Mercedes Orijinal Çeki Topuzu Sonradan Taktırma

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Merhabalar,

ülkemizde (özellikle de premium sınıfta) pek de rastlanmayan bir parça ile ilgili bilgi vermek istedim. Bisikleti çok seven, yaşamının bir parçası haline getirmiş birisiyim. Bu nedenle bir yere gideceksem bisikletimi de yanıma taşımayı severim. Ancak araçlara astığımız bisiklet taşıyıcılar genelde ne kadar iyi olursa olsun, boyaya zarar veriyor ve bisikletleriniz benimkiler gibi tur bisikleti ve ağır ise takıp çıkarması çok zahmet oluyor. Bu nedenle en güvenli ve kolay yol çeki topuzuna takılan versiyonlar. Çeki topuzunun karavan, römork bağlama gibi yine bir sürü kullanımı var ve bana kalırsa her arabaya standart konması gereken bir parça. Tabii Türkiye’de özellikle de premium araç alan kimse gidip de çeki topuzu taktırmıyor. Aman ticari araç gibi gözükmesin diye SW bile alınmıyor çok daha kullanışlı olduğu halde.

Neyse daha uzatmayayım ben de aldığım araca direkt bir çeki topuzu sipariş ettim. Mercedes’te çeki topuzu sadece elektronik olarak oluyor ve sonradan taktırmak bu nedenle zahmetli ve pahalı bir işlem. Çünkü tesisat çekiliyor, buton takılıyor, yazılım güncelleniyor vs. en az bir günlük işlem. Ancak ortaya çıkan sonuç çok tatminkar.

32EE3E0B-29EA-4AFC-8D35-2F0A519D4FE0.jpeg

Topuz normalde aracın altına gizleniyor ve görüntüyü bozmuyor. Kullanacağınız zaman ise bagaj kapağındaki düğmeye basılı tutuyorsunuz ve topuz dışarı çıkayor. Elinizle hafifçe bir kendinize çektiğinizde klick sesi geliyor ve takılmış oluyor. Tekrar gizlerken de yine düğmeye basılı tutuyorsunuz ve topuz kendini bırakıyor. Hafifçe itince yine bir klick sesi geliyor ve aracın altına gizlenmiş oluyor. Bu işlemlerde bilgi ekranında da takıldığı ya da çıkarıldığına dair bilgi mesajı çıkıyor. Düğme bagaj kapağının sol tarafında yer alıyor.

B11F01F9-3B6C-4DB7-91D1-4A603DE4A95E.jpeg

CC2D6B9E-BEB0-4446-93B0-F3648E95A406.jpeg

Güvenlik sticker’ına kadar Mercedes takıyor. Topuzun yan tarafında ise bir elektrik çıkışı yer alıyor. Buraya mesela bisiklet taşıyıcı taktığınızda arkasındaki ışıkları yakabiliyorsunuz, ya da karavana elektrik aktarımını yapabiliyorsunuz. Yine bu parça da Mercedes logolu olarak yapılmış

BA6F692A-E819-4D71-9582-8819A6A5F12E.jpeg

FF5CE8DE-32D6-461D-A5B8-F24A66697ACF.jpeg

Son olarak topuza bir şey takılıyken maalesef arka park sensörü doğal olarak kendini kapatıyor.

Son düzenleme:

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Hocam boylesine detaylı bir paylaşımın üzerine kullandiginiz bisiklet taşıyıcı ve bisikletinizi de gorsek iyi olabilirdi . Benimde bisiklete ilgim oldugu icin merak ettim açıkçası :)

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
İstediğinizi elde etmek kadar güzel bir şey yoktur. Tebrik ederim, hayırlı olsun. Çeki demiri ve bir çekme karaman hep hayalimdir ve hala rüyalarıma girer. :D

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
İstediğinizi elde etmek kadar güzel bir şey yoktur. Tebrik ederim, hayırlı olsun. Çeki demiri ve bir çekme karaman hep hayalimdir ve hala rüyalarıma girer. :D

Çok teşekkür ederim :D Artık sanıyorum ki tüm arabalarımda çeki demiri olur. Eşya taşımak istesem römork takabilirim, teknem olsa yine istediğim yere götürebilirim, ne bileyim at bile taşırım hem de arabaya zarar vermeden ve görüntüsünü de bozmadan. Bu nedenle herkese tavsiye ederim. bence siz de deneyebilirsiniz. Araç arkasına takılan karavanlar kiralık da olsa satın da alsanız hep daha ucuzlar. Ayrı bir ünite olduğundan daha geniş ve kullanışlılar. Kullanılmayan zamanlarda da bırakıp aracınızla gitme özgürlüğü var. Bu nedenle karavanlarda en mantıklı çözüm bu yöntem bence. Ben çok karavan sevdalısı olmadığım için çok bir şey diyemeyeceğim ama denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Son düzenleme:

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Maliyetler hakkında bilgi verebilir misiniz acaba?

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Maliyetler hakkında bilgi verebilir misiniz acaba?

Maliyetler maalesef Euro kurundan ötürü çok yüksek. Mercedes’in orijinal çeki topuzu sonradan taktırınca 1800€ civarında. Ancak bu elektrikli olduğu için aslında gayet makul diyebilirim. Sonradan takılan topuzlarda elektrikli takan Mercedes dışında bir marka görmedim. (BMW, Jaguar ve Land Rover için söylüyorum) BMW’nin sürekli dışarıda duran topuzu bile 3bin€. Türkiye’de 1500tl’ye falan dışarıda duran tip takılıyor sanayilerde. Burada bence en önemli olan aracın elektrik sistemi ile uyumlu olan bir tip taktırabilmek. Bu bisiklet taşıyıcısı ya da römorkların farlarının da açık olabilmesi için önemli. Thule’nin taşıyıcısı ise 370€ idi. Bu yalnız bayağı uygun bir fiyat. Kampanyadan aldım. Normalde 450-500€’dan aşağıya Thule bulmak imkansız. Güzel olan plaka aydınlatması, stoplar, geri vites farı, sinyaller falan her türlü aydınlatma mevcut. Bunun yanında bisikletler yere yakın derecede yatabiliyor ve bagaja erişebiliyorsunuz.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım