175 70 R13 Ebatlarında Lastik Önerisi

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,005
1
1,038
2,570
Ankara
Marka
BMW
selamlar.
micra k11 aracımın üzerinde olan kumho’lar hem yılını tamamladı, hem tutuşu düştü, hem de konfor denilen olguyu 0’ladı.
aşağıda belirteceğim lastiklerden hangisini önerirsiniz.
aynı ebatla ilgili @bt nin açtığı konuyu okudum. ondan da uzun ömür testi gelirse çok memnun olurum 😂.
şimdiden teşekkürler.
bridgestone b250
nokian i-line
falken sincera ecorun
dunlop sp touring r1
lassa greenways
hankook kinergy eco
fiyat olarak üç aşağı beş yukarı hepsi bütçeme uyan lastikler.
özellikle e90’a runflat michelin aldıktan sonra bunlar baya cazip geldi.
continetal ecocontact 6’lar satılıyor ancak 4’ü 1200₺ civarına geliyor. diğer lastiklere kıyasla o kadar fiyat farkı vermek istemiyorum.

Levent Bursalioglu

Levent Bursalıoğlu
Profesör
22 Eyl 2016
86
324
1,260
26
Alanya
Marka
Ford
Net bir öneride bulunamayacağım ama brigstone b250 ve dunlop sp Turing r1 i kullanmaktayız
B250 kendi aracımda 3 yıl 50 bin km var ve ilk söyleyeceğim şey lastiğin ömrü cidden çok uzun ömürlü bir lastik 50 bin km geçmiş olmasına rağmen diş derinlikleri yeterli seviyede onun dışında ben performansından pek de memnun değilim özellikle ıslak zeminde tutuş tatmin edici değil, uzun yola çıkıyorsanız sık sık laslik gürültülü bir lastik bunu bilmenizde fayda var performanslı kullanımda yanağa çok bindiğini hissetmiyorum bu lastiğinin azından 185 60 15 ebatlı kendi ebadımda
Bir diğer kullandığım lastik yine ailemizin diğer aracında dunlop sp touring r1 bu lastik çok daha yeni brigstone a göre ıslak ve kuru zeminde frenleme de çok daha başarılı gürültü anlamında yine daha iyi b250 ye göre ömür konusunda yorum yapamayacağım henüz 10 bin km oldu, bir tek eksisi performanslı kullandım da b250 den hissiyat olarak daha kötü geldi bana yanak üzerine daha fazla biniyor gibi hissettiriyor ama onun dışında genel olarak daha iyi bir lastik olduğunu düşünüyorum

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Bendeki kumholar 8 yaşında 😅
Tutuşunu kaybettiğini hissettiysen bunları artık dümdüz edip bir set de ben almalıyım bence, tavsiyeleri okumak için burdayım.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,005
1
1,038
2,570
Ankara
Marka
BMW
Net bir öneride bulunamayacağım ama brigstone b250 ve dunlop sp Turing r1 i kullanmaktayız
B250 kendi aracımda 3 yıl 50 bin km var ve ilk söyleyeceğim şey lastiğin ömrü cidden çok uzun ömürlü bir lastik 50 bin km geçmiş olmasına rağmen diş derinlikleri yeterli seviyede onun dışında ben performansından pek de memnun değilim özellikle ıslak zeminde tutuş tatmin edici değil, uzun yola çıkıyorsanız sık sık laslik gürültülü bir lastik bunu bilmenizde fayda var performanslı kullanımda yanağa çok bindiğini hissetmiyorum bu lastiğinin azından 185 60 15 ebatlı kendi ebadımda
Bir diğer kullandığım lastik yine ailemizin diğer aracında dunlop sp touring r1 bu lastik çok daha yeni brigstone a göre ıslak ve kuru zeminde frenleme de çok daha başarılı gürültü anlamında yine daha iyi b250 ye göre ömür konusunda yorum yapamayacağım henüz 10 bin km oldu, bir tek eksisi performanslı kullandım da b250 den hissiyat olarak daha kötü geldi bana yanak üzerine daha fazla biniyor gibi hissettiriyor ama onun dışında genel olarak daha iyi bir lastik olduğunu düşünüyorum
çok teşekkür ederim yorumlar için.
b250’nin eski bir lastik olduğunu yanak tasarımından anladım😂.
benim için öncelik tutuş sonra konfor.
zaten micra’yı şehir içinde kullanıyorum max yapacağım hız 110-120 o da çok nadir.
sizin tavsiyeniz üzerinde dunlop biraz daha araştıracağım.
diğer lastikler için de bilgisi olan forumdaşları bekliyorum.
özellikle @Cenk hocam lastik bilgisini paylaşırsa harika olur.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,005
1
1,038
2,570
Ankara
Marka
BMW
Bendeki kumholar 8 yaşında 😅
Tutuşunu kaybettiğini hissettiysen bunları artık dümdüz edip bir set de ben almalıyım bence, tavsiyeleri okumak için burdayım.
lastik çok önemli ya.
özellikle abs olmayan arabada çok daha önemli.
iyice kızaklamaya başlayınca yeni lastik şart oldu bana.
sen de değiştir bence.

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
lastik çok önemli ya.
özellikle abs olmayan arabada çok daha önemli.
iyice kızaklamaya başlayınca yeni lastik şart oldu bana.
sen de değiştir bence.
Kızaklanma yüksek devir motor freninde tutmayınca bende de baya kolay kitleniyor biraz salmış gibi de zaten kendini ilk aldığımdaki tutuş yok en azından, günden güne dişleri gidiyor zaten bu kıştan sonra da belki kullanırım sonrasına götürmez tavsiyelere göre alırım bir set

Levent Bursalioglu

Levent Bursalıoğlu
Profesör
22 Eyl 2016
86
324
1,260
26
Alanya
Marka
Ford
zaten micra’yı şehir içinde kullanıyorum max yapacağım hız 110-120 o da çok nadir.
Rica ederim, bir kaç bir şey daha eklemek isterim bahsetmeyi unutmuşum konfor olarak dunlop beni gayet tatmin etti açıkçası b250 baya sert hamurlu bir lastik uzun ömrünü de buna borçlu bir de performansı kullanımda dunlopun limitleri çok daha yüksek ben sadece yanağa binme hissini daha fazla yaşadığım için pek hoşlanmadığımı belirtmek istedim.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,650
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Estagfurullah.. Bu lastikler arasından Falken Sincera SN832 Ecorun, Nokian iline, Hankook kinergy eco ve Dunlop SP Touring R1 güzel lastiklerdir. Diğerlerine oranla bir adım daha önde gördüklerimdir. Uzun ömür konusunda en iyisi muhtemelen Bridgestone olacaktır ama ömür dışında geriye kalan özellikleri çöpe yakındır. Pek tavsiye edilmez. Şahsen bu lastikler arasından tercih edecek olsam Falken alırdım kesinlikle. Özellikle ıslak zeminde A notu ve 69 dB ses seviyesi çok cezbedici. Testlerde de oldukça üst sıralarda yer alıyor. Bu lastiğin yeni modeli Sincera SN110 çıkacak bu yıl. Hatta Avrupa'da kullanılıyor. Türkiye'de bazı sitelerde görüyorum ama resmi sitesinde bulamadım. Senin ebatta olmayabilir ama yinede alırken bir araştır derim.

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Farklı ebatta falken sincera kullanmıştık ben çok beğenmiştim özellikle ıslak tutuş kabiliyetini. Şuanki aracım da sizin sorduğunuzla aynı ebat lastik alacağım zaman ben seçimimi falkenden yana kullanırım muhtemelen etiket değerleri önceki kullandığımla aynı.

Dunlop un bahsedilen modeli hakkında da herkes olumlu konuşuyor fiyatları da benzer. Ben olsam bulabildiğim en yeni tarihli falken ya da dunloptan yana kullanırdım tercihimi

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,005
1
1,038
2,570
Ankara
Marka
BMW
herkese çok teşekkür ederim.
falken’i internette en uygun 210₺’ye, dunlop’u en uygun 240₺ civarına buldum.
babam falken’e pek sıcak değil.
o sebeple falken almak istemiyor olabilir muhtemelen.
dunlop yorumları oldukça iyi, dunlop düşünüyor olabilirim ama nokian ile dunlop aynı parada.
nokian i-line hakkında yorumlarınız neler?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,650
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
dunlop yorumları oldukça iyi, dunlop düşünüyor olabilirim ama nokian ile dunlop aynı parada.
Dunlop tercihimdir. Kullanıcısı varsa bu lastiklerin daha iyi tecrübe aktaracaktır. Ama Dunlop ıslak yolda A etikete sahipken Nokian C etikete sahip. Arada ki fark fazla. Zaten her iki lastik için yorumlar da iyi seviyede.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,185
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@Cenk teşekkür ederim hocam.
@bt uzun dönem testi tarzı bir şey yazarsan bana çok yararlı olur.
İkisine yazdım, Dunlop'ları tamamen tüketince yazacağım :D Yine de kendisi hakkında somut soruların olursa cevaplarım.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,185
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Nokian önermem, çünkü hiçbir bayii stokta bu ebatı tutmuyor. Lastiğe bir şey olsa yenisi için sipariş verip beklemek durumunda kalırsınız.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,005
1
1,038
2,570
Ankara
Marka
BMW
İkisine yazdım, Dunlop'ları tamamen tüketince yazacağım :D Yine de kendisi hakkında somut soruların olursa cevaplarım.
çok teşekkür ederim.
yakıt vs önemli değil ama kuru ve ıslak tutuşundan ne kadar memnunsunuz?
ve lastiğin konforu nasıl yumuşaklığı memnun eder mi sonuçta şehir içi kullandığım araca takacağım.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,185
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
çok teşekkür ederim.
yakıt vs önemli değil ama kuru ve ıslak tutuşundan ne kadar memnunsunuz?
ve lastiğin konforu nasıl yumuşaklığı memnun eder mi sonuçta şehir içi kullandığım araca takacağım.
yakıtta iyi
kuru ve ıslak tutuşu muazzam. Benim arabaya bundan daha iyi tutan lastik takılamaz :D
konfor bitik goodyear 4 mevsim ile aynı seviyedeydi ama yanlış anlaşılmasın kötü değildi. Çok çok konforuyla öne çıkmaz, orta seviyedir.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,005
1
1,038
2,570
Ankara
Marka
BMW
yakıtta iyi
kuru ve ıslak tutuşu muazzam. Benim arabaya bundan daha iyi tutan lastik takılamaz :D
konfor bitik goodyear 4 mevsim ile aynı seviyedeydi ama yanlış anlaşılmasın kötü değildi. Çok çok konforuyla öne çıkmaz, orta seviyedir.
tutuş eğer gerçekten iyiyse konforu biraz daha gözardı edebilirim.
zaten muhtemelen üstündeki 5 senelik kumho’lardan daha yumuşaktır. bir de micra k11’ler genelde sert olduğundan dolayı istediğim kadar lastikte sertliği minimalize edeyim araç gene sert.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,185
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
tutuş eğer gerçekten iyiyse konforu biraz daha gözardı edebilirim.
zaten muhtemelen üstündeki 5 senelik kumho’lardan daha yumuşaktır. bir de micra k11’ler genelde sert olduğundan dolayı istediğim kadar lastikte sertliği minimalize edeyim araç gene sert.
Sertlik demişken bir konuya daha değineyim.
Şimdi 70 yanak lastik alırken dikkat edilmesi gereken bir konu da lastiğin yanal kuvvetlere karşı dirayeti. Performanslı kullanımdan bahsediyorsun, yeri geliyor benim de virajlı dağ yollarında sağlı sollu zorladığım oluyor. Çok şükür şimdiye kadar lastiği janttan ayırmadım, ama lastik havasını çok ihmal etsem kesin başıma gelir.
B250 yanağın yanal kuvvete dayanımı konusunda 1 numaraydı. Bir kere olsun lastiğin yanağına bindiğini hissettirmedi. Goodyear çok yumuşak bir lastikti ama goodyear'ların genel özelliğidir; yanaktan hafif offset'li tasarlanırlar, belki de onun yardımıyla o da beklediğimden iyi dayandı. Yine de Bridgestone kadar değildi ve test yazımda okumuşsan geniş yanaktan ötürü bazı sorunlar yaşattı. Dunlop ve Falken arasında kaldığımda sapık gibi rafta iki lastikle de biraz uğraştım. Yanaklarına farklı açılardan farklı şekillerde kuvvetler uyguladım. Dunlop'u bir tık daha dirayetli hissettiğim için +10₺ kadar verip tercih ettim. Şu ana kadar yüzümü kara çıkarmadı ama lastik havalarını ihmal edersem affetmez diye düşünüyorum. Yol tutuş tamam 10 numara ama dayanıklılık konusunda (aşınıp diş derinliğinin azalmasından bahsetmiyorum, ekstrem etkilere karşı dayanım) fiyatı kadarmış gibi hissettiriyor. Net cevabını verebilmem için lastikleri bitirmem gerek.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,005
1
1,038
2,570
Ankara
Marka
BMW
Sertlik demişken bir konuya daha değineyim.
Şimdi 70 yanak lastik alırken dikkat edilmesi gereken bir konu da lastiğin yanal kuvvetlere karşı dirayeti. Performanslı kullanımdan bahsediyorsun, yeri geliyor benim de virajlı dağ yollarında sağlı sollu zorladığım oluyor. Çok şükür şimdiye kadar lastiği janttan ayırmadım, ama lastik havasını çok ihmal etsem kesin başıma gelir.
B250 yanağın yanal kuvvete dayanımı konusunda 1 numaraydı. Bir kere olsun lastiğin yanağına bindiğini hissettirmedi. Goodyear çok yumuşak bir lastikti ama goodyear'ların genel özelliğidir; yanaktan hafif offset'li tasarlanırlar, belki de onun yardımıyla o da beklediğimden iyi dayandı. Yine de Bridgestone kadar değildi ve test yazımda okumuşsan geniş yanaktan ötürü bazı sorunlar yaşattı. Dunlop ve Falken arasında kaldığımda sapık gibi rafta iki lastikle de biraz uğraştım. Yanaklarına farklı açılardan farklı şekillerde kuvvetler uyguladım. Dunlop'u bir tık daha dirayetli hissettiğim için +10₺ kadar verip tercih ettim. Şu ana kadar yüzümü kara çıkarmadı ama lastik havalarını ihmal edersem affetmez diye düşünüyorum. Yol tutuş tamam 10 numara ama dayanıklılık konusunda (aşınıp diş derinliğinin azalmasından bahsetmiyorum, ekstrem etkilere karşı dayanım) fiyatı kadarmış gibi hissettiriyor. Net cevabını verebilmem için lastikleri bitirmem gerek.
çok teşekkür ederim herhalde tercihim dunlop gibi olacak bu gidişle.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım