Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Aracın bakım zamanı geldi. Şimdiye kadar hep serviste yaptırıyorum ancak tokatta ki vw kapanınca mecbur dışarda yaptıracağım. Yağı kendim almak istiyorum. 2015 model 1.2 tsi için ne önerirsiniz? Şimdiye kadar castrol 5w30 koyuldu yine 5w30dan devam etmek istiyorum ama liqui moly gibi markalara yönelsem daha iyi olur mu?

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,005
1
1,038
2,570
Ankara
Marka
BMW
castrol çok partikül bırakan bir yağ.
eğer araç yüksek km’li değilse (200.000+) mobil-1 vs kullanabilirsiniz.
ancak araç yüksek km ise castrol partikül bıraktığı için var olan kılcal çatlaklardan yağ kaçaklarını partikül ile doldurarak engelliyor.
diğer markalarını bilmiyorum ancak mobil-1 motor için oldukça temiz tutan bir yağ olduğu için castrol’ün bıraktığı partikülleri temizlediğinden var olan çatlaklardan yağ kaçakları yaşanabiliyor.
eğer aracınız düşük km ise castrol bırakıp mobil-1 gibi yağ markalarına geçiş yapmanızı öneririm.
eğer aracınız yüksek km ise takdir sizin ancak böyle yağ eksiltmeleri yaşayan arkadaşlarım oldu.
benim tavsiyem mobil-1 ya da motul,lm gibi bir yağa geçiş yapmanız.
200.000 km castrol kullandığım aracımda yağ pompası tıkadığından evime yurduma sokmamaya çalışıyorum.
Not: Mobil-1 botu değilim ama olsa 0w40 içerim bir bardak.

Son düzenleme:

VectraGt28

Halil İbrahim MIDIK
Profesör
25 Ocak 2020
134
276
1,585
Trabzon
Marka
Opel
Motul'un yağ seçicisinden baktım sizin araç için 8100 X-clean+ 5w-30 öneriliyor, motul kullanıp memnun olan çok kişi var birdahaki bakımda ben de motul kullanacağım.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
@alkın @VectraGt28 söylemeyi unutmuşum kusura bakmayın 65 binde araç. Linkine kadar atabilirseniz çok sevinirim ya pek anlamıyorum bu işlerden. 250-300 liraya kadar çıkabilirim piyasayı da pek bilmiyorum.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Malezyalı petrol ürünleri ve doğalgaz şirketi. Büyük bir şirket, ürünleri de gayet kaliteli olarak biliyorum. Aslında dünyaca bilinir, F1'de Mercedes'in sponsoru. Selenia'nın da sahibi.
Selenia'dan çok şikayet geliyor diye biliyordum hocam ben pek güvenemedim açıkçası bu markaya
bahsettiğim mobil-1 yağ bu.
Yorumlara göz attım hocam uygun geldi bana daha iyi öneri gelmezse bunu alırım sanırım

VectraGt28

Halil İbrahim MIDIK
Profesör
25 Ocak 2020
134
276
1,585
Trabzon
Marka
Opel
Bir de aracınız ne kadar yağ alıyor onu bilmek gerekir bildiğim kadarıyla 3,9-4 lt olması lazım yani 5lt fazla olabilir.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Bir de aracınız ne kadar yağ alıyor onu bilmek gerekir bildiğim kadarıyla 3,9-4 lt olması lazım yani 5lt fazla olabilir.
4 litre alıyor hocam, 1 litre içinde kalsa sıkıntı olur mu beklemekten? Nolur nolmaz bulunsun biraz diye 5 almayı düşünüyordum ben de

VectraGt28

Halil İbrahim MIDIK
Profesör
25 Ocak 2020
134
276
1,585
Trabzon
Marka
Opel
4 litre alıyor hocam, 1 litre içinde kalsa sıkıntı olur mu beklemekten? Nolur nolmaz bulunsun biraz diye 5 almayı düşünüyordum ben de
Bende de bagajda 1lt var ama açılmamış kutuda fakat açılsa bile kısa zamanda bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum ya da en mantıklısı 4+1 lt alınabilir.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Lm ile mobil arasında çok fark var mı acaba? Diğer araca lm koydum sesi bile değişti onu düşünüyordum aslında. Ama mobil öneriyorsanız onu alırım tabii

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Mobil1 Esp serisinin özellikle kullanım ömrü bakımından iyi olduğunu duymuştum. Mobil işinizi görecektir bence.
Uzatıyor gibi oluyorum kusura bakmayın. 4 litresi 150 lira falan yukardaki yağın. Bana ucuz geldi normal mi acaba bu fiyat? Yoksa 220 230 bandına da lm ya da motul var ne yapsam karar veremedim :( hangisi pahalıysa o iyidir diye düşünüyorum ben düz mantık...

Son düzenleme:

VectraGt28

Halil İbrahim MIDIK
Profesör
25 Ocak 2020
134
276
1,585
Trabzon
Marka
Opel
Benim bildiğim kadarıyla 5w-30 viskoziteli yağlar çok pahalı değil yani mobil'in fiyatı normal gibi hangisi pahalıysa o iyidir gibi bir durum yok bence mesela ben şu an castrol kullanıyorum pek memnun değilim ki pahalı bir yağ.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Uzatıyor gibi oluyorum kusura bakmayın. 4 litresi 150 lira falan yukardaki yağın. Bana ucuz geldi normal mi acaba bu fiyat? Yoksa 220 230 bandına da lm ya da motul var ne yapsam karar veremedim :( hangisi pahalıysa o iyidir diye düşünüyorum ben düz mantık...
Aralarındaki farkı anlayamazsınız, yakıt tüketiminde de fark oluşturmaz. Gücünüz yetiyosa lm toptec serisini öneririm, esp serisinden önde gelir benim için.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,005
1
1,038
2,570
Ankara
Marka
BMW
Lm ile mobil arasında çok fark var mı acaba? Diğer araca lm koydum sesi bile değişti onu düşünüyordum aslında. Ama mobil öneriyorsanız onu alırım tabii
castrol’den sonra bu saydığınız mobil, motul, mobil-1 her türlü iyi gelecektir.
lm hakkında çok detaylı bilgi sahibi değilim ama motul’un koruyuculuğu (aşınma testlerinden bahsediyorum) mobil-1 kadar iyi değil.

Egehan

Egehan Şirin
Asfalt Kurutucu
21 Ara 2017
20
14
595
24
Tokat
Marka
Volkswagen
1.4 TSI Jetta sahibiyim 5 30 kullandım son bakımında herhalde öyle hatırlıyorum Tokat sanayisindeki çoğu ustaya şahsen bende göturmeye korkuyorum maalesef

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım