önce dolarsa.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Rodaj km si motordan motora değişmesine rağmen değişmeyen önceliğim ve önerim; rodajın bittiğini düşündüğünüz km ye gelince yağı ve yağ filtresini değişmeniz.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım